لیدوما تریپ

روستای سپهسالار

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با روستای سپهسالار آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا در استان البرز در ادامه با ما همراه باشید.

تکیه سپهسالار نام روستایی است از توابع بخش آسارا در شهرستان کرج استان تهران که در مسیر جاده چالوس که یکی از زیباترین جاده های ایران است قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی زیبا، خانه های روستایی قدیمی، باغات میوه، چشمه های مختلف و کوهساران مناسب کوهنوردی است. این روستا در ۴۳ کیلومتری شمال شهر کرج و به فاصله ۵ کیلومتری غرب جاده آسفالت کرج-چالوس قرار دارد. بیشتر سنگ کوه‌های اطراف این روستا سرخ رنگ هستند.

روستای سپهسالار
روستای سپهسالار

امامزاده ابراهیم ملقب به سپهسالار بوده و این روستا هم به همین سببتکیه سپهسالار نام گرفته است. امامزاده ابراهیم از نوادگان امام سجاد بوده که همراه امامزاده داوود با لشکری به زیارت امام رضا (ع) می‌رفته‌ که سپاهشان در «الموت اشکور گیلان» شکست می‌خورد و متفرق می‌شود. امامزاده داوود در کوه‌های تهران به شهادت می‌رسد و امامزاده ابراهیم سپهسالار در آسارا به غاری پناه می برد که در همان محل به شهید می‌شود.

دیدنی های روستا

امامزاده ابراهیم

به انتهای جاده و داخل روستا که برسید، سمت چپ خود یک پل فلزی خواهید دید که از رودخانه می‌گذرد و بعد از آن هم تعداد زیادی پله وجود دارد که شما را به امامزاده ابراهیم در بالای کوه می‌برند. از ویژگی‌های جالب بقعه امامزاده ابراهیم و محیط اطرافش این است که مقبره‌اش داخل غار واقع شده است.

این مطلب را هم مطالعه کنید
جاده توسکستان ، زیباترین جاده جنگلی ایران | Tuskestan
نابرو - عکس از: آرش رشیدی
نابرو – عکس از: آرش رشیدی

صخره‌های گریان

پشت ساختمان امامزاده چند صخره با ظاهری منحصربه‌فرد وجود دارند. این صخره‌ها حالت طاقی دارند. اگر از خادم امامزاده بخواهید شما را به‌ سمت صخره‌ها راهنمایی خواهد کرد. سال‌های سال است که از سه سوراخ داخل یکی از این صخره‌ها قطرات آب روی زمین می‌چکد و ریزششان هم هیچ‌وقت قطع نشده است و تغییر نکرده است. ریزش این قطرات از این نظر عجیب و غیر‌طبیعی است که تقریبا از بالاترین نقطه صخره چکه می‌کنند و بالا دست این صخره‌ها هم هیچ منبع آب زیرزمینی یا توده برفی وجود ندارد که بگوییم این قطرات از آن‌ها نشات می‌گیرند. محلی‌ها عقیده دارند که این صخره‌ها تمام این سال‌ها برای امامزاده اشک می‌ریزند.

نابرو - عکس از: آرش رشیدی
نابرو – عکس از: آرش رشیدی

آبشار سپهسالار

از روستا تا آبشار حدود دو کیلومتر پیاده‌روی نه‌چندان سخت پیش‌رو دارید. به‌سمت آبشار که حرکت کنید، بعد از دقایقی آثار روستا محو می‌شود و خود را در دره‌هایی می‌یابید که با کوه‌ها و صخره‌های بزرگ محاصره شده‌اند. مسیر پوشش گیاهی خاصی ندارد و تراکم درخت در آن کم است، اما باز هم زیباست و صدای رودخانه خروشان در دره می‌پیچد و طراوت و خنکای خاصی به محیط می‌دهد.

روستای سپهسالار
روستای سپهسالار

رودخانه

در میان روستا رودخانه ای جریان دارد که منشا سرسبزی و فرحبخش بودن آب و هوای این روستا است . این رودخانه در نهایت به رودخانه کرج می ریزد. رودخانه روستای سپهسالار یکی از عوامل جذب گردشگران است و گذراندن اوقاتی در کنار آن بسیار لذت بخش خواهد بود.

دسترسی

برای رسیدن به روستا باید حدود ۳.۵ کیلومتر جاده فرعی را از سر جاده چالوس طی کنید. وضعیت جاده با توجه به فرعی‌بودنش مناسب است و با خودروی سواری به‌ راحتی پیموده می‌شود، البته در بعضی نقاط جاده باریک می‌شود و باید مراقب باشید. به موازات جاده یک رودخانه جاری است که در ایام گرم سال اطرافش جایی مناسب برای استراحت و خوش‌گذرانی است. خیالتان راحت مسیر سرراست است و انتهای جاده به روستا می‌رسد.

این مطلب را هم مطالعه کنید
مجموعه تفریحی باغ جوان اصفهان | Isfahan

بهتر است بدانید که در روزهای وسط هفته یا فصول سرد سال که آمدوشد به این روستا کم است، به احتمال زیاد می‌توانید خودروی خود را تا انتهای جاده و داخل روستا ببرید و پارک کنید؛ در غیر این صورت به ‌خاطر شلوغی روستا و رفت‌وآمد گردشگر‌ها ممکن است به ‌راحتی جای پارک پیدا نکنید، پس بهتر است کمی پایین‌تر ماشین خود را پارک کنید.

روستای سپهسالار
روستای سپهسالار

آدرس: استان البرز، جاده چالوس، ۴۳ کیلومتری شمال شهر کرج

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش


  • آبشار زیبا و دیدنی نوجان ، کرج | Karaj

    آبشار نوجان در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با آبشار نوجان آشنا خواهیم ک…
  • تونل کندوان جاده چالوس | Chalus Road

    تونل کندوان در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با تونل کندوان آشنا خواهیم ک…
  • پیست اسکی دیزین | Karaj

    پیست اسکی دیزین در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با پیست اسکی دیزین آشنا …
Load More In البرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *