اقامتگاه بومگردی کنگ

روستای پلکانی کنگ ، ماسوله ی خراسان

روستای کنگ

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با روستای تاریخی و پلکانی کنگ کهن آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با این روستای تاریخی و زیبا بیشتر آشنا شوید.

کنگ ، روستایی از توابع بخش طرقبه شهرستان طرقبه شاندیز در استان خراسان رضوی می باشد.در یکی از دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد و آخرین روستا در محور دره رودخانه کنگ می‌باشد که از طریق یک جاده آسفالته در محور مشهد طرقبه نغندر به روستای نغندر و سپس شهر طرقبه و از آنجا به شهر مشهد مرتبط می‌شود و ماسوله‌ای دیگر را از دوران قبل از اسلام به نمایش می‌گذارد.

کنگ در لغت دو معنا دارد، در لغت‌نامه به معنای پرنده‌ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و در دگر معنا به دژ مستحکم تعبیر شده‌است. طبق اسناد تاریخی قدمت این روستا به حدود بیش از 1000سال پیش برمیگردد.روستای کنگ

روستای پلکانی کنگ به دلیل وجود کوه‌های مرتفع درختان فراوان و نوزیدن بادهای خشک از آب و هوای معتدل برخوردار است. از مکان‌های مهم مذهبی این روستا مزار شیخ عبدالله‌است که یکی از عرفای این دیار بوده و در سال ۱۲۶۶ ه.ق متولد و به تحصیل علم و دانش در مشهد، قم و عتبات عالیات پرداخت و در کنگ چشم از دنیا فروبست.

قدمت کنگ که به ماسوله خراسان شهرت دارد به پیش از اسلام باز می گردد؛ این روستای تاریخی با معماری پلکانی و چهره‌ای شکست خورده و تکیده در آینه صاف و بی آلایش سرزمین آفتاب رخ می‌نماید. این روستا نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک است و می‌توان در کنار رودهای جاری آن چشم‌ها را شست و جور دیگری به زندگی نگریست.روستای کنگ

کار و پیشه مردم روستا، باغداری، دامداری، کارگری و فرشبافی است. همچنین مشاغلی نظیر نجاری و تراشکاری نیز موجود می‌باشد. به دلیل نبود زمین مسطح مناسب برای زراعت کشاورزی و وجود زمین‌های شیب‌دار اکثراً باغداری و مشاغل وابسته به آن جزو فعالیت‌های درآمدی روستا محسوب می‌شوند.روستای کنگ

جاذبه های گردشگری

این روستا زیبا جاذبه های گردشگری زیادی دارد که از جمله مهم ترین جلوه های کنگ ، نوع استقرار خانه های روستا است ، همان طور که گفتیم خانه های این روستا پلکانی هستند و همین یکی از جذابیت های روستا به شمار می رود.

از دیگر جاذبه های این روستا می توان به  رباط پای کوه کنگ یا رباط شاه عباسی ،  قبرستان کنگ ،  رودخانه ها، آبشار ، چشمه سارها و باغات ، ارتفاعات بینالود ، مزار شیخ عبدالله‌ اشاره کرد و در سفر به مشهد و با سفر به این روستای زیبا می توانید از تمام این جاذبه ها بازدید کنید .

روستای کنگ

سوغات و غذاهای کنگ

یکی از مواردی که با سفر به هر شهری بسیار نظر گردشگران را جلب می کند ، سوغاتی های آن شهر است و شما هم بدون شک دوست دارید که برای دوستان یا خانواده خود سوغاتی بخرید ، در روستای کنگ کهن هم می توانید سوغات بسیار خوبی بخرید و به شهر خود ببرید.

از جمله سوغات این روستا می توان به زرشک ، زعفران ، نبات و انواع میوه های سردرختی همچون گیلاس و آلبالو ، گیاهان دارویی و صنایع دستی مردمان این روستا اشاره کرد ، در سفر به این روستا حتما از غذاهای روستای کنگ امتحان کنید ، غذاهایی مانند آش شله قلم کار ، شله ماش ، بلغور و آش مخصوص با سبزی کوهی و نوعی نان مخصوص که با سیب زمینی سرو می شود ، می تواند تجربه بسیار خوبی باشد.

روستای کنگ


منبع مقاله : gardeshro.com

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)