مخمل کوه ☀️ کوهی زیبا در نزدیکی خرم آباد

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

مخمل کوه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره مخمل کوه صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این کوه زیبا در نزدیکی خرم آباد در استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

مخمل‌کوه (Makhmal Kūh) کوهی است به ارتفاع بیش از یک هزار و ۹۰۰ متر در شمال شرق خرم‌آباد که به عنوان بخشی از دره تاریخی خاید آلو / قسمتی از شهر خرم‌آباد را در دامن خود جای داده‌ است.

این کوه بلند در دو سمت به دو تنگه مهم و استراتژیک ختم می‌شود که در طول تاریخ شاهد رخدادهای گوناگونی بوده‌است. قسمت جنوبی این کوه به جاده بروجرد به خرم‌آباد ختم می‌شود؛ محلی که در هنگام ورود رضاخان به لرستان شاهد جنگ‌ها و درگیری‌های خونینی بوده‌ است. انتهای شمالی کوه نیز به جاده خرم‌آباد-الشتر می‌رسد که به تنگ شبیخون مشهور است و نام آن گویای بسیاری چیزهاست.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


مخمل کوه
مخمل کوه

این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است. با آغاز فصل بارش گلسنگ‌های سیاه رنگ و آفتاب سوخته سبزرنگ می‌شوند. سراسر سبز. گلسنگها آفتاب‌گریز هستند به همین علت قسمت‌هایی از کوه که کمتر آفتاب گیر است سرسبز تر و دیدنی تر است. در قسمت انتهای شمالی کوه در تنگ شبیخون به همت اداره کل منابع طبیعی لرستان پارک جنگلی با مساحت 500 هکتار دایر شده که در فصل بهار و زمستان بسیار دیدنیست.

آبشار مخمل کوه در دره زيباي این كوه در تنگه شبيخون قرار گرفته است. این آبشار از سنگ‌های سبز مخملی به پایین ریخته و منظره چشم‌نوازی را بوجود می‌ آورد که قطعا ارزش دیدن دارد.

این کوه برای کوه‌پیمایی بسیار مناسب و در دسترس است. با خودرو با چند دقیقه رانندگی به دامنه آن می‌رسید. فقط کافی است پس از رسیدن به میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانید.

دسترسی

آدرس پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد: استان لرستان، خرم آباد، 18 کیلومتری شمال شرق خرم آباد

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨