سوغات سرعین
سوغات سرعین

سوغات و صنایع دستی سرعین ، اردبیل | Sarein

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات معروف سرعین

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما ار با سوغات معروف سرعین استان اردبیل آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

سوغات سرعین | اردبیل

سرعین یکی از شهرهای زیبای استان اردبیل است که به طبیعت زیبا و داشتن آبگرم‌های فراوان اش معروف است. بسیاری از گردشگران به قصد آب درمانی به این شهر سفر می‌کنند. فاصله این شهر تا مرکز استان (اردبیل) فقط 30 کیلومتر است و عمدتاً در طول سال دارای آب و هوای سردی است که شما را وادار می‌کند در فصل‌های بهار و تابستان به آنجا سفر کنید. سوغات و خوراکی های شهرهای این استان بسیار متنوع و لذیذ هستند و بسیاری از آنان، همچون عسل یا سرشیر اردبیل نزد تمام ایرانیان شناخته شده و از مجبوبیت بسیاری برخوردارند.

عسل طبیعی سرعین

سرعین به خاطر داشتن طبیعت پربار و جذابش از قدیم محلی مناسب برای پروش زنبور عسل بوده است که بدین طریق بومیان این منطقه عسلی طبیعی و خوشمزه را به بار می‌آورند. شما می‌توانید انواع عسل های طبیعی سرعین را حتی با موم‌های طبیعی آن خریداری کنید. در سطح شهر مغازه های فراوانی وجود دارد که اختصاصا به فروش عسل طبیعی سرعین مشغول هستند.

سوغات معروف سرعین

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


حلوای سیاه (قره حلوا) سرعین

 یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌های سنتی استان اردبیل حلوای سیاه است که بسیار معروف است و تاریخچه‌ای حدود یک قرن دارد. مردم این شهر حلوا سیاه را هنگام سرما با چای نوش جان می‌کنند.

سوغات معروف سرعین

حلوای زنجبیل اردبیل

 حلوا زنجبیل اردبیل یکی از شیرینی‌های لذیذ استان اردبیل است که مقوی است و از ارزش غذایی خوبی برخوردار است. این شیرینی لذیذ در برخی از مناطق دیگر کشور ایران چون استان گلستان و آذربایجان هم طبخ و توزیع می‌شود و مردم از خوردن آن لذت می‌برند.

سوغات معروف سرعین
سوغات معروف سرعین

کره و سرشیر سرعین

سرزمین اردبیل و سرعین خوراکی های خوشمزه خود را مدیون موقعیت جغرافیایی خود و طبیعت پیرامون است.دامنه های سرسبز سبلان سبب رونق دامپروری در اردبیل شده اند و تولید فرآورده های لبنی بی نظیر شده است.کره و سرشیر سرعین در کنار عسل صبحانه کاملی را تشکیل می دهند. یکی از بهترین کره ها و سرشیر ها را در منطقه سرعین می توانید پیدا کنید.

سوغات معروف سرعین

رسته

رسته نام یکی از شکلات های محلی و قدیمی در منطقه سرعین است که در اکثر روستا های منطقه تهیه می شود که ترکیبی از شیر، شکر، گلوکز، کره طبیعی، خامه مخصوص سرشیر، مغز گردو و کاکائو است.اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که خواهان تجربه طعم های جدید و متفاوت هستید حتما رسته را امتحان کنید و مطمئن باشید که طعم دل پذیرش را فراموش نخواهید کرد.

سوغات معروف سرعین
سوغات معروف سرعین

باقلوا سرعین

از دیگر شیرینی های رایج در اقصی نقاط ایران، باقلواست که در هر شهر و استان با توجه به ذائقه ی مردم و اقلیم حاکم بر آن روشی متفاوت برای عمل آوردنش اتخاذ می کنند. در برخی شهرها این سوغات محبوب را به صورت لوزی و چندلایه درست می کنند، یا از پسته و نارگیل و زعفران برای ارائه ی طعمی دلچسب تر بهره می گیرند. باقلوای اردبیل هم از این قاعده مستنثنی نیست و روش های طبخ خودش را دارد. برای تهیه ی این باقلوا مواد گوناگونی از ماست و شیر و تخم مرغ گرفته تا گردو و پودر پسته و آب لیمو دست به دست هم می دهند و یکی از بهترین سوغات این استان را فراهم می کنند. این باقلوا را می توانید به راحتی از شیرینی فروشی های تمام شهرهای اردبیل تهیه فرمایید.

سوغات معروف سرعین

قچکورگی

 با فرارسیدن سال نو زنان هنرمندان اردبیلی با ذوق و سلیقه‌ی خود شیرینی‌های خوشمزه‌ای را طبخ می‌کنند. قچکورگی یکی از این خوراکی‌ها است که عطر و طعم بی‌نظیری دارد. مردم استان اردبیل این شیرینی را بر سر سفره‌ی هفت سینشان می‌گذارند که رنگ و جلوه‌ی بی‌نظیری به سفره می‌بخشند. گردشگران هنگامی که این شیرینی را میل می‌کنند، ناخوداگاه شیفته‌ی طعم فوق‌العاده‌اش می‌شوند.

سوغات معروف سرعین
سوغات معروف سرعین

جاجیم سرعین

مهم‌ترین محصول صنایع دستی این شهر جاجیم است که در طرح‌های مختلف بومی، و متریال‌های طبیعی محلی توسط هنرمندان و بیشتر زنان محلی این منطقه تهیه می‌شود.

سوغات معروف سرعین

نمد

نمد مالی یکی از روش های سنتی تولید زیر انداز و از سخت ترین صنایع دستی است. نمد بهترین زیر انداز در مناطق مرطوب می باشد که غیر از زیرانداز استفاده‌های دیگری نیز داشته و دارد.در گذشته، کلاه و لباس نمدی رواج داشته است و امروزه کاربرد تزیینی نیز دارد.

سوغات معروف سرعین

مسگری سرعین

استان اردبیل در صنعت مسگری تاریخچه‌ای قدیمی دارد و مردم این شهر انواع ابزار و ظرف‌ها را با استفاده از مسگری درست می‌کردند. اما امروزه این صنعت در استان اردبیل وجود ندارد و تنها بازاری به اسم مسگران در این شهر دایر است.

سوغات معروف سرعین

مصنوعات چرمی

به طبع دامپروری گسترده ای که در سرعین و مناطق اطراف وجود دارد. تولید چرم و به دنبال آن محصولات چرمی از پیشه های مهم این منطقه می باشد.

سوغات معروف سرعین

جوراب پشمی

بافته ای است که با پشم گوسفند و یا بز بافته می شود. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)