دره شیرز کوهدشت ، لرستان | Kuhdasht

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دره شیرز

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره دره شیرز صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این دره زیبا در کوهدشت استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

دره شیرز (Shirz Canyon) یک دره در شمال باختری شهرستان کوهدشت در غرب ایران است. تنگه شیرز در شهرستان کوهدشت واقع است و به عنوان ژئو سایت ملی به ثبت رسیده است. این منطقه سرسبز در ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود سیمره واقع شده‌ است.

تنگه دره شیزر ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه‌ای در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه سیمره می‌پیوندد. این مکان با دیواره‌هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده به طوریکه شیب این دیواره‌ها با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گدارگه آغاز می‌شود و در پرتگاه هفت رک و انتهای دره به اوج خود می‌رسد. چشمه‌های کوچک و بزرگ و یک آبشار به نام شیرز نیز در این تنگه جای گرفته‌ است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


زیبایی های شیرز کم نیستند؛ از رودخانه زیبا و آرام میان دره گرفته تا چشمه های جوشیده از دل کوه، همگی تنها بخشی از زیبایی های این منطقه دیدنی هستند. فرسایش سنگ ها و صخره ها شکل خاصی را در این مکان پدید آورده اند و شما را با خود به دنیایی دیگر می برند.

کمی که جلوتر برویم دیواره های آهکی چین خورده که در اثر بارندگی دچار فرسایش شده و رگه هایی از رنگ سیاه به خود گرفته اند، خودنمایی می کنند. آخر دره یکی دیگر از زیبایی های آن جلوه گر می شود، غار آبی شیرز که محلی ها به آن پل خدا می گویند. طول این غار حدود 150 متر است و آب داخل آن گاهی تا کمرتان هم می رسد.

دره شیرز
دره شیرز

دره شیرز، محوطه هایی باستانی از دوران سنگی را نیز در خود دارد؛ نشانه هایی از زندگی غارنشینی که توجه بسیاری را به خود جلب کرده اند. همین موضوع باعث شده تا باستان شناسان توجه ویژه ای به این منطقه داشته باشند. این جاذبه طبیعی به عنوان یک پدیده جغرافیایی منحصر به فرد و یکی از جاذبه های ژئوتوریسم در ایران در نظر گرفته و به ثبت ملی رسیده است.

در رودخانه پایین دست ماهی زیاد‌ است و اگر بخواهیم و حوصله‌اش را داشته باشیم می‌توانیم چوب و قلاب ماهیگیری ببریم و قزل آلا بگیریم. برای راه رفتن در آب رودخانه باید حتما کفش مناسبی پایمان باشد، چون سنگ‌های کف رودخانه حسابی تیزند.

دره شیرز
دره شیرز

بهترین فصل سفر به دره شیرز

در فصل بهار طبیعت این منطقه بی نظیر می شود و پوشش سبز مخملی همه جا را در بر می گیرد و در کنار آن هوا نیز بسیار مطبوع است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه، فصل بهار است. در فصل بهار معمولا آب و هوا غیر قابل پیش بینی می شود و ممکن است بر اثر باران های شدید و سیل آسا آب رودخانه خیلی بالا بیاید بنابراین حتما قبل از سفر در این فصل آب و هوای منطقه را چک کنید.

دسترسی

مسیر مناسب برای دسترسی به تنگه از طریق جاده اولادقباد است. پس از گذشتن از روستاهای نامجو، آب چی و مهدی رضای زردله در 2 کیلومتری انتهایی مسیر به یک خاکی می رسید که در کنار آن یک مرکز شیلات قرار گرفته، این جا ابتدای دره است.

آدرس: استان لرستان، کوهدشت، جاده اولادقباد، بخش زردلان، بعد از روستای مهدی رضای زردله

دره شیرز
دره شیرز

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨