جنگل الیمستان آمل ، بهشتی در مازندران | Mazandaran

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جنگل الیمستان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره جنگل الیمستان صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این جنگل زیبا در مازندران در ادامه با ما همراه باشید.

استان مازندران یکی از زیباترین استان های شمالی کشور است که جز مقاصد محبوب سفر در بین گردشگران است. گوشه و کنار این استان جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد و سرسبزی و آب و هوای عالی نیز به محبوبیت آن می افزاید. یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبا و بکر در این استان جنگل الیمستان است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

الیمستان (Alimestan)، روستایی توریستی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از آمل واقع شده است. جنگل الیمستان، محل رویش گیاه “الیما” است که در اردیبهشت ماه رشد می کند. می گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می باشد. الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران است که تورهای زیادی سالانه برای تفریح و سفر به دل طبیعت الیمستان می روند.

جنگل الیمستان در استان مازندران و در ۵۲ کیلومتری شهرستان آمل قرار گرفته است. برای رسیدن به این جنگل باید از جاده پر پیچ‌وخم و زیبای هراز بگذرید. انتهای مسیر، جنگل الیمستان که جنگلی رویایی و مه آلود است، پیش روی شما ظاهر می‌شود. این جنگل کنار روستایی به همین اسم قرار گرفته و حدود ۴۰ میلیون سال قدمت دارد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

اگر طرفدار طبیعت ‌گردی هستید و سرسبزی جنگل به شما آرامش می‌بخشد، جنگل الیمستان یک مقصد زیبا و جذاب برای شما خواهد بود. این جنگل یکی از رویایی‌ترین جنگل‌های ایران است. جنگل الیمستان بخشی از جنگل‌های هیرکانی ایران به‌شمار می‌آید که پس از تلاش در سال‌های اخیر در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

Photo: Aref Zivdar
Photo: Aref Zivdar

جنگل نوردی

الیمستان بهترین فضا را برای پیاده روی و لذت بردن از زیبایی های طبیعت برای شما فراهم می آورد. می توانید به قلب جنگل بزنید و در آن پیش بروید تا به دشت ها و مراتع سرسبز برسید. زیبایی های طبیعت در اینجا تمام نمی شوند و هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود. اگر شانس با شما یار باشد، می‌توانید گله اسب‌های وحشی را هم ببینید؛ اما به یاد داشته باشید آن‌ها رام شده نیستند و نباید بیش از حد نزدیک آن‌ها شوید.

Photo: Nima Tadjeddin
Photo: Nima Tadjeddin

عکاسی در الیمستان

زیبایی های جنگل الیمستان به حدی است که نه تنها گردشگران و علاقه مندان به طبیعت بلکه نگاه عکاسان را نیز به خود جلب کرده است. ثبت تصویر از این جنگل رویایی فعالیتی فرح بخش است که یادگاری ماندگار را از این سفر برای شما به جای می گذارد.

جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

فتح قله الیمستان

جنگل الیمستان در مسیر صعود به قله ای به همین نام قرار دارد و کوهنوردیِ لذت بخشی را برای تان به ارمغان می آورد. در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی راهی الیمستان می شوند تا قله 2510 متری آن را فتح کنند. آنچه که این فتح را لذت بخش می کند چشم اندازی است که در طول مسیر پیش روی تان قرار دارد. در تمام مسیر کوهنوردی دورنمای قله دماوند لحظه ای از جلوی چشم تان کنار نمی رود و خستگی را برای شما کمرنگ می کند. در آخر می توانید ساعت ها با تماشای چشم انداز روبه روی تان بنشینید و از اینکه سختی فتح را به جان خریده اید، لذت ببرید.

بازدید از نقش پای رستم

دیدنی های مسیر رسیدن به قله زیادند. در مسیر کوهنوردی الیمستان و نرسیده به قله، حفره هایی به عمق 10 متر دیده می شوند که گفته می شود جای دو شهاب سنگ بزرگ هستند. البته در این میان افسانه های بومی حکایت از این دارند که این دو گودال جای زانوهای رستم هستند که در اين منطقه زانو زده و از آب دريا نوشيده است. این افسانه و روایت، جذابیت این حفره ها را چندبرابر می کنند.

جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

اقامت در الیمستان

در جنگل الیمستان امکاناتی وجود ندارد و در اینجا تنها شما هستید و طبیعت. در روستای الیمستان هم نمی توانید جایی را برای اقامت بیابید پس برای اقامتِ شبانه، می توانید از خانه های محلی و هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف استفاده کنید. کمپینگ در طبیعت نیز یکی دیگز از گزینه های پیش روی تان برای اقامت است.

توصیه‌های سفر به الیمستان

  • در سفر به جنگل الیمستان حتما وعده غذایی همراه خود داشته باشید. در این منطقه خبری از رستوران یا مراکزی برای تهیه غذا نیست.
  • اگر در تابستان به این جنگل سفر می‌کنید، حتما لباس خنک بپوشید و کلاه نقاب‌دار، عینک دودی و بطری آب را فراموش نکنید.
  • اگر برای اولین بار است که راهی جنگل الیمستان می شوید حتما یکی از راهنمایان محلی را با خود همراه کنید، چرا که با وجود مه امکان گم شدن وجود دارد.
  • خانواده های دارای نوزاد، کودکان و سالمندان و ناتوانان جسمی به دلیل شیب مسیر نمی توانند به همه بخش های جنگل دسترسی داشته باشند و فقط می توانند از طبیعت ابتدای جنگل لذت ببرند.
  • برای سلامتی زمین و خودمان، اگر به قصد آنجا منزلمان را ترک کردیم، فکرمان حفاظت از خاک و آبش باشد.
جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

دسترسی

برای رسیدن به جنگل الیمستان باید از آمل به کیلومتر 20 و یا از تهران، به كیلومتر 140 جاده هراز بروید و با دیدن تابلوی امامزاده قاسم یا امامزاده لهاش به جاده فرعی سمت راست وارد شوید. در اوایل این فرعی به یک دو راهی می رسید كه باید راه خود را از جاده سمت چپ ادامه دهید. پس از حدود 7 کیلومتر رانندگی در جاده آسفالته باریک و پر پیچ و خم به روستای لهاش و پس از ادامه مسیر در 5 كیلومتر جاده خاكی به روستای الیمستان می رسید. در اینجا باید از ماشین پیاده شده و از روستا بگذرید تا به جنگل وارد شوید.

جنگل بکر الیمستان از دو دشت تشکیل شده است. قبل از رسیدن به دشت اول، امامزاده حسن را در مسیر خود می‌بینید. در آن‌جا وقفه‌ای کوتاه داشته باشید و از سوپرمارکت‌ وسایل موردنیاز خود را بخرید. همچنین پیشنهاد می‌کنم از سرویس بهداشتی این منطقه استفاده کنید؛ چراکه در دشت اول و دوم هیچ سرویس بهداشتی وجود ندارد. از این منطقه تا دشت اول باید حدود سی دقیقه پیاده‌روی کنید. برای رفتن به دشت دوم نیز حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌روی دارید. اگر شرایط آب‌وهوا مناسب باشد، جنگل ابر و مه‌آلود این دشت دیدنی‌ترین و رویایی‌ترین جنگل در مازندران است.

Photo: Ardeshir Dadmehr
Photo: Ardeshir Dadmehr

آدرس: ایران، مازندران، آمل، کیلومتر ۲۰ جاده هراز، روستای الیمستان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨