لیدوما تریپ

مخمل کوه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره مخمل کوه صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این کوه زیبا در نزدیکی خرم آباد در استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

مخمل‌کوه (Makhmal Kūh) کوهی است به ارتفاع بیش از یک هزار و ۹۰۰ متر در شمال شرق خرم‌آباد که به عنوان بخشی از دره تاریخی خاید آلو / قسمتی از شهر خرم‌آباد را در دامن خود جای داده‌ است.

این کوه بلند در دو سمت به دو تنگه مهم و استراتژیک ختم می‌شود که در طول تاریخ شاهد رخدادهای گوناگونی بوده‌است. قسمت جنوبی این کوه به جاده بروجرد به خرم‌آباد ختم می‌شود؛ محلی که در هنگام ورود رضاخان به لرستان شاهد جنگ‌ها و درگیری‌های خونینی بوده‌ است. انتهای شمالی کوه نیز به جاده خرم‌آباد-الشتر می‌رسد که به تنگ شبیخون مشهور است و نام آن گویای بسیاری چیزهاست.

مخمل کوه
مخمل کوه

این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است. با آغاز فصل بارش گلسنگ‌های سیاه رنگ و آفتاب سوخته سبزرنگ می‌شوند. سراسر سبز. گلسنگها آفتاب‌گریز هستند به همین علت قسمت‌هایی از کوه که کمتر آفتاب گیر است سرسبز تر و دیدنی تر است. در قسمت انتهای شمالی کوه در تنگ شبیخون به همت اداره کل منابع طبیعی لرستان پارک جنگلی با مساحت 500 هکتار دایر شده که در فصل بهار و زمستان بسیار دیدنیست.

آبشار مخمل کوه در دره زیبای این کوه در تنگه شبیخون قرار گرفته است. این آبشار از سنگ‌های سبز مخملی به پایین ریخته و منظره چشم‌نوازی را بوجود می‌ آورد که قطعا ارزش دیدن دارد.

مخمل کوه
مخمل کوه

این کوه برای کوه‌پیمایی بسیار مناسب و در دسترس است. با خودرو با چند دقیقه رانندگی به دامنه آن می‌رسید. فقط کافی است پس از رسیدن به میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانید.

فاصله مخمل کوه تا خرم آباد

آدرس پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد: استان لرستان، خرم آباد، 18 کیلومتری شمال شرق خرم آباد

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *