باغ طوبی اصفهان | یک مجموعه فرهنگی و مصفا در نصف جهان

باغ طوبی اصفهان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با باغ طوبی اصفهان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این باغ در مجموعه تخت فولاد اصفهان در ادامه با ما باشید.

اصفهان یکی از مقاصد گردشگری بسیار محبوب ایران است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به آن سفر می کنند. صحبت از جاذبه های دیدنی و تاریخی اصفهان کاری دشوار است زیرا تعداد این جاذبه ها آنقدر زیاد است که نمی توان همه آنها را نام برد و همچنین انتخاب رزرو هتل با توجه به جاذبه های دیدنی اصفهان نیز می تواند یکی از دغدغه های مسافران این شهر توریستی باشد که پیشنهاد ما به شما رزروهتل از سایت اسنپ تریپ است.

همه با شنیدن نام اصفهان جاذبه های شاخص این شهر چون میدان نقش جهان، کاخ چهل ستون، عالی قاپو، سی و سه پل و .. را به یاد می آورند. شهر زیبای اصفهان علاوه بر شمار بسیار زیاد آثار تاریخی، دیدنی های دیگری نیز دارد. از جمله این مکان ها باغ طوبی اصفهان است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

باغ طوبی یک مجموعه فرهنگی و مصفا است که بر اساس باغ های ایرانی طراحی شده و محیط مناسب و جذابی برای شهروندان و مجموعه های فرهنگی سطح شهر به حساب می آید. مجموعه باغ طوبی در خیابان مصلی، کوچه شهید شاطرگلی واقع شده است. باغ طوبی در مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد قرار گرفته است.

این مجموعه دارای فضاهای ویژه ای از جمله کتابخانه تخصصی، مجموعه هنرکده ها، سایت تفریحی ورزشی، سالن اجتماعات و … می باشد. این مجموعه ها می توانند جهت برگزاری برنامه های فرهنگی، مذهبی و آموزشی مورد استفاده عموم قرار گیرد.

همچنین مجموعه تخت فولاد اصفهان شامل بخش های مختلف از جمله باغ طوبی، عکسخانه تخت فولاد، موزه سنگ نوشته ها، نقوش سنگ قبور و همچنین گورستان تاریخی تخت فولاد است. تخت فولاد اصفهان شامل گنجینه ای با ارزش و تاریخی از تکایا، سنگ نوشته ها و بناهای تاریخی به جای مانده از دوران گذشته این شهر است.

تخت فولاد نام قبرستان قدیمی شهر اصفهان است که به نام‌های لسان‌الارض و بابا رکن‌الدین نامیده می‌شده ‌است. قدمت این گورستان از قرن چهارم هجری تاکنون است. گورستان «تخت فولاد» اصفهان یکی از مهم‌ترین گورستان‌های تاریخی در جهان اسلام است که مقابر و تکایای تاریخی متعددی دارد. به دلیل کثرت بزرگان مدفون در این گورستان از آن به عنوان قطعه‌ای از بهشت یاد کرده‌اند.

باغ طوبی اصفهان
باغ طوبی اصفهان

در حال حاضر حدود پنجاه تکیه و بنا (کاروانسرا، آب انبار و …) در تخت فولاد با محدوده مشخص وجود دارد و بنا بر آنچه از اقوال و نوشته ها بر می­آید، تعداد تکایا بسیار زیاد بوده و نام برخی از این تکایا که از بین رفته اند در منابع تاریخی وجود دارد که سیزده تکیه به طور مشخص وجود داشته است. از جمله تکیه درویش صادق، مقبره الله وردیخان، بقعه محمد علی بیک ناظر، تکیه میر معز صوفی و … .

مرکز رفاه کودک و خانواده باغ طوبی پیشینه‌ای 25 ساله دارد که در این مدت مانند یک محفل و انجمن فعال بود و از 6 سال پیش تاکنون با اخذ مجوز از بهزیستی رسماً فعالیت خود را با هدف تربیت آموزشی و انگیزشی آغاز کرده و محوریت فعالیت خود را پیرامون موضوع فطرت در آموزه‌های وحیانی قرار داده است.

باغ طوبی اصفهان
باغ طوبی اصفهان

در این مرکز کودکان در کنار مربیان خود از فرصت‌های مختلف اجتماعی و آموزشی برای بروز و ظهرو خلاقیت‌های خود بهره مند خواهند شد و با حضور در محیط آموزشی شبیه سازی شده نقش پذیری کودکان در مشاغل مختلف و کمک آن‌ها در مراحل تولید گیاه و پخت غذا و شرکت در اردوهای علمی آموزشی، استعدادهایشان بیشتر شکوفا خواهد شد.

باغ طوبی اصفهان
باغ طوبی اصفهان

آدرس: ایران، اصفهان، خیابان مصلی، کوچه شهید شاطرگلی

شماره تماس:

دفتر مجموعه فرهنگي مذهبي تخت فولاد:

0311-6638890
0311-6638891
0311-6612438

باغ طوبی: 6636620 – 0311

كتابخانه تخصصي تخت فولاد: 6636610-0311

مجموعه موزه هاي تخت فولاد: 6636673-0311

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨