جنگل کیاسر (پارک ملی کیاسر) ، مازندران | Kiasar

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جنگل کیاسر

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با جنگل کیاسر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با پارک ملی کیاسر در استان مازندران با ما همراه باشید.

کیاسر در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر بهشهر، شهری کوچک اما زیبا و چشم نواز از توابع بخش یانه سر در استان مازندران واقع شده است. کیاسر در ارتفاع ۱۱۱۰ متری از سطح دریا واقع شده و دارای آب و هوایی کوهستانی است با زمستانی سرد و تابستانهایی نسبتا گرم. کیاسر در سال ۱۳۷۲بعنوان شهر معرفی شد و دارای شهرداری شد.

پارک ملی کیاسر یا جنگل کیاسر منطقه‌ای کوهستانی در البرز مرکزی و در استان مازندران ایران است که در بخش کیاسر، در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر ساری واقع شده‌ است. این پارک ملی در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر کیاسر و در شمال پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه، دارای مساحت ۷۳۱۲ هکتار است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


وجود رطوبت ناحیه ی خزری، جنگل های هیرکانی در پیوند با جغرافیای کوهستانی موجب شده تا منطقه کیاسر بلحاظ توان های محیطی و اقلیم، متفاوت از شهرهای صرفا جنگلی استان مازندران شود و در فصل تابستان دارای آب و هوای معتدل و در فصل زمستان هوای بسیار سرد می باشد و همین عامل سرد وکوهستانی بودن موجب شده تا بسیاری از روستاهای آن در زمستان ها جمعیتی نداشته باشند در واقع بسیاری از روستاهای این شهرکوچک، دارای جمعیتی غیر ثابت هستند.

عکس: امیرحسین محمودی کوچکسرایی
عکس: امیرحسین محمودی کوچکسرایی

جنگل کیاسر در سال ۱۳۸۲ طی مصوبه شورای عالی محیط زیست بعنوان پارک ملی معرفی شده است. رودخانه جاري در پارك ملي كياسر رودخانه لنگر، يكي از شاخه هاي سفيدرود است و رودخانه سفيدرود نيز يكي از شاخه هاي تجن اسـت. رودخانـه تجـن در نهايت به درياي خزر ميريزد.

جنگل کیاسر به لحاظ پوشش گیاهی دارای حـدود 720 نمونه گونه گياهی است. وجود تنوع زيستي بالا، جنگل هاي هيركاني، گونه هاي باارزش شوكا و مرال زمينه فعاليتهاي گردشگري را در اين پارك مهيا ساخته است که به صورت جنگل هاي طبيعي بكر و اراضي مرتعي مشجر و صــــخره اي و رويشگاه گونه هاي گياهي منحصر بفرد چون بلوط اوري، سرخدار و … است.

جنگل کیاسر

از گونه هاي جانوري مهم منطقه می توان مرال، کوکو، شوكا، پلنگ، کل ویز، خرس قهوه اي، گراز، شغال، روباه معمولي، گربه جنگلي، گربه وحشي، راسو،  سمورسنگي، تشي، كركس، لسارگپه جنگلي، كبوتر جنگلي، كبك و هدهد را نام برد. در رابطه با تجهیزات و امکانات مورد نیاز سفر باید توجه کنید که این منطقه تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل ندارد  و حین گشت توسط محیط بانان کنترل می گردد.

جنگل کیاسر
جنگل کیاسر

دسترسی

  • از سمت مازندران وارد جاده ی ساری به کیاسر شوید ، 10 کیلومتری جنوب شهر کیاسر
  • از سمت سمنان پس از گذر از مهدی شهر و شهمیرزاد وارد جاده ی سمنان به کیاسر شوید.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨