راهنمای متروی مشهد ؛ نقشه، خطوط و دسترسی ها

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

متروی مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با متروی مشهد آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با نقشه، خطوط و ایستگاههای متروی مشهد با ما همراه باشید.

مشهد بعد از تهران دومین شهر پراهمیت، بزرگ و پرجمعیت کشور به شمار می رود. این شهر پایتخت معنوی و مذهبی ایران است و همواره به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران مطرح بوده و هست. در طول سال افراد زیادی از شهرهای مختلف کشور و حتی کشورهای دیگر به مشهد سفر می کنند. رفت وآمد، به خصوص در مسیرهایی پرترافیک کلان‌شهرها همیشه دغدغه شهروندان بوده است.

قطار شهری مشهد (Mashhad Urban Railway) روزانه شش میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر را جابه‌جا می‌ کند. اگر به قصد زیارت و تفریح به مشهد سفر کرده اید، چه بهتر که برای صرفه جویی در زمان خود از مترو استفاده کنید. در این مقاله راهنمای متروی مشهد به همراه نقشه، خطوط و دسترسی های آن را خواهیم داشت و آنها را بررسی خواهیم کرد. با آشنایی با متروی مشهد قطعا در سفرتان رفت و آمد راحت تری به مقاصد گردشگری و تفریحی و حرم مطهر خواهید داشت.

نقشه متروی مشهد

با دیدن نقشه متروی مشهد، می‌توان تمام ایستگاه‌های خطوط مترو را دید. این نقشه به شما کمک می‌کند که نزدیک‌ترین ایستگاه به مقصد خود را انتخاب کنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


البته در سکوی هر ایستگاه و حتی داخل واگن‌ها هم نقشه خطوط رسم شده است، اما داشتن یه نسخه از این نقشه، می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند. پس این عکس را در گوشی خود ذخیره کرده تا هرجا که لازم شد از آن استفاده کنید.

خطوط اصلی

برای شهر مشهد، در حال حاضر 4 خط مترو در مسیرهای مختلف در نظر گرفته شده است. دو خط از این خطوط فعال و دو خط دیگر در حال احداث است. در ادامه جزئیات این خطوط را با هم بررسی می‌کنیم.

خط 1: وکیل آباد  فرودگاه شهید هاشمی نژاد

مسیر وکیل آباد به فرودگاه شهید هاشمی نژاد را خط یک متروی مشهد به هم وصل می‌کند. این خط که روی نقشه به رنگ سبز مشخص است، 24 کیلومتر طول و 24 ایستگاه در شهر مشهد دارد. همچنین در میدان تقی‌آباد (ایستگاه شریعتی) با خط ۲ مترو، دارای ایستگاه مشترک است.

خط یک متروی مشهد از ساعت 6 صبح تا 10 شب، و در روزهای تعطیل از ساعت 7 صبح تا 10 شب مسافران را جابه‌جا می‌کند. فاصله زمانی بین هر قطار هم 4.5 تا 6 دقیقه است که بستگی به شلوغی و ساعات پیک استفاده از قطار دارد. ظرفیت جابه‌جایی این خط روزانه 170 هزار مسافر در 16 ساعت شبانه‌روز است.

اگر قصد بازدید از طرقبه، شاندیز و رستوران زیبای پدیده شاندیز، باغ‌وحش، شهربازی کوهستان پارک و نمایشگاه بین‌المللی مشهد را دارید، می‌توانید با استفاده از خط یک مترو به راحتی به مقصد خود برسید. همچنین می‌توانید با استفاده از این خط به پارک ملت، دانشگاه فردوسی، بازار زیست خاور و بازار هفده شهریور، ترمینال و فرودگاه بروید.

ایستگاه‌های خط ۱ قطار شهری مشهد
شماره نام موقعیت وضعیت شروع به کار
۱ ایستگاه وکیل آباد انتهای وکیل‌آباد، سه‌راهی طرقبه-شاندیز فعال ۱۳۸۹
۲ ایستگاه کوهستان پارک بزرگراه وکیل‌آباد، کوهستان پارک فعال ۱۳۸۹
۳ ایستگاه نمایشگاه تقاطع وکیل‌آباد – نمایشگاه فعال ۱۳۸۹
۴ ایستگاه اقبال لاهوری تقاطع وکیل‌آباد – اقبال لاهوری فعال ۱۳۸۹
۵ ایستگاه صیاد شیرازی تقاطع وکیل‌آباد – صیاد شیرازی فعال ۱۳۸۹
۶ ایستگاه صدف تقاطع وکیل‌آباد – صدف فعال ۱۳۸۹
۷ ایستگاه هفت تیر تقاطع وکیل‌آباد – هفت تیر فعال ۱۳۸۹
۸ ایستگاه دانش‌آموز تقاطع وکیل‌آباد – دانش‌آموز فعال ۱۳۸۹
۹ ایستگاه سید رضی تقاطع وکیل‌آباد – سیدرضی فعال ۱۳۸۹
۱۰ ایستگاه کوثر تقاطع وکیل‌آباد – کوثر فعال ۱۳۸۹
۱۱ ایستگاه پارک ملت تقاطع وکیل‌آباد – امامت فعال ۱۳۸۹
۱۲ ایستگاه آزادی میدان آزادی، ابتدای بلوار ملک‌آباد فعال ۱۳۸۹
۱۳ ایستگاه خیام سه‌راه خیام فعال ۱۳۸۹
۱۴ ایستگاه فلسطین میدان فلسطین فعال ۱۳۸۹
۱۵ ایستگاه طالقانی خیابان احمدآباد، چهارراه کلاهدوز فعال ۱۳۸۹
۱۶ ایستگاه قائم خیابان احمدآباد، ابتدای خیابان قائم فعال ۱۳۸۹
۱۷ ایستگاه شریعتی Mashhad Metro Line 2.png میدان دکتر شریعتی (تقی‌آباد) فعال ۱۳۸۹
۱۸ ایستگاه امام خمینی خیابان بهار، چهارراه لشکر فعال ۱۳۸۹
۱۹ ایستگاه بسیج میدان بسیج فعال ۱۳۸۹
۲۰ ایستگاه هفده شهریور چهارراه نخریسی فعال ۱۳۸۹
۲۱ ایستگاه پروین اعتصامی تقاطع نخریسی – پروین اعتصامی فعال ۱۳۸۹
۲۲ ایستگاه غدیر بزرگراه بسیج، ابتدای خیابان نخریسی فعال ۱۳۸۹
۲۳ ایستگاه بوستان ریحانه میدان پرواز، ابتدای ورودی فرودگاه فعال ۱۳۹۴
۲۴ ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد فعال ۱۳۹۴

متروی مشهد

متروی مشهد

خط 2: انتهای طبرسی  رضا شهر

خط 2 متروی مشهد، که به رنگ آبی در نقشه متروی مشهد مشخص شده، از انتهای طبرسی شمالی (پایین روستای کشف) آغاز می‌شود و تا ایستگاه رضاشهر ادامه دارد. طول خط 2 مترو 14.5 کیلومتر است و 13 ایستگاه دارد.

فاز اول خط ۲ که ۶ ایستگاه دارد و از انتهای خیابان طبرسی تا میدان شهدا است، در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید. سپس تا سال 1398، مابقی ایستگاه‌ها مرحله به مرحله تکمیل و راه‌اندازی شدند.

خط 2 مترو از ساعت 6 صبح تا 10 شب به مسافران سرویس‌رسانی می‌کند. همچنین فاصله بین دو قطار در ایستگاه‌های این خط، 10 دقیقه است.

ایستگاه‌های خط ۲ قطار شهری مشهد
شماره نام موقعیت وضعیت شروع به کار
۱ ایستگاه طبرسی انتهای طبرسی شمالی فعال ۱۳۹۵
۲ ایستگاه ولایت بین طبرسی شمالی ۱۴ و ۱۶ فعال ۱۳۹۵
۳ ایستگاه فجر میدان فجر فعال ۱۳۹۵
۴ ایستگاه نبوت خیابان طبرسی، چهارراه گاز فعال ۱۳۹۵
۵ ایستگاه شهید مفتح خیابان طبرسی، چهارراه برق فعال ۱۳۹۶
۶ ایستگاه راه‌آهن میدان راه‌آهن فعال ۱۳۹۵
۷ ایستگاه شهدا میدان شهدا فعال ۱۳۹۵
۸ ایستگاه سعدی میدان سعدی فعال ۱۳۹۷
۹ ایستگاه شریعتی Mashhad Metro Line 1.png میدان دکتر شریعتی (تقی‌آباد) فعال ۱۳۹۷
۱۰ ایستگاه الندشت خیابان کوهسنگی، بالاتر از بلوار ملاصدرا فعال ۱۳۹۸
۱۱ ایستگاه کوهسنگی انتهای کوهسنگی، بوستان کوهسنگی فعال ۱۳۹۸
۱۲ ایستگاه شهید کاوه میدان شهید کاوه (جام عسل) فعال ۱۳۹۸
۱۳ ایستگاه سلامت میدان شهید جوان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دست ساخت

خط 3: قاسم آباد  شهرک ابوذر (غیر فعال)

خط 3 متروی مشهد را می‌توان مهم‌ترین خط مترو برای آینده شهر دانست. این خط با بیش از ۲۸ کیلومتر طول، جنوب شرق شهر را به شمال غرب شهر متصل می‌کند. ساخت مسیر خط 3، از نیمه شعبان سال 1394 آغاز شد و البته هنوز به بهره‌برداری نرسیده و در حال حفر و ساخت است.

این خط که با رنگ قرمز روی نقشه متروی مشهد نشان داده شده، 24 ایستگاه دارد و از شهرک ابوذر تا الهیه کشیده شده است و تا پایانه جدید اتوبوسرانی برون شهری غرب مشهد ادامه خواهد داشت.

خط 3 متروی مشهد از پایانه اتوبوسرانی که  انتهای خیابان امام رضا قرار دارد، از چهار راه خسروی و چهار راه شهدا عبور می‌کند و به میدان شهدا می‌رسد. در طول این مسیر به زائرین حرم امام رضا و قشرهای متوسط سرویس‌رسانی می‌کند. سپس این خط متروی مشهد، تا میدان فردوسی ادامه پیدا کرده و در میدان جانباز و با عبور از بلوار جانباز به بزرگراه امام علی می‌رسد.

پس از آن با طی تمام مسیر امامیه به اراضی امامیه خواهد رسید. آخرین ایستگاه هم پایانه جدید اتوبوسرانی برون شهری غرب مشهد خواهد بود.

سرعت قطارهایی که برای این خط در نظر گرفته شده بین 36 تا 80 کیلومتر بر ساعت است. علاوه‌ بر این می‌توانند در هر ساعت، 20 هزار نفر را جابه‌جا کنند.

خط 4: خواجه ربیع  شهرک شهید باهنر (غیر فعال)

خط ۴ متروی مشهد به طول 17.5 کیلومتر از بلوار حُر  به خواجه ربیع (از شرق به شمال) در حال احداث است. این حفاری به تازگی و در سال 1400 کلید خورد. ۶ ایستگاه برای این خط در نظر گرفته‌ شده که ۲ ایستگاه آن در شارستان و نزدیک حرم مطهر قرار دارد. همچنین این خط در میدان شهدا به خط 2 متصل می‌شود.

این خط که با رنگ نارنجی بر روی نقشه مشخص است، از خواجه ربیع شروع می‌شود و با از میدان شهدا عبور می‌کند. سپس به سمت حرم مطهر از ضلع شمالی حرم می‌رود و بلوار مصلی به سمت شهرک شهید رجایی و جاده سرخس و بلوار حُر در امتداد میدان شهید عباسپور را پشت سر خواهد گذاشت.

زمانی که این خط به بهره‌برداری برسد، با عبور از نزدیکی حرم مطهر اما رضا، بهترین دسترسی به حرم را برای زائران فراهم خواهد کرد.

بلیط متروی مشهد

برای استفاده از مترو، می‌توانید کارت‌های قابل شارژ (من کارت) با مبلغ دلخواه را تهیه و هر زمان که نیاز بود آنها را مجدد شارژ کنید. استفاده از این کارت‌ها ساده‌تر و سریع‌تر است، چون لازم نیست برای هربار استفاده از مترو، در صف منتظر باشید تا نوبت شما برسد و یک بلیط تهیه کنید.

قیمت من کارت 15000 تومان است و تا سقف 50000 قابل شارژ می باشد. همچنین من کارت قابل استفاده در قطار شهری و اتوبوسرانی شهر مشهد است. اگر کارت مترو خریداری نکردید هم می توانید با دریافت بلیط دوبعدی از باجه های قطار شهری جهت پرداخت هزینه سفر اقدام کنید. هزینه هر کیو ار یک سفره 1500 تومان است و اعتبار آن یک روزه می باشد.

سوالات متداول

ساعات کاری متروی مشهد در 1401 چگونه است ؟

ساعت خدمات رسانی از ساعت 6 صبح الی 22 و در روز های تعطیل 7 صبح الی 22  می‌باشد. فاصله ی زمانی رسیدن هر قطار بین 6-4.5 دقیقه است، این زمان با توجه به ساعات پیک استفاده و روزهای تعطیل متغیر است.

خطوط فعال متروی مشهد در 1401 کدامند ؟

در حال حاضر فقط خط 1 و خط 2 مترو فعال هستند.

کدام یک از ایستگاه های متروی مشهد پارکینگ دارند ؟

ایستگاه وکیل آباد

سایت رسمی مترو مشهد چیست ؟

سایت مترو مشهد به آدرس metro.mashhad.ir می باشد. شما برای اطلاعات کامل مترو از جمله نقشه، خطوط، ساعت کاری و همچنین شارژ من کارت خود و دیگر خدمات می توانید به سایت مترو مشهد مراجعه کنید.

متروی مشهد
متروی مشهد

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨