مهراب کوه دلفان ، طبیعتی زیبا در لرستان | Delfan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

مهراب کوه دلفان

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با مهراب کوه دلفان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه زیبا و دیدنی در شهرستان دلفان استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

مهراب ‌کوه کوهی با ارتفاع ۲۴۰۰ متر در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان در استان لرستان واقع گردیده ‌است. مهراب کوه با وجود غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده‌ها غار کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و محلی برای دامداران رهگذری بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده ‌است.

مهراب کوه دلفان
مهراب کوه دلفان

مهراب‌کوه افسانه ای در فاصله ۳۰ کیلومتری روستای شهرک امام قرار دارد و یکی از خطرناک ترین رشته کوه های ایران است، به دلیل داشتن حیوانات بسیار خطرناک و قله های مرتفع و نوک تیز و دره های v شکل که جان انسان های زیادی را گرفته و خوراک حیوانات وحشی شده اند. این کوه افسانه ای می‌تواند مقصد گردشگران ایرانی باشد. در گذشته این کوه را طلسم شده بشمار میاوردند به این دلیل که بیش از 70 دره و تنگه شبیه به هم دارد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


این کوه زیبا که از جاذبه های گردشگری نورآباد است،از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته که هر کدام پوشیده از درختان کهنسال سبز قبایی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور، انجیر، سیب و گلابی وحشی باغ سیری جان و… است.

مهراب کوه دلفان
مهراب کوه دلفان

مهراب کوه علاوه ‌بر انواع درختان وحشی، آبشارها و جویبارهای چشم‌نواز، غارهای شگفت‌انگیز بسیاری هم درون خود جای داده‌است. این غارها محل زندگی انسان‌های دوران باستان و همچنین محل اختفای گنجینه پادشاهان بودند. غارهایی که هر کدام نام‌هایی دارند نام‌هایی که بومیان آن مناطق بر آن‌ها نهاده‌اند: غار باغ سیره جان، تنگ قلا، داله لان و … .

همچنین آبشار داله لان که بلندترین آبشار دلفان محسوب می‌شود نیز در دامنه کوه مهراب قرار دارد. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (به معنی آشیانه عقاب ها) می‌گویند، با ارتفاع بیش از پنجاه متر زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. مسیر این آبشار برای عبور، سخت و صخره‌ای است و حتما باید با راهنمای محلی و آشنا به مسیر و در قالب تور کوهنوردی و یا طبیعت گردی لرستان راهی بازدید از مهراب کوه شد.

مهراب کوه دلفان
مهراب کوه دلفان

این کوه در کنار تمام زیبایی‌های طبیعی و منحصر به فرد، دارای حیات وحش غنی و گونه‌های جانوری چون گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه وحشی و پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی در آن است.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای سفر به این منطقه در ماه‌های اسفند، فروردین، اردیبهشت، مهر، آبان و آذر است. دوستان گردشگری کهقصد سفر به این منطقه را دارند باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. این‌که سفر به این کوه‌ها بدون لیدر محلی و کمک گرفتن از بومیان منطقه امکان‌پذیر نیست و ممکن است سبب گم شدن افرادی شود که برای کشف اسرار مهراب کوه به این منطقه سفر می‌کنند.

دسترسی

برای رفتن به مهراب کوه باید به ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان بروید و بعد از گذر از روستای‌های جواد آباد و اناره از روستای گردکانه که در جنوب غربی شهر نورآباد واقع شده است، خودتان را به مهراب کوه برسانید.

مهراب کوه دلفان
مهراب کوه دلفان

ویدئو مهراب کوه دلفان

 

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨