لیدوما تریپ

سراب شاه آباد

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سراب شاه آباد ، ونیز ایران در خرم آباد آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شهر خرم آباد بزرگترین شهر لُرنشین، سومین شهر پرجمعیت ایران، مرکز استان لُرستان و شهر چشمه های جوشان است. یکی از این جاذبه های دیدنی که مورد غفلت و کم لطفی گردشگران در این شهر قرار گرفته است محله ای است به نام شاه آباد که به ونیز ایران معروف است. چشمه دیدنی شاه آباد از میان شهر و کوچه های آن می گذرد. قسمتی از آب این چشمه که در گذشته به آن سراب حسین خانی گفته می شد برای تامین آب شرب خرم آباد مورد استفاده قرار می گیرد. مابقی آن از داخل یک نهر باصفا و زیبا به شاه جو و گلال می ریزد.

شاه آباد به ونیز ایران معروف است. زیرا که چشمه معروف شاه آباد (سراب شهوا) از میان شهر و کوچه‌های آن می‌گذرد. میزان آب این چشمه که در گذشته به آن سراب “حسین‌خانی” می‌گفتند، ۹۶۴ لیتر در ثاینه می‌باشد. سال ۱۳۵۰ آب این چشمه برای مردم شاه آباد، کتیرایی، شاه بختی، مطهری کاملاً مجانی بود. اما امور آب، پس از مدتی اقدام به صدور قبض آبونمان کرد.

سراب شاه آباد
سراب شاه آباد

مردم این منطقه با گذاشتن لوله در داخل این ۲ نهر که در قسمت جنوبی این چشمه قرار داشت، از طریق آن آب حوض حیاتشان را تامین می‌کردند، دهه ۷۰ این لوله گذاری‌ها نیز مسدود شدند و بخش شرقی نهر مسدود گردید و به یک کوچه تبدیل شد. به برکت این چشمه درختان مو، انجیر، گلابی، هلو و غیره در حیات این خانه‌ها یافت می‌شود.

سراب شاه آباد

در این محله عبور آب از کوچه‌ها فضایی شاعرانه را در ذهن تداعی می‌کند. پل‌های آهنی که روی رودخانه ساخته شده است تردد اهالی محله را به کوچه‌های دیگر آسان کرده است. بسیاری از خانه‌های محله مطهری بافتی قدیمی و فرسوده دارند و کوچه‌ها متناسب با آن شرایط ساخته شده اند.

علت نام شاه آباد

در زمان صفویان، شاه عباس صفوی برای پیدا کردن شاهرودی خان به خرم آباد می‌آید و این منطقه خوش آب و هوا را پیدا می‌کند و دستور ساخت و ساز در این منطقه را می‌دهد.

سراب شاه آباد

محله شاه آباد کجاست؟

محله شاه آباد در دل شهر و نزدیک مرکز شهر خرم آباد، در استان لرستان قرار دارد.

سراب شاه آباد

سراب شاه آباد


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In لرستان

بدون نظر

  1. Elnaz Saadati

    آگوست 6, 2019 at 04:24

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *