محله فهادان یزد
محله فهادان یزد

محله فهادان یزد | محله قدیمی شهر یزد

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

محله فهادان یزد

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد به نام  محله فهادان یزد آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید .

محله قدیمی شهر یزد

یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین محلات شهر یزد که در گذشته جز محلات اعیان نشین یزد به حساب می آمده فهادان نام دارد.محله فهادان در زمان قاجاریه ساخته شده بود و خانه های بزرگ و اعیان نشینی از جمله: ملک زاده،عرب زاده،خانه لاری ها،محمودی،نواب وکیل و … همچنین بناهای تاریخی ارزشمندی مانند آب انبار،مسجد،حسینه،بازارچه و کارگاه که نشان دهنده اهمیت محله فهادان می باشد ،در آن بنا شده است.

باورکردنی نیست که می‌توان در یک «محله»، و نه یک شهر، فقط در یک محله، که انتظار داریم یک روزه یا حتی چند ساعته بتوان همه‌ی آن را زیر پا گذاشت، آن‌قدري بناهای تاریخی و جذابیت‌های شگفت‌انگیز وجود دارد که یک هفته وقت هم برای بازدید از همه‌ی آن‌ها کم است! بله. با محله فهادان یزد مواجهیم. محله فهادان در زمانه‌ی قدیم – از هزار سال پیش تا عهد قاجار – محله‌ای اعیان‌نشین بوده و خانه‌های اعیانیِ متعددی در آن وجود دارد که تک‌تکِ آن‌ها از جذابیت‌های این محله‌اند. از بین بالغ بر ۲۵ جاذبه‌ی تاریخی-فرهنگی که منابع متعدد برای این محله ذکر کرده‌اند، این جاذبه‌ها از همه مهم‌ترند: مسجد تاریخی فهادان، مسجد چهل‌محراب، خانه لاری‌ها، خانه عرب‌زاده، زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه – بنایی چند هزار ساله که ۸۰۰ سال پیش مرمت شده است)، خانه کاشفی، خانه محمودی، بقعه دوازده امام (قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دارِ تمامِ ایران؛ با هزار سال قدمت.)

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


محله فهادان یزد

محله فهادان یزد

در اصل، در زمانه‌ی بسیار قدیم، حصاری دور این محله کشیده بودند و این محله بین این حصار ایجاد شده بود و زمانی که هنوز اهمیت تاریخیِ محله فهادان یزد مورد توجه نبود، علاوه بر این‌که محله‌ای اعیان‌نشین به شمار می‌رفت، محل برگزاری اجتماعات مهم شهری نیز بود. دو دروازه در دو طرف این محل موجود بود که یکی متعلق به قرن هشت و دیگری مربوط به قرن پنجم هجری است و این دو دروازه قدمت باورنکردنیِ محله فهادان یزد را نشان می‌دهند.

محله فهادان یزد

محله فهادان یزد

اقامت در محله فهادان

اگر قصد اقامت در شهر یزد را دارید بهتر است به سراغ خانه هایی که بازسازی و تغییر کاربری به فضای اقامتی داده اند بروید که علاوه بر قیمت اقتصادی تجربه زندگی در یک خانه قدیمی را بدست بیاورید. از زیباترین اقامت ها می توان به هتل موزه فهادان یزد و هتل داد یزد اشاره کرد.

محله فهادان یزد

محله فهادان یزد

محله فهادان یزد الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)