آشنایی با پارک جنگلی سوهانک تهران | Tehran

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

پارک جنگلی سوهانک

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست با پارک جنگلی سوهانک تهران آشنا خواهیم شد. برای آشنایی با این پارک زیبا در تهران در ادامه با ما همراه باشید.

تهران پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران است و یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می‌آید. این شهر دارای مجموعه‌ای از جاذبه‌ های گردشگری است که شامل کاخ‌ها، موزه‌ها و باغ ها و بوستان هایش می‌شود. بوستان های تهران آنقدر زیاد هستند که در انتخاب مکانی برای برای بودن در دل طبیعت گزینه های بسیار زیادی پیش رو دارید. از شمال تا جنوب و شرق تا غرب، تمام مناطق آن پر از پارک ها و بوستان های متعدد است. یکی از پارک ها و فضاهای سبز کمتر شناخته شده‌ی تهران، پارک جنگلی سوهانک است که در شمال شرقی پایتخت قرار دارد. این پارک دارای وسعت بسیار زیادی است و آرامشی و سکوتی دارد که مانند آن را در کمتر نقطه‌ای از تهران پیدا خواهید کرد.

پارک جنگلی سوهانک تهران (Sohanak Forest Park) با مساحتی در حدود 400 هکتار، یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی تهران است. این پارک جنگلی در محله سوهانک قرار گرفته است و در ارتفاع 1750 متری از سطح دریا قرار دارد. این بوستان با چشم اندازهای بسیار زیبا و نیز امکانات تفریحی مختلف در سال 1361 به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت. فضاهای وسیع و سرسبز متصل به دامنه‌های البرز موجب شده است تا پارک سوهانک از پوشش‌های گیاهی متنوعی برخوردار باشد که بیشترین منابع آبی آن ها از رودخانه زردبند جاجرود تامین میشود.

یکی از خاص ترین ویژگی هایی که این پارک جنگلی دارد، قرار گرفتن در ارتفاعات تهران است. با رفتن به این پارک شما می توانید در بلندترین نقطه تهران بروید و تمام پایتخت را از بالا نظاره گر باشید. این حس برای هر انسانی آرامش بخش است. چه بسا که می توانید با قرارگیری در ارتفاعات دریاچه سد لتیان را هم تماشا کنید و لذت ببرید.

پوشش گیاهی و جانوری

پارک جنگلی سوهانک به دلیل داشتن تپه های مختلف و بلندی های بسیار فراوان از نظر پوشش جانوری نیز بسیار متنوع است. فضای سبز بوستان سوهانک شامل درختانی از قبیل، سرو نقره ای، کاج تهران، ارغوان، توت، بادام، اقاقیا، زبان گنجشک، سماق، آیلان توس و غیره است. در این پارک  حیواناتی از جمله خرگوش و روباه و انواع پرندگان از قبیل کبک، غاز وحشی، اردک، پرستو، کبوتر دیده می شوند. وجود این تنوع در پوشش جانوری این پارک باعث شده در همه ایام افراد مختلفی به این پارک جنگلی مراجعه کنند.

پارک جنگلی سوهانک
پارک جنگلی سوهانک

دیدنی ها و تفریحات

پارک جنگلی سوهانک دارای باغ های بسیار زیبا و استخرهای فراوانی است که زیبایی این مکان را چند برابر کرده است. قسمت های طبیعی پارک سوهانک یکی از پرطرفدار ترین نقطه های این منطقه تفریحی است.

مسیرهای امنی در پارک سوهانک برای پیاده‌روی در نظر گرفته شده‌اند و افراد علاقه‌مند به پیاده‌روی از این مسیرها عبور می‌کنند و از تماشای گونه‌های گیاهی و مناظر زیبای پارک لذت می‌برند. قدم زدن در فضاهای بکر و خلوت این بوستان بسیار لذت بخش است.

این پارک دارای زمین ورزشی های مختلف مانند زمین فوتبال، والیبال و سایر رشته ها است که از این حیث نیز در نوع خود جذاب می باشد. همچنین در این پارک مسیرهای دوچرخه سواری وجود دارد که علاقه مندان می توانند به دوچرخه سواری در آن بپردازند.

علاقه مندان به ورزش‌های موتوری نیز در این منطقه فضای خوبی در اختیار دارند. از تپه‌ماهورهای این بوستان به عنوان پیست موتور سواری و ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده می‌شود. ضمنا دوچرخه سواری کوهستان نیز در این منطقه کاملا قابل انجام است.

پارک جنگلی سوهانک
پارک جنگلی سوهانک

امکانات رفاهی پارک

در رفت و برگشت این مسیر که جزو گردشگاه‌های نسبتا خلوت به شمار می‌رود امکاناتی در دسترس نیست و می‌توان از امکانات موجود در محله سوهانک (سوپر مارکت‌ها، اغذیه فروشی‌ها و…) استفاده نمود.

ساعت بازدید

برای این پارک جنگلی ساعات بازدید خاصی در نظر نگرفته شده و علاقه مندان می توانند به صورت شبانه روزی به این پارک مراجعه کنند. اما بهتر است در تاریکی شب از ورود به این پارک خودداری کنند زیرا عبور و ورود در قسمت هایی که پیست دوچرخه سواری و موتورسواری قرار دارد می تواند خطر ساز باشد.

چطور به پارک سوهانک برویم ؟

بهترین راه دسترسی به بوستان جنگلی سوهانک، از میدان نوبنیاد و طی کردن اتوبان ارتش و امتداد جاده لشگرک به سمت شمال است. در این جاده دو راه خاکی وارد بوستان جنگلی می‌شود. برای دسترسی به تپه‌های شمال سوهانک نیز از داخل محله سوهانک به سمت انتهای خیابان سوهانک پیش رفته و به دوراهی بر می‌خورید و هر دو راه (خیابان جهاد بخش و خیابان آسیاب) کم و بیش به یک مقصد منتهی می‌شوند. با وجود اینکه پارکینگی در اطراف بوستان سوهانک احداث نشده است، اما با این حال مشکلی جهت جای پارک ماشین شما در خیابان‌های اطراف آن وجود ندارد.

اگر به فکر هوای شهر هم هستید و می خواهید هوا را آلوده نکنید، در میدان اختیاریه سوار اتوبوس “خط میدان اختیاریه – سوهانک” شده و در ایستگاه پایانی پیاده شوید و یا با استفاده از تاکسی‌هایی که در حاشیه بزرگراه ارتش هستند و یا با استفاده از ماشین‌های “خط مینی سیتی- سوهانک” به این بوستان دسترسی پیدا کنید، همچنین می‌توانید از میدان قائم سوار ماشین‌های “خط شهرک قائم- سوهانک” شده و در انتهای خط پیاده شوید و به پارک سوهانک وارد شوید.

پارک جنگلی سوهانک
پارک جنگلی سوهانک

آدرس: تهران، بزرگراه ارتش، امتداد جاده لشگرک، ضلع شمالی جاده، محله سوهانک

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨