جشن هالووین
جشن هالووین

همه چیز درباره جشن هالووین | Halloween

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جشن هالووین

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با همه چیز درباره جشن هالووین آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

هالووین (به انگلیسی: Halloween) یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب ۳۱ اکتبر (نهم آبان) برگزار می‌شود.

بسیاری از افراد در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند؛ همچنین کودکان برای قاشق‌زنی برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.

از نمادهای هالووین یک کدو تنبل است که درون آن را خالی کرده و برای آن چشم و ابرو و دهان به صورتی ترسناک درمی‌آورند و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه‌ای ترسناک می‌دهند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


اگر تا به حال از نزدیک شاهد مراسم جش هالووین بوده باشید تا در فیلم ها و تصاویر صحنه هایی از آن را دیده باشید حتما متوجه شده اید که رنگ های نارنجی و مشکی غالب هستند. این دو رنگ نیز یادگار مراسم سنتی سلتی هاست: رنگ سیاه نشانه مرگ تابستان است و پاییز هم نماد فصل برداشت پاییزی است.جشن هالووین

در بسیاری از نقاط جهان، مراسم دینی مسیحی اجرا می‌شود، از جمله حضور در مراسم کلیسا و دعاخوانی با روشن کردن شمع بر سر قبر مردگان، گر چه در جای دیگر به صورت یک جشن سکولار است و جنبه تجاری دارد.

برخی از مسیحیان در طول تاریخ در این روزها از خوردن گوشت در شب امتناع می‌ورزند، یک سنت در خوردن غذاهای خاص در این روز که به شب زنده داری می‌پردازند، خوردن سیب و سیب زمینی و پن کیک یا کیک روح می‌باشد.

تاریخچه

اثر فرهنگ گالیک و ولزی

یک ماسک هالووین مربوط به اوایل قرن بیستم که در Museum of Country Life به نمایش گذاشته شده‌است. به نظر می‌رسد آداب و رسوم هالووین امروز، تحت تأثیر آداب و رسوم و عقاید عامی کشورهای سلتیک قرار گرفته‌اند، که بعضی از آن‌ها معتقدند ریشه‌های بت‌پرستی دارد.

تاریخ نیکلاس راجرز، در جستجوی ریشه‌های هالووین، اشاره می‌کند که در حالی که “برخی از فولکلوریست‌ها ریشه‌های خود را در جشن روم پومونا، الهه میوه‌ها و دانه‌ها، یا در جشنواره‌های مرده‌های به نام پرنتالیا شناسایی کرده‌اند، این جشن‌ها بیشتر به جشنواره سلتی سمهین مربوط می‌شود که در ایرلندی قدیمی برای “پایان تابستان” انجام می‌شده‌است.

از قرن شانزدهم، جشنواره در ایرلند، اسکاتلند، جزیره من و ولز شامل مومینگ و guising انجام می‌شده‌است. در این مراسم افرادی خانه به خانه در لباس محلی، معمولاً آیه‌ها یا آهنگ‌ها را در عوض غذا می‌خواندند .جشن هالووین

هالووین در نقاط مختلف جهان

سنت‌ها و اهمیت هالووین به شدت در کشورهای مختلف فرق می‌کند. در اسکاتلند و ایرلند، آداب سنتی هالووین شامل لباس پوشیدن کودکان و برگزاری احزاب است، در حالی که سایر اقدامات در ایرلند شامل آتش روشن کردن و نمایش آتش‌بازی است. جشن هالووین حتی در کشورهای جمهوری خلق چین، ژاپن ، فیلیپین ، سنگاپور ، بوسنی و هرزگوین ، روسیه و ایتالیا نیز برگزار می‌شود.جشن هالووین

چند نکته درباره مراسم هالووین 

  1. تا نیمه دوم قرن نوزدهم هالووین در آمریکا برگزار نمی شد اما پس از این زمان و سیل مهاجرانی که از ایرلند و مناطق اطراف آن به سوی آمریکا روانه شدند موجب شد خیلی زود این جشن به جشن سالانه آمریکایی ها نیز تبدیل شود.
  2. یکی از سنت های هالووین که امروزه نیز دیده می شود جمع آوری شکلات است. در گذشته در این روز شهروندان فقیر هر شهر از سایر مردم درخواست غذا می کردند و آنها نیز به مناسبت هالووین کیکی را که به آن ” کیک روح ” می گفتند می پختند و به فقرا هدیه می کردند ، با این باور که با کمک کردن به آنها ، فقرا برای مردگانشان دعا بخوانند.
  3. تقریبا یک چهارم تمام شکلات هایی که در کشور آمریکا به فروش می رسد در هالووین خریداری می شود.

جشن هالووین

  • سنت پوشیدن لباس مبدل نیز ریشه سلتیک و اروپایی دارد. همانطور که گفته شد شب هالووین مردم بر این باور بودند که ارواح به روی زمین می آیند ، بنابراین برای اینکه توسط آنها شناسایی نشوند با لباس های مبدل و ماسک در شهر تردد می کردند !
  • در روز هالووین ، برای اینکه ارواح را از خانه شان دور کنند ، مردم کاسه هایی از غذا را بیرون خانه قرار می دادند. آنها اعتقاد داشتند با این کار مانع حضور ارواح و مرگ در خانه شان می شوند.
  • بریدن و شکل دادن کدوتنبل نیز یکی از سنت های ایرلندی ها بود. با این تفاوت که آنها در ابتدا از شلغم به جای کدوتنبل استفاده می کردند. آنها داخل شلغم را خالی کرده و آن را شبیه یک صورت می کردند و بعنوان فانوسی از آن استفاده می کردند. آنها بر این باور بودند که با این کار ارواح خبیث را از خانه و زندگیشان دور می کنند. از قرن 18 ، کدوتنبل جایگزین شلغم شد ، چرا که هم به وفور یافت می شد هم راحت تر می توانستند به آن شکل دلخواهشان را بدهند.
  • آتش بازی ، سیب بازی ، بازدید از اماکن متروکه و ترسناک ، تعریف کردن داستان های ترسناک و همچنین تماشای فیلم های وحشتناک در این شب رواج دارد.
  • اگرچه هالووین ریشه آمریکایی ندارد اما به یکی از بزرگترین جشن ها در آمریکا تبدیل شده است. امروزه آمریکایی ها حدود 6 میلیارد دلار برای جشن هالووین هزینه می کنند که این کار موجب شده هالووین دومین جشن بزرگ و پرخرج آمریکایی ها پس از کریسمس باشد.



 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)