دره زمان ، نقطه ای بکر در استان مازندران | Mazandaran

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دره زمان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره دره زمان صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این تنگه زیبا و بکر در آمل در مازندران در ادامه با ما همراه باشید.

استان مازندران یکی از زیباترین استان های شمالی کشور است که جز مقاصد محبوب سفر در بین گردشگران است. گوشه و کنار این استان جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد و سرسبزی و آب و هوای عالی نیز به محبوبیت آن می افزاید. یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبا و بکر در این استان دره زمان است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

دره زمان (Zaman valley) تنگه ای دیدنی ‌در روستای پلور در استان مازندران است. برای دیدن این دره هم باید از جاده‌ هراز به مازندران بروید، در حالی ‌که دماوند جلویتان است و به آن نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوید. پلور یکی از روستاهای آمل مازندران است که در ۸۰ کیلومتری تهران قرار گرفته است. برای رفتن به آن هم حتما لازم نیست ماشین داشته باشید، تاکسی‌ها ﺩﺭ ﺍﻧﺘﻬﺎﻱ ﺑﺰﺭﮔﺮﺍﻩ ﺷــﻬﻴﺪ ﺑﺎﺑﺎﻳﻲ ﻇﺮﻑ تقریبا ﻳﻚ ﺳﺎﻋﺖ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺳﺘﺎ ﻣﻲ ﺭﺳــﺎﻧﻨﺪ.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


یکی دو سالی می‌شود که دره زمان پلور به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب اطراف تهران تبدیل شده است. تا پیش از این فقط طبیعت‌گردهای حرفه‌ای آن ‌را می‌شناختند، اما حالا تورهای یک‌روزه‌ مقصدشان این دره است.

دره زمان
دره زمان

این منطقه امکان آب‌بازی، شنا و در کل خاطرات خوش در تابستان را برای گردشگران فراهم کرده است: همان دلایلی که باید به دره زمان سفر کرد. کمتر جایی را در نزدیکی تهران می‌توان یافت که این‌ چنین بکر باشد. تنفس هوای تازه و گذر از میان دره‌ای عمیق از دیگر تجربه‌های ناب این سفر است. احتمالا اسم تنگه واشی را شنیده‌اید یا شاید به آن سفر کرده باشید؛ دره زمان، طبیعتی مانند تنگه واشی را دارید با این تفاوت که هنوز جمعیت زیادی به این‌جا هجوم نبرده‌اند.

Photo: Sepideh Jamshidi
Photo: Sepideh Jamshidi

این دره، تنگه‌‌ایست که رودخانه‌ باصفایی از بینش می‌گذرد. پس باید تنتان را به آب  بزنید و از اینکه در رودخانه راه بروید خسته و کلافه نشوید. وارد روستای پلور که شدید، باید خودتان را به پل سنگی برسانید. پیاده روی از پل قدیمی در کنار روخانه شروع می‌شود. حدود ۴۵ دقیقه را در بین آب‌های رودخانه هستید که عمق و شدت آبش کم و زیاد می‌شود.

دره زمان
دره زمان

معمولا افرادی که قصد رودخانه نوردی در این دره را دارند، با یکدیگر قرار می‌گذارند تا به صورت گروهی در این تفریح هیجان‌انگیز شرکت کنند. پس شما نیز بهتر است به تنهایی قصد رودخانه نوردی در دره زمان را نکنید، زیرا در قسمت‌هایی از آن، مسیر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بهترین فصل سفر

این رودخانه باعث پاکی هوای منطقه شده و البته که هوا را بسیار سردتر کرده است. این منطقه به نوعی کوهستانی است و قطعا باید انتظار هوای سردی را داشته باشید. شاید در پاییز و زمستان بازدید از این منطقه آنقدر هم دل‌چسب نباشد، معمولا در این فصل‌ها نیز بازدیدکننده زیادی به سراغ اینجا نمی‌آید. از طرف دیگر فصل‌های گرم سال همانند تابستان، موقعیتی عالی را برای سفر به این منطقه ایجاد می‌کنند. زمانی که از گرمای هوا خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد نفسی تازه کنید، بهتر است همان لحظه به یاد دره زمان بیافتید.

جاذبه‌های نزدیک دره زمان

 • فاصله تا سد لار: ۱۵ کیلومتر
 • فاصله تا امام زاده هاشم: ۲۰ کیلومتر
 • فاصله تا پیست آبعلی: ۲۶ کیلومتر

اقامت و کمپینگ در تنگه زمان

باید بدانید که در دره زمان اصلا امکان اقامت در هتل یا حتی اماکن بوم گردی وجود ندارد. نزدیک‌ترین هتل به شما، در شهر آمل خواهد بود. همچنین باید بدانید که کمپینگ در تنگه زمان نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. دلیل آن هم عدم وجود دشت‌های وسیع مناسب برای کمپینگ و همچنین سرمای بی‌حد و اندازه هوا در شب‌ها است. پس بهتر است سفر به تنگه زمان را یک سفر یک روزه بدانید.

دره زمان
دره زمان

توصیه های سفر

 • کفش‌های مخصوص طبیعت‌گردی به همراه داشته باشید.
 • صندل رودخانه نوردی را فراموش نکنید.
 • خودتان را برای مسیر آماده کنید و خوراکی‌های مقوی و کم‌حجم به همراه داشته باشید. بطری آب را فراموش نکنید.
 • لباس‌های مناسب فصل را فراموش نکنید.
 • این گردش محدودیت سنی ندارد.
 • لباس اضافه همراه داشته باشید.
 • کلاه آفتابی، کرم ضد آفتاب، بطری آب و زیرانداز را فراموش نکنید.
 • وسایل قیمتی را با خود حمل نکنید؛ چرا که ممکن است در طول مسیر خیس شوند.

دسترسی

زمانی که تابلوی ورودی شهرستان پلور را در جاده مشاهده کردید، باید از جاده اصلی خارج شده و عازم جاده فرعی شهرستان پلور شوید. بعد از اینکه کمی مسیر را طی نمودید، در سمت چپ خود یک جاده فرعی دیگر را مشاهده خواهید کرد که شما را به سمت رودخانه لار هدایت می‌کند. شما باید این مسیر را پیش بگیرید تا به یک پل سنگی برسید. دقیقا از همان پل سنگی سفر شما به دره زمان آغاز خواهد شد.

دره زمان
دره زمان

آدرس: ایران، استان مازندران، آمل، روستای پلور، دره زمان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨