جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

آشنایی با دیدنی های یاسوج | Yasuj

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی یاسوج

یاسوج یکی از شهرهای لرنشین جنوبی ایران و مرکز استان کهکیلویه و بویراحمد است. این شهر  به دلیل قرار گرفتن در منطقه اقلیم سردسیری و بارش برف و باران بسیار، دارای آب و هوای متمایل به سرد و از منابع آبی کافی برخوردار است. در فصل زمستان برف زیادی در این شهر می بارد و برای مدتی طولانی اکثر نقاط و ارتفاعات آن؛ پوشیده از برف است. شهر یاسوج در فصل اردبهشت، زیباترین شهر کشور می باشد و مناطق بسیار زیادی برای اوقات فراغت دارد. با سایت تاپ توریست همراه شوید تا سفری داشته باشیم به شهر یاسوج و با جاذبه های گردشگری یاسوج بیشتر آشنا شویم.

تنگ تامرادی

تنگ تامرادی در ۵۵ کیلومتری غرب یاسوج، در جاده‌ یاسوج-سپیدار قرار دارد. در تنگ تامرادی طبیعتی بکر و بی‌نظیر با آبشارهای زیبا قرار دارد که هر گردشگری را مجاب می‌کند که سختی سفر به این منطقه را به جان بخرد و حداقل چند ساعتی، میهمان آرامش و زیبایی طبیعت آن باشد. در گذشته دسترسی به تنگ تامرادی و روستای آن، سخت بود اما امروزه با جاده‌سازی، کمی آسان‌تر شده است. به دلیل حضور یکی از طایفه‌های بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی، نام این تنگه را تامرادی گذاشته‌اند. در فصل بهار و تابستان، این تنگه آب و هوایی بسیار مطلوب دارد و علاوه بر زیبایی‌های طبیعی آن، می‌تواند مقصد مناسبی برای فرار از گرمای تابستان باشد.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

منطقه گردشگری تنگ گنجه‌‌ای

در فاصله‌ی ۱۳ کیلومتری از شهرستان یاسوج، یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که به «تنگ گنجه‌ای»، شهرت یافته است. این تفرجگاه در مسیر محور یاسوج به شهرستان سی سخت و داخل دره‌ای سرسبز از درختان چنار با پوششی جنگلی از درختان بلوط، به یکی از محبوب‌ترین مناطق گردشگری تبدیل شده است. آب و هوای مطبوع، عبور رودخانه‌ی تنگ گنجه‌ای، تراوش چشمه‌های متعدد، کوه‌های مرتفع با مناظری چشم‌نواز بر زیبایی این منطقه از یاسوج، افزوده است. خوشبختانه وجود اردوگاه‌های تفریحی و تسهیلاتی همچون امکانات مناسب جهت اسکان‌های کوتاه‌مدت به همت مسئولان استان، بر جذب گردشگر و توریست در این منطقه بسیار موثر بوده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

آبشار مارگون

آبشار بزرگ‌ و معروف‌ مارگون‌ در مرز دو استان‌ کهگیلویه‌ و بویراحمد  و فارس‌ قرار دارد. این‌ آبشار در شرق‌ یاسوج‌ و در کنار روستای‌ مارگون‌ واقع‌ شده‌ است‌. این‌ آبشار بسیار بلند و به‌ دلیل‌ قرار گرفتن‌ درداخل‌ تنگه‌ زیبای‌ مارگون‌ و تعدد رگه‌های‌ آبشاری‌ که‌ به‌ درون‌ دره‌ و مسیر رودخانه‌ می‌ریزند و همچنین‌ به‌ دلیل ‌پوشش‌ جنگلی‌ و درختانی‌ که‌ در اطراف‌ آبشار وجود دارد ، از دیگر آبشارهای‌ این‌ استان‌ معروف‌تر است‌. درپیرامون‌ این‌ آبشار علاوه‌ بر جریان‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها ، زیبایی‌های‌ طبیعی‌ دشت‌های‌ مملو از لاله‌ واژگون‌ و گل‌های‌ رنگارنگ‌ ختمی‌ و دیگر گل‌های‌ وحشی ‌، منظره‌ای‌ بدیع‌ پدید می‌آورند که‌ دیدار از آن‌ را به‌ خاطره‌ای‌ فراموش‌ نشدنی‌ تبدیل‌ می‌کنند.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

آبشار یاسوج

آبشار یاسوج در چند كيلومتري‌ شهر ياسوج‌ در سمت‌ راست‌ جاده‌اي‌ كه‌ از اين‌ شهر به‌ سي‌سخت ‌منتهي‌ مي‌شود ، نزديكترين‌ آبشار به‌ مركز استان‌ با نام‌ آبشار ياسوج‌ در تنگه‌اي‌ به‌ همين‌ نام‌ قرار گرفته‌ است‌ كه‌ ازجمله‌ جاذبه‌هاي‌ توريستي‌ استان‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ محسوب‌ مي‌شود. باغ‌هاي‌ سرسبز اطراف‌ آبشار و آب ‌و هواي‌ مساعد آن ‌، زيبايي‌ و جذابيت‌ ويژه‌اي‌ را به‌ اين‌ آبشار بخشيده‌ است‌. زيبايي‌ اين‌ منطقه‌ در بهار و تابستان‌ وصف‌ناپذير است‌. وجود گونه‌هاي‌ مختلف‌ پرندگان‌ و انواع‌ گل‌هاي‌ زيبا ، پيرامون‌ آن‌ را به‌ يكي‌ از جاذبه‌هاي‌ توريستي‌ مهّم‌ استان‌ و ايران‌ تبديل‌ كرده‌ است‌.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

دریاچه کوه گل

در میان کوهستان دنا در ۳۲ کیلومتری یاسوج و ۸ کیلومتری شهر سی‌سخت ناحیه ای هست که دریاچه های فصلی زیادی دارد. همین که به اواخر زمستان و ابتدای بهار می رسیم بارش باران و آب شدن برف ها باعث می شود که این دریاچه ها پر از آب  شوند. فقط ۶ ماه فرصت دارید تا به کنار دریاچه های ارتفاعات دنا بروید، کمپ بزنید و طبیعتی زیبا و پرندگان متنوع را تماشا کنید چون همین که به آخر تابستان می رسیم دیگر اثری از این دریاچه ها نیست و بیشتر آب آن ها خشک می شود. از بین دریاچه های فصلی اینجا دریاچه کوه گل یکی از زیباترین هاست. این دریاچه نیم هکتار بزرگی و ۱۵ متر عمق دارد و بی جهت نیست که نام کوه گل را بر روی آن گذاشته اند چون اطراف دریاچه مثل باغی از گل های رنگارنگ و زیباست. به غیر از گل های خیره کننده گیاهانی مثل بابونه، نعناع کوهی، ریواس، پونه کوهی و قارچ کوهی هم عطر و بوی خوشی را به این کوهستان بخشیده است. دشت لاله های واژگون این منطقه هم معروف است برای همین حتما از آن بازدید کنید.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

دره المون یکی از جاهای دیدنی یاسوج

یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر یاسوج دره المون است که در ۵۰ کیلومتری جاده یاسوج به نورآباد قرار دارد. این منطقه با بهره‌گیری از آبشار و غار تسوج به یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری شهر یاسوج تبدیل شده است. آبشار تسوج فصلی است و در ۱۳۰ کیلومتری شهر یاسوج، در میان کوه‌های زاگرس، قرار دارد. طبیعت دره المون به غار و آبشار خلاصه نمی‌شود، این منطقه دشت وسیعی است پوشیده از گل‌های لاله واژگون، رودخانه‌، درختان بلوط، کوهستان و منظره‌های تماشایی دیگری که در بهار و تابستان آب‌و‌هوای معتدلی دارد.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

تنگ مهریان

در یک کیلومتری مسیر یاسوج به اصفهان منطقه ای وجود دارد مهریان نام دارد. مهریان نام روستایی دراستان کهگیلویه وبویراحمد است که در شهرستان بویراحمد، بخش مرکزی، دهستان سررودشمالی قرار دارد.ارتفاع متوسط آن ازسطح دریا 1850مترمی باشد و از نظرطبیعی نیزمیان رودخانه مهریان درشرق و کوههای دناکه درشمال آن قرار دارد محصورشده است .در واقع روستای مهریان یک دشت پای کوهی است که سه عنصر اصلی طبیعی یعنی کوه،دشت ورودخانه اقلیم آن را کنترل میکند , بگونه ای که با داشتن اقلیم سرد ومرطوب کوهستانی یکی از مناسب‌ترین اقلیم‌های قابل زیست کشور را بوجود آورده است.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

پارک کوهستان یاسوج

پارک کوهستان یاسوج پارک بسیار بزرگی است که در حاشیه‌ی جاده‌ی یاسوج به اقلید قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر محسوب می‌شود. از بالای این پارک چشم‌انداز و نمای کلی زیبایی از شهر یاسوج را خواهید دید.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان یکی از بهترین پیست‌های جنوب کشور است که در دامنه کوه دنا قرار دارد. این پیست ۱۸ کیلومتر با یاسوج فاصله دارد و در کنار دهستان کاکان احداث شده است. بخاطر شرایط آب‌وهوایی منطقه و بارش‌های خوب پیست کاکان معمولا تا اواخر بهار باز است. امکانات نسبتا مناسبی مانند تله اسکی بشقابی، ماشین برف کوب، و تجهیزات اجاره برای اسکی بازان مانند چوب، تخته و کفش در پیست اسکی کاکان وجود دارند. بعلاوه کلاس‌های مختلف آموزشی برای دوست‌داران این ورزش مفرح در آن برگزار می‌شوند.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

پارک ساحلی رود بشار

پارک ساحلی رود بشار بزرگترین پارک یاسوج است.پارک ساحلی رود بشار در ورودی شهر یاسوج قرار دارد و با ۱۴ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین پارک این شهر است. اگر به یاسوج سفر کردید، این پارک می‌تواند محل مناسبی برای اطراق شما باشد. فضای سرسبز پارک در کنار رود بشار، فضای دل‌انگیزی ایجاد کرده و از اینجا می‌توانید نمایی زیبا بر شهر داشته باشید. همچنین در این پارک امکان قایق‌سواری وجود دارد و می‌توانید این تفریح را به تجربیات سفر خود به یاسوج اضافه کنید.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

روستای کریک

روستای کریک ، به حق یکی از زیباترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل ساختار معماری، نوع قرارگیری خانه‌ها و نیز اقلیم و آب و هوای کم‌نظیرش، به ماسوله‌ی جنوب کشور، شهرت یافته است.عمارات ساخته شده در این روستا از خشت، گل و چوب است که به صورت پلکانی ساخته شده و زیبایی منحصربه‌فردی را ایجاد کرده است. قدمت این روستا نزدیک به ۲ هزارسال است و همچنان می‌توان آثار تاریخی و باستانی متعددی همانند آسیاب‌ها، قنات‌ها و قبرستان‌ها و بقعه‌ی نیمه‌ی مخروبه‌ی امامزادگان علی (ع) و شاه نعمت‌الله را در آن مشاهده کرد. همچنین این روستای کهن، با قرارگیری در دامنه‌های کوه‌ زاگرس و دنا، از مناظر و چشم‌اندازهای چشم‌گیر کوهستانی برخوردار است.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج

موزه یاسوج

علاقمندان تاریخ و باستان شناسان در سفر به هر منطقه ای بی شك موزه ها و مكان های تاریخی آن منطقه را از دست نمی دهند. موزه یاسوج در مركز شهر قسمتی از فرهنگ و پیشینه این شهر را به نمایش گذاشته است. انواع آثار باستانی كشف شده از گوشه گوشه این استان كه در مجموعه ای زیبا گرد هم جمع آوری شده است. ظروف و سكه های بسیاری را از دوران ساسانیان و قبل از آن می توان در این موزه از نزدیك دید. نقش برجسته “شاپور اول ساسانی” را می توان در قسمتی از این موزه دید كه از زیباترین و فاخر ترین آثار این مجموعه به حساب می آید. این موزه فرهنگی و هنری واقع در خیابان “گلستان جهارم” در مركز شهر یاسوج می باشد.

جاهای دیدنی یاسوج
جاهای دیدنی یاسوج الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)