خلیج فاندی کانادا
خلیج فاندی کانادا

خلیج فاندی کانادا ، یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

خلیج فاندی کانادا

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با خلیج فاندی کانادا آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با این خلیج دیدنی و زیبا بیشتر آشنا شوید.

همان طور که می دانید جاذبه های گردشگری کانادا بسیار زیاد می باشند. یکی از دیدنی های طبیعی کانادا که به عقیده ی بسیاری، یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا می باشد، خلیج فاندی (Bay of Fundy) است. این خلیج بین استان های نیو برانزویک (New Brunswick) و نوا اسکوشیا (Nova Scotia) در سواحل شرقی کانادا قرار دارد و شهرت آن به خاطر جزر و مد ها یا بهتر است بگویم مد های بسیار بلندی است که در دنیا همتایی ندارد.

این خلیج بر اثر جزر و مد، روزی دو بار از آب خالی می‌شود و به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد تا بتوانند در آن قدم بزنند، از غارهای آن دیدن کنند و از چشم‌انداز صخره‌ها لذت ببرند. خلیج فاندی دارای بالاترین میزان جزر و مد در دنیا است، به‌طوری که در یک جزر و مد خفیف سطح آب حدود ۱۶ متر کاهش پیدا می‌کند. تماشای خروج میلیاردها تن آب از خلیج و بازگشت آن بعد از چند ساعت تجربه‌ای تکرارناپذیر را برای شما رقم می‌زند. برای مشاهده بالاترین میزان جزر و مد در خلیج، بهتر است هنگام کامل بودن قرص ماه به آنجا بروید.

خلیج فاندی کانادا

طول خلیج فاندی

خلیج فاندی حدود ۱۷۰ مایل (۲۷۴ کیلومتر) درازا و در نقاط مختلفف بین ۳۰ تا ۵۰ مایل (۴۸ تا ۸۰ کیلومتر) پهنا دارد و با توجه به عمق آن تخمین زده اند که بیش از یکصد میلیارد تن آب در آن جا می گیرد. این حجم عظیم آب روزانه دو بار به خاطر جزر و مد به خارج و داخل خلیج در جریان است.

این جزر و مد آب که میلیون ها سال است که در حال اتفاق می باشد باعث فرسایش سنگ ها و صخره های ساحلی و به وجود آمدن اشکال بسیار زیبا و فرم های چشم نواز در آن ها و همچنین ایجاد غارهای قشنگی شده است و در زمان پایین آمدن و تخلیه آب هم می توان مقدار زیادی فسیل حیوانات دریایی را در کف آن پیدا کرد که امواج با خود از اقیانوس آورده اند.

این جزر و مد بلند هر دوازده ساعت یک بار اتفاق می افتد و در این مدت حرکت تند امواج سبب بالا آمدن سطح آب می شود که در هر ساعت حدود 6 تا 8 پا feet برابر 180 تا 240 سانتی متر می باشد. در نهایت ارتفاع آب در طول هر” مد ” در هر روز 50 feet چیزی در حدود 15 متر می شود . این مقدار بالا آمدن آب پنج برابر از ” مد ” های طول سواحل اقیانوس اطلس بلند تر است.

خلیج فاندی کانادا

سرگرمی در خلیج فاندی

زمانیکه جزر و مد دریا پایین است، طرح های عجیبی که در طی قرن ها بر روی تخته سنگ ها حک شده است نمایان می گردد. ساحل مایل ها مساحت دارد که برای پیک نیک بسیار مناسب است. تور بازدید از حیات وحش و مشاهده گونه های مختلف نهنگ ها و دلفین ها و پرندگان دریایی،خوردن غذاهای دریایی مختلف بخصوص ماهی و خرچنگ های تازی صید شده، اقامت در کلبه های روستایی و قایق سواری در خلیج بخشی تفریح های فرح بخش این منطقه به شمار می رود. در نزدیکی خلیج، پارک ملی فاندی نیز قرار دارد که دارای طبیعتی بکر و بسیار چشم نواز است.

خلیج فاندی کانادا

بهترین زمان برای رفتن به خلیج

اواخر ماه جولای وقتی ۳۰۰۰۰ مارماهی کوچک (به همراه پرندگانی که همراه آن ها می آیند) به این منطقه مهاجرت می کنند، از زمان های مناسب برای رفتن به این خلیج زیباست.

اواسط ماه آگوست زمانیکه جشنواره Rising Tide در پارک ملی فاندی برگزار می شود نیز از بهترین زمان ها برای رفتن به خلیج فاندی است.

ماه های ژوئن تا سپتامبر نیز که آب و هوا برای پیک نیک و آب بازی دلپذیر است، زمانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت در خلیج فاندی می باشد.

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)