آشنایی با بنای تاریخی موزه قزوین | Qazvin

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

موزه قزوین

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با موزه قزوین آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا درباره این بنای تاریخی در شهر قزوین بیشتر بدانید.

موزه قزوین (Qazvin Museum) یا همان موزه شهر در شرق دولتخانه صفوی قزوین قرار دارد. کافیست سری به میدان آزای بزنید و بعد از گذر از کنار کاخ چهلستون در بخش شرقی دولتخانه صفوی سردر موزه قزوین را پیدا می کنید. این موزه به همراه موزه چهلستون که در مجاورت آن قرار دارد، به‌ عنوان دیدنی های استان قزوین، تحت نظارت و پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند.

این موزه در حقیقت موزه‌ی باستان‌شناسی است و بالغ بر هفت‌هزار شی قدیمی و کم‌نظیر در آن نگهداری و نمایش داده می‌شود. این اشیا مجموعه‌ی وسیعی از مجسمه‌ها، زیورآلات، ظروف سفالی، سکه‌ها، سنگ‌ها و درب‌های قدیمی، وسایل جنگی و بسیاری دگر را دربرمی‌گیرد. قدیمی‌ترین اشیاء موزه پیکرهایی انسانی و یا جانوری است که دارای قدمتی بالغ بر شش‌هزار سال قبل از میلاد مسیح است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


موزه قزوین از بهترین موزه های شهر قزوین است که با آثار برجسته به کتابی مصور برای نمایش تاریخ بلندبالای این شهر تبدیل شده است. قدمت قزوین به سال های قبل از اسلام برمی گردد پس این استان گنجینه ای از آثار ارزشمند است که نمی توان همه ی آن ها را در یک موزه به تماشا نشست اما مطمئنا بازدید از موزه قزوین شما را با دنیایی هیجان انگیز و متفاوت روبرو می کند.

موزه قزوین
موزه قزوین

آثار موزه قزوین

اشیای این موزه به چند گروه تقسیم می‌شوند. برخی از این اشیاء که بیشتر ظروف سفالی و اشیای مفرغی است، به هزاره‌های سوم و اول پیش از میلاد تعلق دارند. سایر اشیای این موزه مربوط به دوران اسلامی از قرون اولیه تا عهد معاصر است.

با گشت زدن در این موزه اشیای تاریخی و ارزشمندی نظرتان را جلب می کند اما مطمئنا یکی از باستانی ترین و باارزش ترین آن ها یک بشقاب فلزی است که نقش و نگارهایی از دوره ساسانی بر روی آن نقش بسته و به نظر می آید برای خسرو پرویز دوم بوده است.

از دیگر مجموعه های مهم به نمایش در آمده در این موزه می توان به سکه‌های دوره اشکانیان تا قاجار، مهرهای نفیس و تاریخی ظروف سفالی و اشیای زینتی یا نظامی اشاره کرد.  در قسمتی از موزه درب های تاریخی و تخت عروسی متعلق به منطقه مینودر به نمایش در آمده که از جاذبه های جذاب این موزه است؛ قدمت تخت عروس به قرن ۱۳ هجری قمری برمی گردد. در قسمت خروجی موزه نقاشی هایی از ناصرالدین شاه نظرتان را جلب می کند که در زمان قاجار طراحی شده اند.

درست است که این موزه متعلق به شهر قزوین است و به مجموعه آثار تاریخی این شهر مزین شده اما تعدادی از آثار آن هم متعلق به شهرهای دیگر هستند مثل پیکره ۵ هزار ساله مرد سومری که متعلق به خارک است با این حال بازدید از موزه قزوین شما را به دوره های مختلف تاریخی این شهر می برد؛ سفر تاریخی را از حدود ۵ هزار سال پیش شروع می کنید و به سرعت به زمان معاصر نزدیک می شوید.

معماری بنا

ساختمان موزه شهر چند طبقه است. آثار مختلف در بخش‌های مختلف آن به نمایش درآمده است. برای همین گردش در میان آنها لذت‌بخش است. نمای آجری ساختمان با جفت ستون‌های بلند و درگاه قوسی شکل در نوع خود، بسیار دیدنی است. درگاه بلند قامت این موزه خبر از سرّ گرانبهای درون دارد.

موزه قزوین
موزه قزوین

پیدا کردن جای پارک در اطراف موزه کمی سخت است. اما ما پیشنهاد دیگری برای شما داریم. شما باید حتما از کاخ چهلستون قزوین دیدن کنید، این موزه نیز در سمت شرقی کاخ قرار دارد. به راحتی می‌توانید پیاده به اینجا بروید. در هنگام بازدید، از پله‌هایی کم عرض باید پایین بروید.

در مسیر بازگشت کار شما راحت‌تر است. چرا که رمپ و شیب‌راه تعبیه شده است. درست است که آثار زیادی در این موزه به نمایش گذاشته شده است، اما با زمان کم در حدود نیم ساعت می‌توانید بازدید خود را انجام دهید. مگر اینکه از علاقمندان به تاریخ باشید و بخواهید مدت زمان بیشتری در این موزه خلوت کنید.

آدرس: استان قزوین، قزوین، ابتدای خیابان هلال احمر، سمت شرقی کاخ چهلستون

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 09:00 الی 17:00

هزینه بلیط: 5000 تومان

شماره تماس: 0283323435

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨