آبشار سولک ارومیه ، آذربایجان غربی | Urmia

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

آبشار سولک ارومیه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با آبشار سولک ارومیه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این جاذبه طبیعی در استان آذربایجان غریی در ادامه با ما باشید.

آذربایجان غربی یکی از استان های مرزی ایران و مرکز آن شهر زیبای ارومیه است. استان آذربایجان غربی تنها استان هم مرز با کشور ترکیه است. بخش جنوبی آن اغلب کردنشین بوده و به نام مکریان شناخته می‌شود. موقعیت این استان و هم جواری اش با کشور ترکیه باعث شده که این استان از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار باشد. یکی از جاذبه های طبیعی این استان، آبشار سولک است.

آبشار سولک ارومیه (Suluk Waterfall) که با نام‌های آبشار سولوک و آبشار سولیک نیز شناخته می‌شود، در روستای سلوک در فاصله ی ۳۲ کیلومتری غرب شهر ارومیه در تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته است. روستای سولک میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا قرار دارد. دره زیبای منتهی به آبشار، دره هفت کانی یا هفت چشمه نامیده می شود که آب روستا و آبشار آن را تامین می کند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این منطقه در میان اهالی به سلوک و سولوک هم شناخته می شود. طبیعت دیدنی و زندگی ساده و صمیمی و بی تکلف مردم آن موجب جذب گردشگران است. همه جای چراگاه های این روستا می توان اسب هایی که بدون زین و حفاظ برای خود در گوشه ای آزادانه در حال چرا هستند را تماشا کرد.

ویژگی های آبشار

ارتفاع این آبشار تقریبا ۷۶ متر است. آب آبشار از آب شدن برف کوه های منطقه که از رشته کوه های زاگرس میباشد تامین میشود. این کوهها حتی در روزهای گرم تابستان تقریبا پوشیده از برف هستند. از جاذبه های آبشار مسیری است که آب به صورت پلکانی به سمت روستا جاری است.

در ماه های گرم سال، آب آبشار برای مصارف کشاورزی از بالادست آن قطع شده و نمای زیبای آبشار را کم رنگ میکند ولی در فصل بهار زیبایی آبشار سولک در طبیعت موانا به اوج خود میرسد. طبیعت زیبای منطقه موانا بیشتر متاثر از زیرآبه های جاری از قله های ستاره لوند، دره وش و کوههای ترگور است.

آبشار سولک ارومیه
آبشار سولک ارومیه

با حرکت در داخل دره که بسیار سرسبز و با طراوت است و راه پیمایی کوتاهی در مسیری پلکانی و طبیعی که بسیار چشم نواز است به آبشار اول دره هفت کانی خواهید رسید. اما اگر مسیر سنگلاخی و کوهستانی داخل دره را ادامه دهید پس از یک ساعت به آبشاری بسیار زیباتر و پرآب تر خواهید رسید.

آبشار اصلی این دره با حدود یک ساعت کوهپیمایی در بالادست آبشار اولیه جلوه بیشتری دارد ولی مسافران و خانواده ها، به همان آبشار اولیه رضایت میدهند و از مواهب طبیعت آن لذت میبرند. در سالهای اخیر برای تماشای آبشار معروف این روستا جایگاه و پارکینگ و دیگر امکانات نسبی نیز ایجاد شده که به رونق اقتصادی روستا نیز کمک کرده است.

روستای سولک

روستای سولک که در دره های عمیق و تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته بواسطه کوههایی که تا اواسط تابستان اغلب پوشیده از برف است و نیز چشمه سارهای طبیعی که از دل کوهها سرچشمه می گیرند، از مناطق دیدنی استان آذربایجان غربی است. کوههای این منطقه از سرچشمه های اصلی رود روضه چای هستند که بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه ارومیه می ریزد.

شهرت روستای سولک در شهرستان ارومیه بواسطه وجود آبشار نسبتا بلند آن در انتهای این روستاست که در فصول پرباران از کیلومترها دورتر نیز می توان آنرا تماشا کرد. در ضمن سولک یکی از مهمترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی جهت ایجاد کمپ های سیاحتی و پناهگاههای کوهستانی میباشد.

آبشار سولک ارومیه
آبشار سولک ارومیه

چطور به آبشار سولک برویم ؟

این آبشار در فاصله حدود چهل کیلومتری غرب شهرستان ارومیه، در دامنه کوه دره رش در روستای سولک قرار دارد. همانطور که گفتیم این روستا نیز میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا واقع شده است.

آدرس: ایران، استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه، روستای سلوک

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨