خرید تور

دریاچه الندان ساری

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره دریاچه الندان ساری صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این دریاچه زیبا در نزدیکی شهر ساری در ادامه با ما همراه باشید.


   تبلیغات    

            | تور لحظه آخری استانبول |


دریاچه الندان یکی از جاذبه های طبیعی و زیبا در مازندران است. این دریاچه فوق العاده زیبا با مساحت ۱۷ هکتار که در هنگام بارندگی به ۳۰ هکتار می‌رسد در روستای الندان بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری واقع می‌باشد. دریاچه الندان (به نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شود) و نام خود را از این روستا گرفته است.

روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب شهر ساری و 20 کیلومتری کیاسر در دهستان چهاردانگه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه ی کوهی به نام ازنی کوه در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) واقع شده است.

دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

جالب است بدانید آب این آب بندان فقط از طریق نزولات آسمانی تامین می شود و هیچ رود خانه ای به سمت آن جریان ندارد. نحوه قرار گیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر اندک بارانی تمام آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده است ماندگاری آب را در این آب بندان زیاد نماید.

دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

این دریاچه در فصل زمستان محل سکونت و زندگی اردک های وحشی است و همینطور اخیراً با رها کردن ماهی در آن به کاربردهای آن افزوده شده است. پیرامون دریاچه را جنگل‌های پهن‌برگ فرا گرفته که در بهار رویشگاه گل بنفشه و الزی (پیازچه‌ی وحشی) و گونه‌های سبزی‌های خوش رایحه و دارویی است. در پاییز درختچه‌های ازگیل و ولیک و تلکا محصول می‌دهند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
دریاچه تخت سلیمان ، بیانگر تاریخ و تمدن ها
دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

در آن سوی آب بندان پله رود خانه ای جریان دارد که آب گواری آن برای نوشیدن بسیار مناسب است ، چون از سرچشمه ی این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچگونه سکونت گاه انسانی وجود ندارد تا آب آن را آلوده نماید. آب این آب بندان منبع اصلی تامین آب شالیزیری روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو ،زلم و… می باشد.

دسترسی به دریاچه الندان ساری

چنانچه محل حرکت شما از ساری بوده بعد از حدود شصت کیلومتر سپری کردن به پمپ بنزینی در طرف چپ خود می رسید رو به روی آن یعنی سمت راست شما تابلوی الندان نصب شده است آن را انتخاب کنید و این را بدانید که ابتدای مسیر آسفالت و پس از آن تقریبا هفت کیلومتری خاکی است که باید با سرعت پایین بروید البته خاکی بودن آن از جنبه ای خوب است تا از سرعت خود بکاهید و با دیدن زیبایی های مسیر لذت دو چندان ببرید.

دریاچه الندان ساری
دریاچه الندان ساری

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


  تبلیغات   

            | لمینت دندان | کامپوزیت دندان | ایمپلنت دندان | ارتودنسی |

این مطلب را هم مطالعه کنید
جنگل فندقلو نمین ، اردبیل | Ardabil

  • متناسب بودن مقاله
  • کیفیت تصاویر ارائه شده
  • ارزشمند بودن اطلاعات ارائه شده
امتیاز کل
4
در حال ارسال
نظرات کاربر
4 (1 رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Load More In ایران

دیدگاه خود را ثبت کنید