لیدوما تریپ

پل خشتی لاهیجان

در این مطلب از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با پل خشتی لاهیجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این جاذبه تاریخی در لاهیجان در ادامه مطلب همراه ما باشید.

پل خشتی لاهیجان در شمال‌غربی شهر لاهیجان، میدان چهار پادشاه و محله پرده‌سر قرار دارد. این پل که از آثار به جا مانده قرن 9 قمری (دوره کیاییان) است، در منتهی الیه محله پردسر و در فاصله 500 متری بقعه حاجی دان روی رودخانه سیم رود یا سیم جو قرار گرفته است. این پل خشتی در سال 1355 توسط وزارت فرهنگ و هنر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پل خشتی لاهیجان دارای 5 چشمه است و در زمان قاجاریه مرمت شده است. چشمه میانی از چشمه‌های دیگر بزرگتر بوده و طاق چشمه‌ها هلالی است و بلندی لبه طاق چشمه میانی از سطح آب به 4 متر می‌رسد. این پل از جاذبه های تاریخی لاهیجان است.

Photo: Reza Akbari
Photo: Reza Akbari

طول پل خشتی لاهیجان 50 متر و عرض آن 4/5 متر و ارتفاع آن 11 متر است. پل دارای دو دهانه بزرگ با طاق جناقی است. در قسمت پایه میانی پل، سیل برگردان وجود دارد. پل دارای یک سطح عابر رو مسطح و دو سطح شیب‌دار جانبی است که با سنگ قلوه سنگ فرش شده است. مصالح بنا آجر قرمز رنگ، آهک و ساروج است.

بر روی پایه های میانی پل اتاق هایی تعبیه کرده اند که از طریق درگاه های طاقداری به طرفین پل راه پیدا می کنند. بر خلاف چیزی که به نظر می رسد، این اتاق ها تنها برای کاهش وزن وارده بر پایه ها و نیز صرفه جویی در مصالح ایجاد شده و برای اطراق و استراحت ساخته نشده است.

همچنین در پل خشتی لاهیجان قسمت پایین پایه با قطعات سنگ به اشکال منظم ساخته شده و مستقیماً بر روی کف رودخانه قرار گرفته تا استقامت پل هر چه بیشتر باشد و بتواند در برابر سیل های احتمالی مقاومت بیشتری داشته باشد.

Photo: Reza Akbari
Photo: Reza Akbari

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *