آشنایی با سوغات و صنایع دستی ازنا ، لرستان | Azna

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سوغات ازنا

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره سوغات ازنا صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با بهترین سوغات شهر ازنا در استان لرستان در ادامه با ما همراه باشید.

اَزنا یکی از شهرهای استان لرستان واقع در خاور این استان است. این شهر مرکز شهرستان ازنا است و بین شهرهای الیگودرز، دورود، اراک، خمین و شازند قرار گرفته‌است. این شهر از نظر صنعتی و اقتصادی و گردشگری بسیار اهمیت دارد. در ادامه با معروف ترین سوغات ازنا آشنا می شویم.

عسل

عسل لرستان بسیار معروف است و عسل در ازنا جزء سوغات مخصوص است و شما باید خیلی خوش شانس باشید که عسل لرستان گیر بیاورید. استان لرستان به دلیل داشتن طبیعت بکر، مراتع و جنگل‌های انبوه، بهترین منطقه برای پروش زنبور و تولید عسل است. عسل این منطقه بسیار باکیفیت است. این استان در حال حاضر رتبه‌ی هفتم کشور را در تولید عسل و رتبه‌ی نخست کشور را در مرغوبیت آن دارد. در شرایط مساعد تولید عسل این استان از مرز ۱۶۰۰ تن می‌گذرد.

کیک و کلوچه

یکی از دیگر سوغات های مخصوص شهر ازنا، کیک و کلوچه های آن است. کلوچه های ازنا از محبوبیت خاصی در بین مردم آن برخوردار است. می‌توان از خیابان های اصلی شهر ازنا و مغازه‌های آن دیدن کرد و سوغات مخصوص آن را خریداری کرد. در سفر به ازنا حتما کلوچه های آن را امتحان کنید.

سوغات ازنا
سوغات ازنا

لبنیات

از سوغات مهم دیگر شهر ازنا می توان به لبنیات تازه آن اشاره کرد. روغن حیوانی مرغوب چیزی است که اکثر ما دنبال آن هستیم. درست است که شهرستان دلفان استان لرستان از دیرباز به داشتن روغن حیوانی مرغوب و معطر شناخته شده است اما مسافران در سفر به این منطقه در اکثر شهرها می توانند این فرآورده‌ی دامی را به عنوان سوغات سفر تهیه می‌کنند. این روغن ها، از دام های عشایر منطقه و دست زنان عشایر تهیه می شوند و کیفیت بسیار بالایی دارند.

سوغات ازنا
سوغات ازنا

صنایع دستی ازنا

استان لرستان نیز مانند بسیاری استان های دیگر ایران در زمینه صنایع دستی و هنر دست بسیار سرآمد است. صنایع دستی در میان استان های ایران همواره یکی از راه های کسب درآمد و همچنین نشان دهنده هنر و سنت یک منطقه بوده است. صنایع دستی در استان لرستان را با توجه به تولیدکنندگان آنها، می‌توان به چند بخش تقسیم کرد: صنایع دستی ساخته شده توسط عشایر، مردم روستا و شهرنشینان. در این میان صنایع دستی عشایر تنوع بیشتری دارد؛ به این علت که عشایر با توجه به نیازهای خود کالای مورد نظر را تهیه می‌کنند تا از این طریق کسب درآمد داشته باشند.

از جمله صنایع دستی معروف و شناخته شده ازنا می توان موارد زیر را نام برد؛

  • ورشو سازی
  • جاجیم بافی
  • نمدمالی
  • حصیربافی
  • گیوه دوزی
  • خراطی
  • قالی بافی
  • گلیم بافی
سوغات ازنا
سوغات ازنا

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨