دریاچه پری (خندقلو) زنجان | Zanjan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دریاچه پری زنجان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با دریاچه پری زنجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این دریاچه زیبا در زنجان در ادامه با ما همراه باشید.

زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق ترک‌‌نشین محسوب می‌شود. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این استان را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا زنجان با داشتن آب و هوایی خاص و خنک، به عنوان بهشتی معتدل شناخته می‌شود که هر ساله و به خصوص در تابستان، میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است. یکی از جاذبه های طبیعی در این استان دریاچه پری است.

دریاچه شورگلی تنها دریاچه طبیعی در پهنه استان زنجان است که در گویش عامیانه دریاچه پری زنجان و یا دریاچه خندقلو نیز نامیده می شود. این نام گذاری ها به سبب نزدیکی دو روستای پری و خندقلو به این دریاچه زیبا و چشم نواز است. این دریاچه زیبا که یکی از جاهای دیدنی ماهنشان می باشد در 2 کیلومتری روستای پری و چند کیلومتری روستای خندقلو از توابع دهستان اوریاد قرار گرفته است و تنها یکی از زیبایی های بیشمار شهرستان ماهنشان است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


فاصله دریاچه تا شهر ماهنشان 45 کیلومتر است و جاده دریاچه خندقلو درست شما را به ساحل این دریاچه زیبا می رساند. دریاچه پری زنجان که همواره به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی ماهنشان گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است در فصول بهار و تابستان مناظر زیبا و بی بدیلی را خلق می کند و طرفداران بسیاری را به خود جذب می کند.

دریاچه پری زنجان
دریاچه پری زنجان

دریاچه پری زنجان 1.2 کیلومتر طول و 500 متر عرض و در نهایت حدود 500 مترمربع مساحت داشته و اغلب ریزش های جوی آب مورد نیاز آن را تامین می کند. این دریاچه دلنشین در یک دشت وسیع و سرسبز قرار گرفته و مراتع سرسبز دور تا دور آن را احاطه کرده اند و کوههای بلند نیز در دور دست ها به چشم میخورند.

مردم روستاهای اطراف از آب این دریاچه زیبا برای آبیاری مزارع و محصولاتشان استفاده کرده و کار پرورش ماهی را نیز در آن به راه انداخته اند و نوعی قزل آلا را در آن پرورش می دهند. به‌ عبارت بهتر، این دریاچه علاوه بر چشم‌انداز زیبا، تاثیر مهمی در اقتصاد این منطقه دارد. مردم بومی اعتقاد دارند که در سال های دوردست در این منطقه پری دیده شده و به همین دلیل نام این روستا و دریاچه را پری نهاده اند.

بهترین زمان سفر

بهترین فصل سفر به این منطقه اواخر بهار و اوایل تابستان است. در واقع خرداد ماه و تیر ماه بهترین ماه های سفر به این منطقه هستند. پاییز و زمستان به دلیل ریزش های جوی فراوان و برفگیر بودن منطقه دسترسی به دریاچه نیز کمی دشوار است.

دریاچه پری زنجان
دریاچه پری زنجان

امکانات دریاچه

امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در اطراف این دریاچه قرار ندارد اما طرحی برای ساخت سایتی تفریحی در دست طراحی و اجراست تا این منطقه تاریخی و طبیعی را به مکانی برای جذب گردشگر تبدیل کند.

چطور به دریاچه پری زنجان برویم ؟

برای رسیدن به دریاچه از ماهنشان به سمت روستای پری حرکت کرده و در مسیر خود روستاهای سهند سفلی و علیا را پشت سر بگذارید تا به روستای پری زنجان برسید. نزدیکی این دریاچه به قلعه لک لک ها، دودکش جن، قلعه بهستان و همچنین کوههای آلاداغلار و طبیعت زیبای منطقه ماهنشان آن را تبدیل به یک مقصد استثنایی کرده است.

آدرس: استان زنجان، شهر ماهنشان، 45 کیلومتری ماهنشان، روستای پری

دریاچه پری زنجان
دریاچه پری زنجان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨