روستای کیگا
روستای کیگا

روستای سنگی کیگا ، روستایی قدیمی در تهران

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای کیگا

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای کیگا ، روستایی سنگی در تهران آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

روستای سنگی کیگا جز قدیمی ترین روستای های استان تهران است که افرادی که عاشق طبیعت هستند، در روز های تعطیل به این روستا سفر می کنند. دیگر دلیلی که مردم به این سمت می روند این است که در زمان قاجار و پهلوی، ساکنین تهران رسم داشتند، حتما از امامزاده داوود زیارت کنند.

این روستا در استان تهران و در شمال غرب شهر تهران در جاده سولقان و جاده امامزاده داوود قرار دارد. جاده ۲۵ کیلومتری امامزاده داوود را باید طی کنید تا به روستای کیگا برسید. قبل از رسیدن به روستای کیگا، تپه سلام قرار دارد که از روی تپه می توانید امامزاده داوود را ببینید. روستای کیگا در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. شایعاتی است که می‌گویند شب‌ها به این روستا نباید رفت. چون سردردهای پی‌درپی گریبان گیرتان خواهد شد.

روستای کیگا

این روستا ۵۰۰ نفر جمعیت ثابت و ۲۰۰۰ نفر شناور دارد. چون روستای کیگا و امامزاده داوود دو روستا در کنار هم است و اهالی تابستان‌ها به ییلاق بالا می‌روند و زمستان‌ها قشلاق پایین می‌آیند و جمعیت را تغییر می‌دهد.

مردم این روستا کشاورز و باغبان بوده و محصولات کشاورزی خود را با پای پیاده برای فروش به تهران می بردند. در کنار رودخانه کیگا پر از درختان گردو و باغهای اهالی منطقه است.

درختان بید روزگاری جزو دارایی کیگایی‌ها بود و آن را خرواری ۷۰۰ تومان می‌فروختند و با آن هزینه زندگی‌شان تأمین می‌شد. تهرانی‌ها از درخت بید برای گرم کردن «کرسی» استفاده می‌کردند، از زمانی که وسایل گرمایشی مدرن جای کرسی‌ها را گرفت، کیگایی‌ها نیز با فروش درختان بید خداحافظی کرده و به دیدن زیبایی این درخت بسنده کردند.

در مسیر تهران تا کیگا جاذبه های بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید که شامل:

  • غار بیوک اقا
  • دره چناران
  • آبشار رندان
  • پارک جنگلی کوهسار
  • امام زاده داوود

روستای کیگا

 

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)