دشت دریاسر ، طبیعتی بکر و زیبا در تنکابن | Tonekabon

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

دشت دریاسر

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با دشت دریاسر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این دشت زیبا در استان مازندران با ما همراه باشید.

تنکابن پنجمین شهر بزرگ مازندران است که در غرب این استان قرار گرفته و باغ های پرتغال آن در ایران معروف است. طبیعت گردان، این شهر را به طبیعتی زیبا و چشم نوار می شناسند که در آن هر لحظه می توان با چشم اندازی رویایی روبرو شد. بدون شک دشت دریاسر یکی از دیدنی ترین نقاط این شهر است.

دشت دریاسر تنکابن (Daryasar Plain) یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد. این دشت که در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است، بین ۴ کوه محصور شده است. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که دشت دریاسر را احاطه کرده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


سطح این دشت زیبا در فصل بهار پر از گل های زرد رنگی می شود که در میان چمن های سبز رنگ رخ می نمایانند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. از جالب ترین ویژگی های این دشت آن است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار که آب زیاد است به سختی مکان خشکی را می توان در دشت پیدا کرد و همچنین رودخانه پر آبی نیز از وسط این دشت جاریست که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می گیرد و بر زیبایی دشت بطور خیره کننده ای می افزاید.

دشت دریاسر
دشت دریاسر

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و همزمان با روییدن میلیون ها گل زرد رنگ زیبا همایش های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه های کوهنوردی از سراسر ایران در این منطقه برگزار می شود. از این رو این منطقه بی نظیر را “بهشت اردیبهشت ایران” می نامند.

بهترین فصل سفر

این دشت زیبا جزو معدود مناطقی است که در تمام فصل‌های سال دیدنی و زیباست. اما بهترین زمان برای سفر به «بهشت اردیبهشت» مطمئنا فصل بهار و مخصوصا ماه اردیبهشت است. در این فصل، چشمه‌ها در کف دشت جاری می‌شوند، چمن‌های سبز سطح آن را می‌پوشانند و سراسر آن پر می‌شود از گل‌های زردرنگ. هوای دشت در روزهای فصل تابستان گرم و در شب‌ها سرد است اما پوشش گیاهی آن همچنان جلوه زیبایی دارد. اگر در فصل پاییز به این منطقه سفر کنید، میلیون‌ها برگ رنگارنگ را روی زمین خواهید دید و هوای بارانی را تجربه خواهید کرد. در فصل زمستان منظره برفی منطقه بسیار تماشایی است اما ارتفاع از سطح دریا باعث می‌شود هوای آن بسیار سرد باشد.

Photo: Erfan Kouchari
Photo: Erfan Kouchari

دیدنی ها و تفریحات دشت دریاسر

  • مسیر دشت دریاسر
  • گل‌های بهاری
  • چشمه‌سارها
  • رودخانه خروشان
  • جنگل‌های انبوه
  • کوه‌نوردی
  • کمپینگ
  • عکاسی
دشت دریاسر
دشت دریاسر

اقامت در دشت دریاسر

اگر در بازدید از دشت دریاسر به اقامت نیاز پیدا کردید، گزینه‌هایی چون کمپینگ در دشت، خانه‌ها و اقامتگاه‌های محلی در نزدیکی دشت و هتل در شهرهای نزدیک مثل تنکابن در فاصله 36 کیلومتری پیش روی شماست. در دشت دریاسر امکاناتی برای گردشگران وجود ندارد پس آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشید.

چطور به دشت دریاسر تنکابن برویم ؟

برای رفتن به دشت دریاسر به شهر تنکابن بروید و مسیر جاده دوهزار را در پیش بگیرید تا به یک دوراهی به نام امامزاده قاسم برسید. در سمت چپ، مسیری وجود دارد که سمت دره می‌رود و به روستای عسل محله ختم می‌شود. حالا وسیله نقلیه خود را پارک کرده و به دل جنگل بزنید و پس از یک تا یک و نیم ساعت کوه‌پیمایی و پیاده‌روی در شیب و لذت بردن از تماشای تپه‌ها و چشمه‌های بین راه، به دشت دریاسر برسید.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:



 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨