امامزاده سید ابراهیم زنجان | Zanjan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

امامزاده سید ابراهیم زنجان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با امامزاده سید ابراهیم زنجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این آرامگاه در شهر زنجان در ادامه با ما همراه باشید.

زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق ترک‌‌نشین محسوب می‌شود. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این استان را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا زنجان با داشتن آب و هوایی خاص و خنک، به عنوان بهشتی معتدل شناخته می‌شود که هر ساله میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است. یکی از جاذبه های دیدنی و زیارتی شهر زنجان آرامگاه امامزاده سید ابراهیم است.

آرامگاه امامزاده سید ابراهیم (Seyed Ebrahim Shrine) در داخل شهر زنجان در قبرستانی واقع در منتهی‌الیه سمت شرقی شهر قدیم، مشرف به دیوار حصار شهر قرارگرفته که امروزه قسمتی از قبرستان مزبور به دبیرستان، دبستان و قسمتی دیگر به خیابان موسوم به صدر جهان تبدیل شده‌ است. بنای امامزاده سید ابراهیم در مجاورت راسته فرعی بازار قدیمی زنجان نیز قرار دارد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


شجره‌ نامه

علما در شجره نامه امامزاده سید ابراهیم اختلاف نظر دارند. جمعی امامزاده را ابراهیم بن موسی بن جعفر دانسته‌اند و جمعی دیگر همانند ابوالفرج اصفهانی و ابونصر بخاری در سرالنساب، او را ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن الحسن بن العباس بن علی ذکر نموده‌اند.

اگر این شجره نامه صحیح باشد سید ابراهیم به اتفاق گوگبی حسین بن اسماعیل بن محمد الارقط بن الباهربن زین العابدین در اوایل قرن سوم هجری در زمان خلیفه المعتزربالله خلیفه عباسی قیام نموده و در ۳ کیلومتری سمت جنوبی شهر زنجان در جریان جنگی با افراد خلیفه شهید گردیده‌ است.

علامه محمد اسماعیل صائنی که از فلاسفه و مفسران نامدار قرآن مجید بوده به نقل از تاریخ طبری دربارهٔ امامزاده سید ابراهیم مدفون و معروف در شهر زنجان گفته که او نوه چهارم ابوالفضل العباس بن علی بن ابی طالب امام اول شیعیان است و او امامزاده موسوی نیست، بلکه از نسل عباس می‌باشد.

امامزاده سید ابراهیم زنجان
امامزاده سید ابراهیم زنجان

معماری بنای امامزاده

بنای امامزاده ابتدا به سبک چهارطاقی بوده که گنبد زیبایی آن را پوشش می‌نمود. در سال ۱۳۴۰ شمسی این مجموعه به جهت تبدیل به احسن برداشته شده و مجددا منطبق بر بنای قدیمی نوسازی گردیده‌ است. گنبد از نوع تک پوششی بوده که با واسطه چهار گوشواره بر جرزها استوار گشته و حد فاصل گوشواره‌ها و گنبد، هشت نورگیر تعبیه شده‌ است.

تزئینات گنبد از داخل مقرنس و گره سازی بوده و سوره جمعه به خط زیبای ثلث، به قلم استاد جواد میر محمد رضائی زنجانی و گچبری استاد شعبان آزادی زنجانی نوشته شده‌ است. در نمای بیرونی، سوره مبارکه (اسماء ذات البروج) به خط ثلث زنجیری نوشته شده‌ است.

ضریح حرم که در اصفهان ساخته شده در سال ۱۳۵۸ نصب گردیده است. قدیمی‌ترین قسمت این آرامگاه، سردر ورودی سمت شمالی و مناره‌های واقع در طرفین آن می‌باشد. این سردر به سال ۱۳۴۱ شمسی توسط معمار ابراهیم سلطانی ساخته شده و بالای مناره‌ها آیه ۵۵ سوره مبارکه احزاب به خط زیبای ثلث به قلم استاد اخیرالذکر رقم گردیده‌ است.

امامزاده سید ابراهیم زنجان - عکس از: Amin Nikmaram
امامزاده سید ابراهیم زنجان – عکس از: Amin Nikmaram

تجدید بنای این آرامگاه توسط استاد منصور محاوری، فرزند ملا غلامرضا متولد ۱۲۷۸ شمسی است. او از سال ۱۳۴۰ با همکاری دیگر شهروندان زنجان به تجدید بنا امامزاده همت گماشت. استاد محاوری در اسفندماه ۱۳۵۴ درگذشته و در رواق ورودی حرم دفن شده‌ا ست. در وضعیت فعلی، شبستان اصلی هیچگونه مسئله حاد استاتیکی ندارد، اما قسمتی از حجرات واقع در ضلع شرقی صحن از نظر ایستایی فعال گردیده و مشکلاتی دارد.

امام زاده سید ابراهیم در تمامی اعیاد، مراسمات عزادارای محرم و فاطمیه، شب های ماه مبارک رمضان و مراسم تحویل سال نو آکنده از مردمی است که سال هاست با عشق و ارادت، خود را به آستان مبارک سید ابراهیم (ع) می رسانند.  امامزاده سید ابراهیم پذیرای عزادارانی است که در دسته های بزرگ از سمت حسینیه اعظم زنجان راهی آن می شوند تا با ورود به امامزاده و زیارت، عزاداری خود را تکمیل کنند.

تور مجازی امامزاده سید ابراهیم

آدرس: زنجان، خیابان امام خمینی، حدفاصل چهارراه انقلاب و بلوار آزادی

ساعت بازدید: همه روزه 24 ساعته

شماره تماس: 33332166-024

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨