جاهای دیدنی خواف ، خراسان رضوی | Khaf

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی خواف

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست با جاهای دیدنی خواف آشنا خواهیم شد. برای آشنایی با این شهر در استان خراسان رضوی در ادامه با ما همراه باشید.

خواف (Khaf) یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در ۲۵۰ کیلومتری جنوب‌غربی مشهد است که در زمان تیموریان بیش از هر زمان دیگری رشد و شکوفایی داشته است. این شهر همچنین یکی از مراکز مهم موسیقی سنتی استان خراسان رضوی و ایران به حساب می‌آید و اساتید موسیقی بزرگی در این شهر زندگی می‌کنند. موقعیت شهر خواف موقعیتی کوهستانی است و در سفر به این شهر، بازدید از مساجد، اماکن مذهبی و عمارت‌های زیبا را نباید از دست دهید.

این شهر یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی از لحاظ گردشگری و تاریخچه غنی است. خواف دارای آثار باستانی و جاذبه های طبیعی بی شکاری است و یکی از مقاصد محبوب سفر بین گردشگران به حساب می اید. در ادامه این مقاله با مهمترین جاذبه های گردشگری خواف آشنا می شویم.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


دیدنی های خواف

مدرسه مسجد غیاثیه خرگرد

مدرسه مسجد غیاثیه خرگرد در پنج کیلومتری جنوب‌شرقی خواف بر سر راه تربت‌حیدریه در فاصله ۱۴۶ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و از بناهای باشکوه چهارایوانی و آجری دوران تیموریان کشور به شمار می‌آید که در زمان «شاهرخ تیموری» با تلاش «احمد خوافی» بنا شده است.

جاهای دیدنی خواف
جاهای دیدنی خواف

آرامگاه خواجه غیاث‏ الدین پیر احمد خوافى

«خواجه غیاث ‏الدین پیر احمد» از رجال متشخص و سیاستمداران کم‌نظیر عصر تیموریان بوده است. مزار پیر احمد خوافی در ابتدای خیابان پیر احمد مقابل حوزه علمیه احناف شهر خواف قرار گرفته است. این آرامگاه، بنایی مربع شکل است که دیوارهای آن از آجر ساخته شده است و به وسیله شبکه‌هایی به بیرون دید دارد. قدمت بنای فعلی این آرامگاه از دوران قاجاریه است.

آس بادهای نشتیفان

آس‌بادهای نشتیفان به‌عنوان یکی از عظیم‌ترین آسیاب‌های بادی جهان که به لحاظ قدمت و معماری از میراث ارزشمند تاریخی ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در شهر خواف است که در حافظه تاریخ، آوازه این میراث کهن هنوز به یادگار مانده است اما با گذر زمان چهره این اثر تاریخی به علت تخریب‌های صورت گرفته مخدوش شده است و هنوز اقدامی برای مرمت این اثر صورت نپذیرفته است.

جاهای دیدنی خواف
جاهای دیدنی خواف

مسجد ملک زوزن

مسجد ملک زوزن از مساجد ایوانی عهد خوارزمشاهیان به سبک خراسانی است که ۹ قرن است که همچون نگینی در غربت کویر می‌درخشد و چشم هر بیننده‌ای را متحیر می‌سازد. کاشی‌های لعابی لاجوردی و فیروزه‌ای این بنای آجری، حکایت از عظمت و قدمت این مسجد تاریخی دارد و تماشای آن آدمی را به حیرت وا می‌دارد.

کوشک سلامه

کوشک سلامه از بناهای تاریخی و زیبای شهر خواف است که زندگی سیاسی در گذشته‌های دور را به نسل حاضر معرفی می‌کند. این بنا از جاهای دیدنی خراسان رضوی محسوب می‌شود، نزدیک به ۸۰۰ سل قبل بنا شده است و «قوام الدین» ملک زوزن، که از جانب «سلطان محمد خوارزمشاه» حاکم کرمان شده بود، آن را در سال ۶۰۷ هجری قمری تعمیر کرده است.

جاهای دیدنی خواف
جاهای دیدنی خواف

سد سلامی

سد سلامی در ۷ کیلومتری شرق سلامی در خواف قرار گرفته و دارای عمق ۱۸ متر و ارتفاع ۷۰ متر است. قدمت این بنای غول‌پیکر بر طبق یافته‌ها و گفته‌ها به زمان ساسانیان باز می‌گردد. با کاشت درختان فراوان در اطراف این سد، تفرجگاه بسیار جالبی در دل کویر خواف برای علاقه‌مندان به طبیعت در این مکان فراهم شده است به طوری که سالانه تعداد زیادی از مردم از استان‌های اطراف به این منطقه جذب می‌شوند.

منطقه حفاظت شده سیرخون

منطقه حفاظت‌شده سیرخون در استان خراسان رضوی در ۱۲ کیلومتری مرز مشترک با کشور افغانستان در جنوب‌شرقی شهر خواف قرار گرفته است. برخورداری از رودخانه کالشور مژن‌آباد و وجود زیستگاه‌های تالابی، بیابانی و جنگل دست‌کاشت گونه تاغ‌زرد این منطقه را به یکی از مناطق جذاب شهر خواف تبدیل کرده است. در این منطقه می‌توانید گونه‌های شاخص جانوری، پوشش گیاهی گز و نی را مشاهده کنید.

جاهای دیدنی خواف
جاهای دیدنی خواف

آبشار کفتر دره

در شمال شهر خواف، آبشار جادویی و زیبا واقع شده است که نام کفتر دره را به خود اختصاص داده است. در کنار این آبشار حوضچه و سنگ آب های بسیاری وجود دارد که در طی سال ها به وجود آمدند. جمع شدن آب در اطراف این حوضچه و رطوبت تشکیل شده باعث رشد انواعی از گیاهان در اطراف دره شده است. این آبشار از زیبا ترین مناطق دیدنی شهر خواف به حساب می آید.

آبشار رِزداب

آبشار رزداب در روستای رزداب در منطقه‌ای کوهستانی در ۳۲ کیلومتری شهر خواف قرار گرفته است و از آب و هوای مطبوع و چشم‌اندازهای زیبا و بدیعی برخوردار است. رِز به معنای انگور است و علت نامگذاری این آبشار تاکستان‌های بزرگی بوده است که امروزه به خاطر کم آبی از بین رفته‌اند.

یخدان خواف

در انتهای خیابان شهید مدرس بنایی پا برجاست که می‌توان گفت از قدمت زیادی برخوردار است و آن یخدان یا یخچال طبیعی است. حدود 20 متر ارتفاع 7/5 متر عرض و 15 متر عمق که تمام بدنه از آجر ساخته شده است. این یخدان شکل مخروطی دارد.

جاهای دیدنی خواف
جاهای دیدنی خواف

آرامگاه حافظ ابرو

از شاعر های بلند آوازه زمان تیموریان شهاب الدین عبدالله بن زین الدین لطف الله بن عبدالرشید، ملقب به حافظ ابرو می باشد. این شاعر در جوانی به حضور امیر تیمور راه پیدا کرد و تمامی شهرتی که حالا دارد، مدیون یکی از پادشاهان با خرد تیموری می باشد. از او آثاری چون زبده التواریخ، جغرافیای تاریخ خراسان، تاریخ ملکوت کرت به جا مانده است. این اشعار در سطح خود، از زیباترین و بهترین اشعار طول تاریخ می باشند.

مزار خواجه یار

مزار خواجه یار در جنوب‌غربی شهر خواف قرار گرفته و از یک طرف مشرف به کوه خواجه یار و از سوی دیگر به تپه‌های مجاور محدود می‌شود. این مزار مجموعه‌ای از دو آب انبار و یک مقبره است. بنای مقبره، بنایی کوشک مانند است که در دو طبقه در دوران قاجار ساخته شده است. برخی از اهالی این منطقه می‌گویند که «خواجه یار» یکی از یاران «امام حسن» بوده است.

جاهای دیدنی خواف
جاهای دیدنی خواف

مسجد رباط زیارت آباد

این مسجد جزئی از یک مجموعه معماری شامل رباط، خانقاه، آب‌انبار و سقابه می‌باشد که در 7 کیلومتری روستای فدک واقع شده است. معماری بنا مشتمل بر تالار وسیعی است که بر فراز دیوار سنگی آن قاب سرتاسری آجری ایجاد شده و کتیبه‌ای آجری به شیوه کوفی در داخل قاب جای داده شده است. در حال حاضر بخش جنوبی تالار و ایوان تبدیل به فضای معماری با کاربردی جدید شده اما از آثار و شواهد چنین برمی‌آید که در سمت شمالی تالار ایوانی وجود داشته و در انتهای ایوان محرابی با کتیبه برجسته گچی بوده است. این بنا در بررسی‌های سال 1367 کشف و در همان سال تثبیت و استحکام‌بخشی شد.

مسجد جامع سنگان

سنگان یکی از شهرهای مهم خواف است. در محله های قدیمی شهر؛ کوچه ای مشهور به نام آب وجود دارد که مسجدی تاریخی را در دل خود نگهداری می کند. این مسجد دارای دو ایوان شرقی و غربی با نماهای سنتی محلی، کفش کن، گنبدخانه، ایوان ورودی می باشد. عناصر تزیینی این مسجد شبیه به بسیاری از تزئینات و گچ کاری های دوره ساسانی می باشد.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨