بازار نعلبندان ، بازاری تاریخی در گرگان | Gorgan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

بازار نعلبندان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با بازار نعلبندان گرگان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این بازار محلی و تاریخی در شهر گرگان در ادامه با ما همراه باشید.

گرگان از شهرهای شمالی ایران و مرکز استان گلستان است، آب و هوای معتدل دارد. هرچند تابستان‌های آن نسبتا گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است. این شهر زیبا یکی از مقاصد پرطرفدار برای سفر در میان مردم به خصوص در ایام تعطیلات و نوروز است. گرگان جاهای دیدنی بسیاری دارد که بدون شک باید حتما در سفر به این شهر زیبا و سرسبز از آنها دیدن کنید. همچنین در کنار تفریح و بازدید از مکان های دیدنی می توانید برای خرید سری به بازار تاریخی و معروف گرگان بزنید. برای آشنایی بیشتر با بازار نعلبندان گرگان در ادامه با ما باشید.

بازار نعلبندان (Na’lbandan Bazaar) در مرکز شهر گرگان قرار دارد و یکی از اماکن تاریخی شهر به حساب می‌آید که از جنوب به خیابان امام خمینی و از غرب به محله سرچشمه متصل است. به طور کلی استان گلستان دو بازار محلی دارد یکی بازار نعلبندان در گرگان و دیگری بازار روس ها در گنبد، دو بازار در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از هم که از مراکز مهم اقتصادی به شمار می روند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


ترکیب بافت این بازار به صورت خطی است و به میدان بازارچه متصل می‌شود. در حال حاضر بازار نعلبندان یکی از بازارهای فعال شهر گرگان به‌شمار می‌رود که از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومی و غیربومی است و محصولات مهم صنایع دستی آن، به ویژه دستبافت‌های ترکمنی معروفیت خاصی دارد.

بازار نعلبندان
بازار نعلبندان

در گذشته در راسته بزازان فضای بزرگی برای نعل زدن به اسب بوده و کاروان‌های مختلفی که از این مسیر می‌گذشتند اسبان خود را در آنجا نعل می زدند که می‌تواند دلیلی برای نام این بازار باشد.

بازار نعلبندان در قدیم خلاف بازار شهرهای بزرگ مانند اصفهان، تبریز و … سر پوشیده نبوده و دکان‌ها در دو ردیف راسته با درهای تخته‌ای و تاشو بودند. هر راسته به‌طور عمده متعلق به یک صنف نظیر راسته نجاران، زرگران، دباغان و کفش‌دوزان بوده‌ است.

بازار نعلبندان
بازار نعلبندان

در حال حاضر، این بازار محصولات متنوعی را از مواد خوراکی تا پوشاک را در برمی‌گیرد و هر روزه اهالی شهر بیشتر مایحتاج روزانه خود را از آن خریداری می‌کنند. تره‌بارها و میوه‌فروشی‌ها هر روز سبزی‌ها و میوه‌های تازه را عرضه می‌کنند و در این میان بازار ماهی‌فروش‌ها نیز بسیار شلوغ و پویا است. این بازار به‌ویژه در روزهای نوروز رونق ویژه‌ای پیدا می‌کند و بسیاری از مردم گرگان و حتی شهرهای اطراف، آجیل سفره عید خود را از آنجا تهیه می‌کنند.

در گذشته تعدادی کاروانسرا مثل کاروانسرای حاج محمد تقی خان هزار جریبی در بازار وجود داشت و راسته های مختلفی بودند که امروز از آن ها به جز راسته آهنگران و چلنگران راسته ی دیگری به جای نمانده است. در گذشته در بازار بناهایی مثل مدرسه محسنیه و کاروانسراهای حاج امین الاضرب وجود داشت که امروز فقط اسم آن ها به جای مانده است. اما هنوز هم می توان در این بازار بناهای تاریخی دیدنی و تماشایی زیادی را پیدا کرد که نشان از قدمت طولانی بازار دارند: بناهایی مثل مسجد جامع، آب انبار و تکایای قدیمی. در جوار بازار، مسجد جامع گرگان را می بینید که کهن ترین مسجد شهر است.

بازار نعلبندان
بازار نعلبندان

آدرس بازار نعلبندان: استان گلستان، گرگان، میدان شهرداری

ساعت بازدید: همه روزه 08:00 تا 18:00 (جمعه ها تعطیل است).

هزینه بازدید: رایگان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨