سراب گیان نهاوند ☀️ همدان

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

سراب گیان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره سراب گیان صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این جنگل زیبا در نهاوند استان همدان در ادامه با ما همراه باشید.

این چشمه در شهرستان نهاوند و ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی کیان و در شمال شهر گیان قرار گرفته‌ است و دارای درختان چنار است. تپه گیان درختان بسیار زیادی دارد و سرآب گیان (Sarab Gyan) سی و یکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

گیان واژه کردی به معنای جان است و به دلیل زیباییهای منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است. این گوشه مطرود و مغفول بهشت به وسیله جاده باریکی به نهاوند وصل می‌شود که در دو سوی آن بقایای ۲۰۰ هکتاری جنگلهای قدیم زاگرس چشم‌انداز و تابلوی فوق العاده زیبایی از کوه، جنگل و دشت‌های وسیع و خرم ضلع غربی جاده را به نمایش گذاشته است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


آب چشمه در بالای سراب از دل کوه بیرون می‌آید و از پایین تا بالای سراب جنگل‌های بلوط و میوه کوهی وجود دارد که بقایای جنگل‌های زاگرس هستند. در انتهای سراب گیان یک مسیر کوهنوردی در قله گاچال وجود دارد و یک جان پناه نیز در میانه مسیر است، این سراب از جنوب به کوه‌های گرین و از غرب به روستاهای مظفرآباد و مهین آباد می‌رسد.

بسیاری از گردشگرانی که از این مسیر رفته‌اند و وارد جنگل های سرسبز آن شده‌اند، این جنگل‌ها را بی‌نظیر توصیف می‌کنند. ضمن اینکه مردمان لر و لک نهاوند مثل دیگر لرنشینان ایران دوست‌دار درختان و جنگل‌های بلوط هستند. بنابراین می‌توان گفت این جنگل‌ها درواقع بیش از دیگران مورد علاقه و احترام مردم نهاوند هستند.

بهترین فصل سفر به این منطقه اردیبهشت تا اوایل آبان است. در اردیبهشت چشمه سراب گیان پرآب‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند و طبیعت نیز زیباترین و سرسبزترین چهره خود را نشان می‌دهد. در پاییز برگ‌های درختان زرد و نارنجی شده و زمین اطراف سراب را می‌پوشانند و تصویری رویایی را از طبیعت طلایی این منطقه می‌آفرینند.

سراب گیان

اگر بخواهید چند ساعتی در جای خوش آب وهوایی باشید که رودخانه دارد و یک عالمه درخت و از گرمای وسط شهر خلاصتان کند، باید به این منطقه بروید، چون متوسط آبش ۵ درجه سانتی‌گراد است.

جاده‌ای که به سراب می‌رسد و به تازگی دارای روشنایی شده، خودش خیلی باصفاست، دو طرفش درخت‌های بلوط دارد و جوری این درخت ها روی جاده را پوشانده‌اند که یک لحظه فکر می‌کنید در گیسوم هستید یا جاده دو هزار. پس بازدید از این منطقه بکر را از دست ندهید.

دسترسی

جهت مسافرت به سراب گیان، می بایست به شهر نهاوند سفر کنید. از نهاوند به سمت شهر گیان و پس از طی ۵ کیلومتر دیگر به سراب گیان می‌رسید. فاصله تهران تا نهاوند ۴۱۱ کیلومتر چیز در حدود ۵ ساعت است. برای رفتن به سراب گیان میدان عارف نهاوند را به سمت روستای دهنو بروید، در ادامه مسیر برای دسترسی به سراب از روستای گیان به نزدیکی‌های دامنه کوه‌ها می‌رسید.

فاصله همدان تا سراب گیان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨