روستای استخرگاه
روستای استخرگاه

روستای استخرگاه رودبار ، استان گیلان | Estakhrgah

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای استخرگاه

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با روستای استخرگاه شهرستان رودبار در استان گیلان آشنا خواهیم کرد . با ما همراه باشید تا در ادامه با این روستای زیبا بیشتر آشنا شویم.

روستای استخرگاه از توابع بخش رحمت آباد شهرستان رودبار (زیتون) می باشد. این روستا در 35 کیلومتری مرکز شهرستان و در 75 کیلومتری شهر رشت واقع شده است. روستای بسیار زیبای استخرگاه که در دامنه کوه درفک و در دل جنگل های سر به فلک کشیده قرار دارد. روستاهای اطراف استخرگاه عبارتند از: دفراز، پلنگ دره، دشتویل، راجعون، پشتهان، چره، چلکاسر، گنبگ، رشی وسی دشت. این روستا طبق سرشماری سال 90 دارای 46 خانوار و 176 نفر جمعیت می باشد و شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و دامپروری می باشد.

روستای استخرگاه
روستای استخرگاه

به علت وجودداشتن ۲ استخر دراین روستا که یکی درضلع شرقی و دیگری درضلع غربی روستا میباشند، استخرگاه به این نام خوانده شده است. استخر ضلع شرقی روستا محل ذخیره آب زمینهای کشاورزی روستای دفراز میباشد.

روستای استخرگاه
روستای استخرگاه

جاذبه های دیدنی این روستا

خانه روستایی تاریخی با قدمت حدود ۱۰۰سال و با معماری سنتی خود درمرکز روستا یکی از جاذبه های گردشگری می باشد. در محوطه این خانه استخر زیبایی قرار دارد که اسم این روستا نشات گرفته از همین استخر می باشد. در قسمت بالادستی این استخر کوه میرزا قرار دارد که مکان مناسبی برای کوهنوردی می باشد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


آبشار زیبای استخرگاه که از دامنه کوه درفک نشات میگیرد در دل جنگل های بکراین روستا قرارگرفته است. کوه درفک که درقسمت شرقی این روستا قرار دارد بر زیبایی های این روستا افزوده است. همچنین این روستا یکی از مسیرهای اصلی صعود کوهنوردان به کوه درفک می باشد.

روستای استخرگاه

روستای استخرگاه

همچنین شما می توانید از آبشار زیبا و کوچک استخرگاه نیز دیدن کنید. برای رسیدن به آبشار باید کمی پیاده روی کرده و از شیب کوچکی به پایین بروید. کوله کوچکی بردارید و با کفش و لباس مناسب حرکت کنید. مسیر آبشار پاکوب و کامل مشخص است و هنگامی که از شیب پایین رفته و کنار رود می رسید در سمت چپ و بالای رودخانه ادامه مسیر دهید تا به آبشار برسید.

اگر مسیر باران خورده باشد باید با احتیاط حرکت کنید، چراکه مسیر بسیار لغزنده و خطرناک می شود. در کنار آبشار جای بسیاری برای نشستن و لذت بردن از زیبایی آبشار وجود دارد و نیمی از روز را برای بازدید از آن می توانید وقت بگذارید.

روستای استخرگاه

مردم این روستا دارای لهجه دیلمی به زبان ساده و روان و از نظرغذایی، غذاهای ارگانیک محل از جمله شیر و پنیر و تخم مرغ و تره ومیرزاقاسمی، فسنجان، قیمه، قورمه سبزی،کوکوسبزی، شامی رودباری وغذای ویژه ای مثل باقلاخورشت وغیره نام برد.

مسیردسترسی به استخرگاه

تهران – شهرستان رودبار- رستم آباد _ توتکابن _ دفراز _استخرگاه

روستای استخرگاه

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)