باغ پرندگان تهران | Tehran Birds Garden

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

باغ پرندگان تهران

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با باغ پرندگان تهران آشنا خواهیم کرد. برای دیدن اطلاعات و تصاویر این باغ زیبا در شهر تهران در ادامه با ما باشید.

باغ پرندگان تهران در شمال‌شرق تهران در دل جنگل لویزان واقع شده‌ است. این باغ در ۲ فاز طراحی شده‌ است. فاز اول به نام «دشتچر» نام‌گذاری شده‌است و شامل پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند یا توان پرواز ندارند. فاز دوم که مساحتی معادل ۶٫۲ هکتار دارد و در محدوده شمالی احداث شده‌است، «آبچر» نام دارد. «آبچر» مخصوص پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند، پوسته و توری طراحی شده برای این بخش از خروج پرندگان از این فضا جلوگیری می‌کند. احداث این باغ ۳ سال به طول انجامید.

باغ پرندگان تهران یکی از بزرگترین باغ پرندگان خاورمیانه در ایران است. در این باغ بزرگ و زیبا می توانید مجموعه ای تماشایی از 3000 بال پرنده مختلف از سراسر دنیا را به تماشا بنشینید. پرنده های معروفی نظیر طاووس، شتر مرغ، طوطی، عقاب، شاهین، قو و … را که تنها در مستندهای حیات وحش دیده اید، می توانید اینجا ببینید و از تماشای آنها لذت ببرید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران

معماری باغ پرندگان تهران

از شاخصه‌های باغ پرندگان تهران طراحی زیبا و منحصربه‌فرد محوطه باغ است. محوطه باغ پرندگان را مسیرهای سنگفرش شده که توسط درختان و گل‌های زیبایی محصور شده‌است دربر گرفته‌است. سایه بانهایی از جنس چوب، نی و پوشال، نیمکت‌های چوبی با طراحی‌های متنوع، آلاچیق‌های چوبی، عدم وجود تیر برق یا تأسیسات اضافی، تابلوهای راهنمای طرح چوب با خط نستعلیق، آبشارهای کوچک و زیبا و طراحی هوشمندانه برکه‌ها و پل‌های چوبی آن از شاخصه‌های این باغ می‌باشد.

در این طرح از مجموعه‌ای از کابل‌های اصلی استفاده شده‌است که شبکه‌ای از کابل‌های فرعی را نگه می‌دارد. وظیفه کابل‌های فرعی ایجاد مدول‌های کوچک‌تر برای نگهداری و تحمل نیروی پوشش نهایی است.

ستون‌های میانی از ۴ یا ۵ قطعه متفاوت تشکیل شده‌اند که در مجموع این قطعات در ۱۹ تیپ متفاوت از لحاظ ابعادی و قطر و ضخامت لوله‌ها طراحی شده‌اند. ارتفاع ستون‌های میانی از ۳۰ تا ۴۷ متر متغیر است. بر روی سر این ستون‌ها کلاهک‌هایی قرار می‌گیرد که نقش نگهدارنده شبکه مش‌ها را برعهده دارد و باعت سهولت در نصب شبکه مش می‌شود.

این ساختار عظیم کابلی-شبکه ای، با ابعادی حدود ۱۵۰×۴۰۰ مترمربع، شامل ۱۲ ستون فولادی اصلی با متوسط ارتفاع ۴۰ متر و ۶۸ ستون جانبی است. این سازه وزنی معادل ۲۵۰۰ تن دارد. هدف اصلی انتخاب این طرح، قابلیت آن در پوشش فضایی عظیم با کمترین تعداد ستون‌ها و بیشترین وسعت میان هر دو ستون اصلی است تا پرندگان بتوانند آزادانه در محیطی وسیع پرواز کنند.

ویژگی های معماری 

  • تبعیت پلان سازه از فرم توپوگرافی زمین و حداکثر میزان تطبیق‌پذیری و هم‌سازی میان فرم پیشنهادی برای پروژه و بستر قرارگیری در سایت.
  • الهام از فرم چادرهای عشایری و المان‌های مشابه موجود در معماری سنتی ایران و در نهایت، طراحی فرم خیمه‌ای که سبب ایجاد منظر آشنا برای بیننده خواهد شد.
  • فرم ارگانیک سازه منطبق بر ماهیت موضوع پروژه که همان باغ پرندگان است.
  • پیوستگی سازه باغ پرندگان با بستر که حداکثر امنیت را برای گونه‌های متنوع پرندگان درون محوطه پروژه فراهم می‌نماید.
  • دید مستقیم و بدون مانع از درون سازه به بیرون و بالعکس به سبب مش کابلی مورد استفاده
  • یکپارچگی لبه بیرونی سازه (شناژ طولی) با بستر سایت که مانع از ورود سایر جانداران به درون محوطه خواهد شد.
  • کاهش قابل توجه تعداد ستون‌های اصلی و به تبع آن کاهش وزن سازه و همچنین سهولت در ساخت و نصب سازه و پوشش.
  • کاهش هزینه نگهداری به واسطه پیوستگی پوشش و به کار بردن مصالح دارای استاندارد بین‌المللی برای کابل‌های سازه و پوشش نهایی

باغ پرندگان تهران

بخش های مختلف باغ 

باغ پرندگان تهران بخش های مختلفی دارد که وقتی از ورودی این باغ می گذرید می توانید بسته به علاقه خود، مسیر خود به سمت بخش های متعلق به پرندگان مختلف را انتخاب کنید. این بخش ها شامل ماکیان سانان، گنجشک سانان، پرندگان شکاری، پرندگان گرمسیری،پرندگان برکه، کبوترسانان و بخش طاووس ها و شترمرغ ها می باشد.

باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران

آدرس باغ پرندگان ؛ استان تهران، بزرگراه شهيد بابايی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاين كندرو شهرک اميد، خيابان كوهستان

هزینه بازدید باغ پرندگان ؛ ورودی 8000 تومان , هزینه رفت و برگشت ون 1000 تومان

ساعت بازدید باغ پرندگان ؛ همه روزه از ساعت 9:00 تا 18:00

  • آخرین ساعت ورود به باغ پرندگان در نیمه اول سال، ساعت 18:00 صورت می گیرد. از ساعت 19:30 پارک تخلیه می شود.

ویدئویی از باغ 

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید :

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨