لیدوما تریپ

حمام گلشن لاهیجان

در این مطلب از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با حمام گلشن لاهیجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این حمام تاریخی در لاهیجان در ادامه مطلب همراه ما باشید.

حمام گلشن (Golshan Bathhouse) بنایی متعلق به دوران قاجار است که در محله میدان لاهیجان و در مقابل مسجد جامع لاهیجان و بقعه چهارپادشاهان قرار دارد. این حمام که در زمان فتحعلیشاه احداث گردید، در گذشته دارای خزینه‌ها و حوضچه‌های متعددی بود ولی به دلیل امتداد خیابان، امروزه تنها نیمی از آن پا بر جاست. حمام گلشن در سال ۱۳۳۴ به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران رسیده است. حمام گلشن بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد.

در آن زمان که استفاده از حمام‌های داخل خانه در شمال کشور بندرت معمول بوده و فقط شاهزادگان و امرا و حاکمان صاحب منزلی بودند که دارای حمام بود لذا بنا بر ضرورت گرمابه گلشن لاهیجان در سطح وسیع و با عظمت و زیبایی خاصی ساخته شد. این گرمابه دارای دو سربینه (رخت‌کن) بود؛ قسمت اول که ورودی‌های حمام به آن متصل بوده محل استفاده افراد معمولی و سربینه دوم که کوچکتر و از نظر ارتباط با هوای آزاد و سرد بیرون در امان بیشتری بود مربوط به افراد ثروتمند بوده است.

حمام گلشن لاهیجان
حمام گلشن لاهیجان

معماری و ساختار

این حمام با وسعت تقریبی 1840 مترمربع شامل دو بخش عمومی مردانه و زنانه است و دارای سه بخش سربینه (با تزئین ازاره با کاشی‌های هفت رنگ و حوض سنگی) میاندر و گرمخانه (که ستونهای سنگی و تاق‌های جناغی چشمگیری دارد) است.

فضای داخلی حمام یک 8 ضلعی نامنظم است که 8 ستون دایره‌ای شکل سنگی به ارتفاع 5/1 متر سقف گنبدی و آجری آنرا سرپا نگه داشته و گوشه‌ها مقرنس کاری کاربندی شده است، حمام در 4 ضلعی اصلی دارای 4 شاه‌نشین است و دو اطاق 8 ضلعی در دو ضلع دیگر قرار گرفته است.

این گرمابه به خاطر مرطوب بودن محل بالاتر از سطح زمین ساخته شد و جهت آبرسانی از چاه استفاده می‌شد به این صورت که چاه آبی به صورت نیمه عمیق حدود 10 متر در کنار گرمابه زده شده و سپس از آن چاه آب به بالای حمام توسط یک نفر کشیده شده (البته به کمک چرخ چاه) و در داخل یک حوضچه ریخته می‌شده و از آنجا به مخازن مختلف هدایت می‌شده است.

چطور به حمام گلشن برویم؟

حمام گلشن لاهیجان در میدان وحدت (چهار پادشاه) و محله میدان واقع شده است. در تقاطع خیابان شهید کریمی و سردار جنگل محله ای با بافت تاریخی قدیمی را می بینید که به محله میدان مشهور است، حمام گلشن مقابل مسجد جامع لاهیجان و بقعه چهار پادشاه قرار دارد.

با دیدن حال و روز دیوارهای بیرونی حمام گلشن که نتیجه بازسازی این دوره است از دیدن حمام گلشن لاهیجان منصرف نشوید. این بازدید شاید حتی نیم ساعت نیز طول نکشد، چون در واقع چیز زیادی از حمام نمانده و زیبایی های آن هر روز کم رنگ تر می شود.

حمام گلشن لاهیجان
حمام گلشن لاهیجان

این اثر تاریخی و قدیمی از آثار ارزشمند لاهیجان بوده که شورای اسلامی شهر در طول سال‌های گذشته همواره درصدد بهسازی و مرمت آن بوده است و متاسفانه عدم توجه و همکاری لازم از سوی مسئولین میراث فرهنگی باعث شد‌ که این اثر تاریخی هر روز بیشتر از گذشته فرسوده و تخریب شود.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

 • پارک جنگلی چیتگر تهران | Tehran

  پارک جنگلی چیتگر در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست با پارک جنگلی چیتگر آشنا خو…
 • پارک جنگلی لویزان تهران | Tehran

  پارک جنگلی لویزان در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست با پارک جنگلی لویزان آشنا …
 • سوغات تبریز

  سوغات تبریز چیست ؟ | Tabriz

  سوغات تبریز در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با سوغات تبریز استان آذربایج…
Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *