دانشگاه‌‌های برتر فرانسه
دانشگاه‌‌های برتر فرانسه ۲۰۲۱ 

دانشگاه‌‌های برتر فرانسه در سال ۲۰۲۱ 

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دانشگاه‌‌های برتر فرانسه در سال ۲۰۲۱ 

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پیش از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی، کیفیت آموزشی دانشگاه‌های کشور مقصد را از طریق منابع معتبر پیگیری می‌کنند. یکی از این منابع مجله تایمز (Times Higher Education)  است که به‌عنوان معتبرترین مرکز بین‌المللی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های علمی دنیا شناخته می‌شود و سالانه فهرستی از دانشگاه‌های برتر جهان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این پایگاه از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۹ با همکاری پایگاه QS این فهرست را منتشر کرده است ولی از سال ۲۰۱۰ هر یک از این پایگاه‌های رتبه‌بندی با روش‌ متفاوت و خاص خود مراکز علمی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. آشنایی با بهترین دانشگاه‌های کشور محل تحصیل کمک فراوانی به متقاضیان می‌کند. ما نیز در این مقاله بر آن شدیم تا دانشگاه‌‌های برتر فرانسه در سال ۲۰۲۱ را به علاقه‌مندان تحصیل در فرانسه معرفی کنیم. شایان ذکر است که در ادامه با معیارهای ارزیابی دانشگاه‌ها در وبگاه تایمز نیز آشنا خواهیم شد.

معیار‌های ارزیابی برترین دانشگاه های فرانسه ۲۰۲۱

وبگاه Times Higher Education سیزده ویژگی مهم برای انتخاب دانشگاه‌های برتر جهان را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد که دانشجویان، استادان، دانشگاه‌‌ها و البته دولت‌ها آنها را تأیید کرده‌اند. این سیزده ویژگی که شاخص‌های عملکرد (performance indicators) نامیده و در پنج گروه تقسیم‌ می‌شوند:

  • تدریس (محیط آموزش) ۳۰ درصد
  • تحقیق و پژوهش (میزان تحقیق‌ها، دستاورد‌ها و اعتبارسنجی) ۳۰ درصد
  • استنادها (تأثیر تحقیق) ۳۰ درصد
  • وجهۀ بین‌المللی (کارمندان و دانشجویان و تحقیقات) ۷.۵درصد
  • ارتباط با صنعت و میزان درآمدهای به‌دست آمده از این طریق (انتقال دانش) ۲.۵ درصد
دانشگاه‌‌های برتر فرانسه
دانشگاه‌‌های برتر فرانسه ۲۰۲۱

معرفی برترین دانشگاه های فرانسه ۲۰۲۱

در جدیدترین فهرست مجله تایمز نام ۴۱ دانشگاه فرانسه در بین هزار دانشگاه مطرح جهان به‌چشم می‌خورد. ا‌ین دانشگاه‌ها به‌دلیل کیفیت مطلوب آموزش در تمامی‌ رشته‌ها توانسته‌اند جایگاه مناسبی را در این رتبه‌بندی از آن خود کنند. در ادامه با شش دانشگاه برتر فرانسه آشنا خواهیم شد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


۱. دانشگاه PSL

در رده‌بندی سال 2021 مجلۀ تایمز دانشگاه دولتی PSL یا همان Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris  در رتبۀ چهل‌وششم دانشگاه‌های برتر دنیا و نخست دانشگاه‌های معتبر فرانسه قرار دارد. دانشگاه PSL با فراهم کردن محیطی بسیار مناسب برای پیشرفت و بهبود سطح آموزش و پرورش، نقش به‌سزایی در شکوفایی خلاقیت دانشجویان دارد. رشته‌های هنر و علوم مهندسی نیز در رأس این دانشگاه قرار دارند و دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سراسر دنیا خواهان ورود به این دانشگاه اقدام هستند.

۲. دانشگاه اکول پلی‌تکنیک

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک École Polytechnique همیشه در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه قرار داشته و در کانون توجه دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور بوده است در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۱ رتبه ۸۷ و عنوان دومین دانشگاه برتر فرانسه را به خود اختصاص داده است. دانشگاه اکول پلی‌تکنیک از دانشگاه‌های معتبر و قدیمی‌ در زمینۀ فنی و مهندسی کشور فرانسه است و همچنین در زمینۀ علوم طبیعی شهرت خوبی دارد. گفتنی است‌ در حال‌حاضر بیش از ۴۶۰۰ دانشجو و استاد در دانشگاه اکول پلی‌تکنیک پاریس به تحصیل و آموزش مشغو‌لند و پردیس اصلی این دانشگاه بیش از ۱۶۰ هکتار فضای باز و تجهیزات وسایل ورزشی دارد. هانری پوانکاره، سیمون دنی پواسون، آلفرد دریفوس و سعدی کارنو نیز از جمله افراد سرشناسی هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

دانشگاه‌‌های برتر فرانسه
دانشگاه‌‌های برتر فرانسه ۲۰۲۱

۳. دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن Sorbonne Université یکی دیگر از دانشگاه‌های مشهور فرانسه است که همانند دانشگاه دانشگاه اکول پلی‌تکنیک در رتبه ۸۷ دانشگاه‌های جهان قرار دارد و توانسته جایگاه سوم در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه را از آن خود کند. دانشگاه سوربن از به هم پیوستن دو دانشگاه پیشتاز در پاریس یعنی دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری تشکیل شده است و تجربۀ قرن‌ها تحقیق و آموزش را دارد. سوربن نیز دانشگاهی پژوهش‌محور است و تعداد زیادی رشته‌های تحصیلی از هنر و علوم انسانی و علوم اجتماعی گرفته تا علوم طبیعی و مهندسی و پزشکی را ارائه می‌دهد. گفتنی است شیوۀ آموزش و پژوهش دانشگاه سوربن به گونه‌ای طراحی شده که با مسائل و دغدغه‌های علمی و روشن‌فکرانۀ قرن بیست‌ویکم در یک راستا قرار بگیرد. در حال حاضر نیز حدود ۴۳هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

۴. دانشگاه پاریس

دانشگاه پاریس  University of Paris براساس آمار جدید منتشر شده توسط مجلۀ تایمز در جایگاه ۱۳۶ جهان قرار گرفته است. این دانشگاه در قلب شهر پاریس واقع شده و ساختمان‌های متعددی در سطح شهر دارد که همگی در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی از کیفیت مطلوبی برخوردارند. دانشگاه پاریس در اواسط قرن ۱۲ تأسیس شده و آن را در گروه اولین دانشگاه‌های تأسیس شدۀ اروپا قرار می‌دهند. بااینکه زبان اصلی تدریس در این دانشگاه، فرانسوی است؛ اما تعداد زیادی از رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. دانشگاه پاریس دارای ۱۸ رشتۀ بین‌المللی به زبان انگلیسی است که برخی از این رشته‌ها با زبان فرانسه نیز ترکیب شده‌اند. در میان دانشجویان بین‌المللی بسیاری می‌خواهند رشته‌های فرانسوی‌زبان را برای تحصیل انتخاب کنند که بدین منظور خوب است تا با کمک سیم آخر و گذراندن دوره‌های زبان فرانسه در این کشور آرزوی خود را محقق کنند.

دانشگاه‌‌های برتر فرانسه
دانشگاه‌‌های برتر فرانسه ۲۰۲۱

۵. دانشگاه پاریس ساکلی

جایگاه 178 رتبه‌‌بندی مجله تایمز به دانشگاه پاریس ساکلی Paris-Saclay University اختصاص یافته است که توانسته عنوان پنجمین دانشگاه برتر فرانسه در سال 2021 را از آن خود کند. تمرکز این دانشگاه بیشتر بر علوم پایه، پزشکی، اقتصاد و حقوق است؛ اما رشته‌های مربوط به علوم طبیعی نیز در آن شهرت جهانی دارند. ناگفته نماند که دانشگاه پاریس ساکلی در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی پاریس قرار دارد و فاصلۀ پردیس آن تا مرکز شهر با قطار حدود 45 دقیقه زمان می‌‌برد. نکتۀ جالب‌توجه در مورد دانشگاه پاریس وجود ۲۷۵ آزمایشگاه در محوطه آن و انتشار بیش از ۱۲هزار مقالۀ علمی در سال است.

۶. دانشگاه تلکام پاریس

دانشگاه تلکام پاریس  Télécom Paris‌ همانند‌ دیگر دانشگاه‌های پاریس عملکرد چشمگیری داشته و توانسته در جایگاه ۲۰۱-۲۵۰ قرار بگیرد و ردۀ ششم دانشگاه‌های برتر فرانسه را نیز به خود اختصاص داده است. دانشگاه تلکام پاریس در سال ۱۸۷۸ کارش را شروع کرد و می‌توان آن را به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر مهندسی برای مهندسان عمومی (General Engineer) معرفی کرد. خوب است بدانید که مهندسی عمومی شاخه‌ای از علوم پایه و فناوری است که با طراحی، ساخت‌وساز، پشتیبانی و استفاده از موتور، ماشین و ساختار‌های متعدد سروکار داشته و زیرشاخه‌هایی مانند مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی ساختمان و مهندسی کامپیوتر را نیز شامل می‌شود. گفتنی است که تلکام پاریس به عنوان دانشگاهی پیشرو در زمینه فناوری دیجیتال شناخته می‌شود و همواره به دانشجویان خود آموزش می‌دهد که نهایت خلاقیت و نوآوری خود را در جهان دیجیتال به کار بگیرند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه نیز غالباً در مشاغل مربوط به صنعت فعالیت می‌کنند. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)