لیدوما تریپ

بازار سنتی همدان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره بازار سنتی همدان صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این بازار محبوب ذر همدان در ادامه با ما همراه باشید.

بازار سنتی همدان (Hamedan Traditional Bazaar) یکی از آن جاذبه هایی است که می توانید به بازدید از آن بروید و همچنین اگر وسیله ای نیاز دارید یا سوغاتی می خواهید از آنجا تهیه کنید و در کنار خرید از این بازار سنتی و زیبا دیدن کنید.

بازار سنتی همدان که بنای فعلی آن یادگاری از دوران قاجار و پهلوی است در دوران گذشته به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم یکی از قطب‌های اقتصادی ایران به شمار می‌آمد و تبادلات و خرید و فروش کالاها به غرب از طریق بازارهای همدان و بغداد صورت می‌گرفت. برای اولین بار مورخان قرن چهارم هجری قمری در نوشته‌های خود از بازار سنتی همدان نام برده‌اند، این در حالی است که عده‌ای دیگر بنای اولیه بازار را به دوران سامانیان نسبت می‌دهند.

بازار سنتی همدان
بازار سنتی همدان

این بازار به مانند دیگر بازارهای ایران مسقف است و ما بین خیابان‌های اکباتان، شهدا و باباطاهر همدان قرار دارد. بازرگانان در گذشته همدان را به سبب موقعیت مناسبی که داشت، انبار ایران می‌نامیدند. همچنین جهانگردی از شهرت همدانی‌ها در دباغی پوست حیوانات و ساخت محصولات چرمی گفته است.

مجموعه کنونی بازار همدان از ۳۸ بازار و راسته بازار و ۲۶ سرا و کاروانسرا تشکیل شده که اغلب صورت اولیه آن‌ها تغییر یافته است. بزرگ‌ترین آن‌ها سرای گلشن و آبادترین آن‌ها سرای گمرک است که جدیدا نوسازی شده است؛ اما زیباترین و در عین حال سالم‌ترین سراها، سرای میرزا کاظم است.

راسته‌ها اغلب به جهت نوع فعالیتی که دارند نام‌گذاری شده‌اند (مانند راسته بازار زرگرها، صندوق‌سازها، قنادها) یا به نام بانیان‌شان نامیده می‌شوند (بازار زنگنه، حسین خانی، حاج فضل‌الله و…). از مجموعه راسته بازار تعدادی مسقف‌اند از جمله راسته بازارها، مسجد جامع، قصاب‌ها، قنادها، نخودبریزها، کفش دوزها، حلاج خانه، سمسارها.

بازار سنتی همدان
بازار سنتی همدان

راسته‌هاى بازار همدان عبارت‌اند از: راسته بازار زرگرها، صندوق‌سازها، مسجد جامع، چلنگرها، قصاب‌ها، قنادها، مسگرها، شیشه‌فروش‌ها، قبله، پیامبر، نخودبریزها، حلبى‌سازها، صحاف‌خانه، علاقبندها، کفش‌دوزها، کفش‌دوزهاى بزرگ، موتاب‌‌خانه، فلسطین، حسین‌خانى، حاج‌فضل‌‌اللّه، گلشن، دباغخانه، آهک‌فروش‌ها، حلاج‌ها، سمسارخانه، شاه‌زاده حسین، کهنه‌فروش‌ها، کاه‌فروش‌ها و سرپل گذر. این بازار داراى ۳۰ راسته است و هر راسته به صنف و حرفه‌اى خاص تعلق دارد.

شما می‌توانید با بازدید از بازار سنتی همدان، با یک تیر چند نشان بزنید؛ هم از یک بازار تاریخی با معماری منحصر به فرد دیدن کنید و با حال و هوای مردم همدان آشنا شوید و هم با خرید کالاهایی مانند ادویه، خشکبار، ظروف مسی، کیف و کفش، فرش دستباف و … به اقتصاد مردم شهر کمک کنید.

آدرس بازار سنتی همدان: استان همدان، همدان، میدان امام خمینی

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 08:00 تا 21:00

هزینه بازدید: هزینه بازدید از این بازار رایگان است.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *