دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

آشنایی با دیدنی های کوهرنگ ، چهار محال و بختیاری | Kuhrang

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دیدنی های کوهرنگ

کوهرنگ یکی از شهرهای استان چهار محال و بختیاری یکی از باستانی ترین سرزمین های ایران است . قدیمی ترین بقایای انسانی در این منطقه به حدود ده تا یازده هزار سال پیش می رسد. این استان با توجه به طبیعت منحصر به فرد و جاذبه های توریستی، پذیرای حدود یازده میلیون گردشگر در سال است. ارتفاع زیاد این استان از سطح دریا آن را به نام «بام ایران» مشهور کرده است. در کنار آثار باستانی و تاریخی ، گردشگاه های طبیعی این استان از شهرت زیادی بر خوردار هستند.در ادامه مطلب همراه تاپ توریست باشید تا درباره دیدنی های کوهرنگ بیشتر بدانید.

شیر سنگی 

شیر در میان ایل بختیاری نماد شجاعت و دلیری است و در نقش های قالی و گلیم آنها بسیار دیده می شود. شیر سنگی، دو تندیس بزرگ از جنس سنگ هستند که توسط سنگ تراش های این ایل  به عنوان نماد های شجاعت و مردانگی ساخته شده اند.

دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

آبشار شیخ علیخان

روستای شیخ علی‌خان یکی از روستاهای توابع کوهرنگ است که بافت سنتی خود را حفظ کرده. این روستا جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که آبشار شیخ‌ علی‌خان یکی مهم‌ترین آن‌هاست. با وجود زیبایی بسیار زیاد این چشمه متاسفانه همچنان بکر و ناشناخته مانده است. این آبشار در بهار خروشان است و زیبایی مخصوص به خودش را دارد اما در فصل زمستان با یخ زدن آب و تشکیل قندل‌های زیبا تصویری منحصر‌به‌فرد می‌سازد.دیدنی های کوهرنگ

چشمه کوهرنگ

سر چشمه کوهرنگ با جریان آب بسیار زیاد ، از دامنه های زردكوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد كوهرنگ می ریزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آنرا دوچندان كرده است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

چشمه دیمه

در کنار روستای دیمه، چشمه‌ دیمه قرار گرفته که خیلی جای دیدنی و زیباییست. توریست‌های زیادی به دیدن این چشمه می‌روند، چون می‌گویند آبش خاصیت درمانی دارد و مثلا برای پوسیدگی دندان و سنگ کلیه خوب است. این چشمه، سرچشمه اصلی زاینده رود است و آب معدنی‌ کوهرنگ هم از همین چشمه پر می‌شود. آبش آنقدر سرد است که تابستان هم نمی‌توانید به‌راحتی پای‌تان را در آن بگذارید. فاصله‌ چشمه‌ دیمه تا کوهرنگ حدود ۲۰ دقیقه است و اطراف آن هم برای گردشگران امکاناتی در نظر گرفته شده است.

تونل کوهرنگ

این تونل به دستور شاه عباس برای اتصال آب کارون به زاینده رود ساخته شد اما با مرگ او نیمه کار ماند و در سال 1332 مجدد ساخت آن آغاز شد و تا کنون سه تونل کنار هم ساخته شده اند. اکنون آبشار زیبای این تونل از مناطق گردشگری کوهرنگ به شمار می رود.

دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

دشت لاله‌های واژگون در کوهرنگ

چهارمحال و بختیاری دارای گسترده‌ترین دشت لاله‌های واژگون است . دشت لاله‌های واژگون چهارمحال وبختیاری در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواست که از توابع شهرستان کوهرنگ واقع‌شده است. به دلیل وسعت زیاد(سه هزار و ۴۰۰ هکتار)، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه‌های قطب سیاحتی کوهرنگ، این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

غار یخی چما کوهرنگ

غار یخی “چما” که در گویش عشایر بختیاری آن منطقه به آن “چی ما” نیز گفته می شود، در فاصله ۲۵ کیلومتری  شهر چلگرد و در کنار روستای شیخ علی خان از توابع مرکزی شهرستان کوهرنگ واقع شده است.غار چما از نظر ظاهری شبیه یک تنگه بزرگ و مملو از برف است که این برف ها تا ۵۰ متر ارتفاع دارند. در فصل های گرم سال مانند تابستان لایه های یخی این غار  برای ضخامت کمتری بوده و نازک است. البته به دلیل انباشته شدن حجم زیادی از برف در طی سال های متمادی و نیز واقع شدن در دره های عمیق، سبب شده که توده های برف و قندیل های یخی دائمی شده و در تمام طول سال باقی باشند.

دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

منطقه حفاظت‌شده قیصری

کوهرنگ جایی برای تنفس! اما به غیر از آب و هوای خوبی که در این منطقه وجود دارد، جاذبه های دیدنی بسیار جذابی هم هست که می توانید از آن ها بازدید کنید. منطقه حفاظت شده ی قیصری یکی از مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری است که ۲۰ درصد از مساحت ۱۰ هزار هکتاری آن در شهرستان اردل و ۸۰ درصد از آن در شهرستان کوهرنگ واقع است. این منطقه در سال ۱۳۸۰ خورشیدی به مدت ۵ سال به عنوان یک منطقه شکار ممنوع مطرح شده بود که در سال ۱۳۸۶ با مساحت ۹۸۲۹ هکتار به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سطح کشور معرفی گردید.

دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ

پیست اسکی چلگرد

 این پیست اسکی به طول 800 متر و با دو محوطه تفکیک شده برای خانم ها و آقایان و سیستم بالابر از مجهزترین پیست های اسکی این منطقه است . مسابقات اسکی و فضای آرام و مجهز آن ورزشکاران زیادی را از شهرهای اطراف به این سمت می کشاند.

دیدنی های کوهرنگ
دیدنی های کوهرنگ الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)