جزیره لاوان

جزیره لاوان ، یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جزیره لاوان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره جزیره لاوان خواهیم گفت. برای آشنایی با این جزیره زیبا در جنوب کشور، در ادامه با مجله تاپ توریست باشید.

لاوان یکی از جزایر استان هرمزگان در خلیج‌فارس است. این جزیره در بخش کیش شهرستان بندر لنگه قرار گرفته است و از شمال‌ شرقی به بندر مقام و از شرق به جزیره  مارو یا شیدور (شتور) منتهی می‌شود و در ۲۸ کیلومتری غربی ساحل نخیلوه در آب‌های خلیج‌ فارس واقع شده‌ است.

جزیره لاوان کجاست ؟

جزیره لاوان پس از جزایر کیش و قشم سومین جزیره بزرگ خلیج‌فارس است. طول این جزیره ۲۳/۵ و عرض آن حداکثر ۴/۸ کیلومتر و مساحت آن ۸۱ کیلومتر مربع است و از سمت باختر رو به خاور کشیده شده‌ است. فاصله این جزیره تا بندر عسلویه 117 کیلومتر و تا بندر لنگه 147 کیلومتر است. این جزیره از دیرباز به دلیل آنکه قطب صید مروارید بوده به نام مروارید پنهان خلیج‌فارس شناخته شده‌ است.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


جزیره لاوان

البته در حال حاضر بدلین وجود نفت جولانگاه مهندسین توانمند داخلی در صنعت نفت است لاوان علی رغم جاذبه های زیست محیطی از امکانات چندانی برخوردار نیست و اندک پیشرفت خود را نیز مدیون شرکت‌های نفتی موجود در منطقه بویژه شرکت پالایش نفت لاوان است که اکثر ساکنین را در خود مشغول بکارکرده و نقش تعیین کننده ای در اقتصاد جزیره ایفا مینماید با توجه به دما و رطوبت بالا در جزیره زندگی تا حدودی سخت و طاقت فرسا می‌گردد.

چطور به جزیره لاوان بریم ؟

راحت ترین راه، رفتن به لاوان از طریق بندر مقام است. اما ابتدا باید به شیراز برویم، از شیراز به سمت فیروزآباد و از آنجا به سمت سیراف برویم. در این جاده یکهو و زمانی که اصلا انظارش را ندارید و از بین کوه ها می گذرید دریا پیدا می شود و چه چیز هیجان انگیزتر و زیباتر از یک جاده ساحلی بکر.

جزیره لاوان

سپس از سیراف به سمت عسلویه حرکت می کنیم. از پلیس راه عسلویه تا شهر پارسیان کلا نیم ساعت راه است. به پارسیان که رسیدیم باید جاده‌ی ساحلی را پیش بگیریم و به سمت بندرمقام که یک ساعت راه بیشتر نیست برویم. این جاده ساحلی آنقدر زیباست که اصلا یک ساعت زمان را حس نمی کنید.

بندر مقام

بندر مقام نزدیک ترین بندر و راه ارتباطی به جزیره پر از آرامش لاوان است. بندر مقام یک شهر کوچک و جمع و جور است که وقتی به آن رسیدید باید به سمت اسکله ی آن بروید و با استفاده از قایق های کوچک و بزرگی که دارد که سمت لاوان بروید. از بندر مقام تا جزیره ی لاوان در خلیج فارس تقریبا ۲۰ کیلومتر فاصله وجود دارد.

هزینه ی مربوط به قایق برای رسیدن به لاوان تقریبا اگر یک نفر باشید خیلی زیاد و به 150 هزار تومان هم می رسد و اگر تعداد مسافرها زیاد نباشد، خرج سفر هم بالا می‌رود. برای اینکه ارزان به لاوان برسیم، باید منتظر مسافرهای بیشتری شویم تا هزینه هر نفر تقریبا 15 هزار تومان شود، اگرچه همیشه انتظارمان به سر نمی‌آید و ناچار می‌شویم دو سه نفری با قایق به دریا بزنیم.

عکس: رامین صفاری

بعد از حداکثر 30 دقیقه به جزیره زیبای لاوان می رسیم، که خیلی خلوت است اما در همه جایش اداره‌های دولتی و دفتر پروژه‌های نفتی‌ قرار گرفته است. این جزیره، بیش از 1500 نفر جمعیت دارد و به بکر بودنش معروف است. برای اینکه بتوانیم ساحلی پیدا کنیم که در آن خبری از دکل‌های نفتی نباشد و تنی به آب بزنیم، باید کمی از جزیره دور شویم. ساحل گرت، ساحل مرجانی و ساحل شرکت نفت، از جاهایی هستند که می‌توان در آنها با خیال راحت چادر زد.

جزیره مارو (شیدور)

چسبیده به لاوان، جزیره‌ای به اسم مارو وجود دارد، جزیره‌ای که روی نقشه اسمش شیدور است.  قدیم‌ها در این منطقه مارهای زیادی وجود داشته، ولی حالا کمتر جنبنده‌ای در جزیره دیده می‌شود. اگر روی یکی از تپه‌های وسط جزیره بایستیم، از رویش کل جزیره و صخره‌های شنی، ماسه‌ای و مرجانی را می‌توانیم ببینیم.

این جزیره غیر قابل سکونت است. بهترین کار این است که چند ساعتی از لاوان با قایق به مارو برویم، از ماهیگیرها، ماهی بخریم و روی آتش کباب کنیم. چند ساعتی که غرق آبی دریا و سکوتش شدیم، به لاوان برگردیم. بازدید از جزیره مارو برای ساعاتی آزاد است. هرگز بازدید از مارو را از دست ندهید.

جزیره لاوان

برای این که به این جزیره برسید قایق های زیادی در جزیره ی لاوان در خلیج فارس وجود دارد که شما را به این منطقه خواهند برد، هزینه ی مربوط به قایق هم حدود 20 الی 30 تومان است. پیشنهاد می کنیم که در بندر مقام که خواستید با قایق به لاوان بروید شماره ی تلفن قایقران را بگیرید تا با تماس به وی بگویید که می خواهید به جزیره مارو بروید و در لاوان دنبالتان بیاید.

بهترین فصل سفر 

باید بگوییم که این جزیره هم همان‌طور که انتظار می‌رود مانند سایر جزیره‌های خلیج فارس آب و هوایی بسیار گرم و شرجی دارد. با این تفاسیر سفر به این جزیره در فصل تابستان بسیار طاقت فرسا بوده و بهترین فصل سفر به جزیره لاوان زمستان است که می توانید از آب و هوایی مطبوع بهره ببرید.

خورد و خوراک 

در لاوان رستورانی وجود ندارد که در آن بنشینید و غذایی نوش جان کنید اما در عوض سوپرمارکت‌های بزرگ و مدرنی دارد که هر چه بخواهید را می‌توانید در آن‌ها پیدا کرده و خریداری کنید. درست است که در لاوان رستوران نمیبینید اما اگر بدون امتحان کردن ماهی های آن از این جزیره بروید ضرر کرده اید. حتما از محلی های آن ماهی بخرید و کباب کنید و از لذیذترین کباب ماهی عمرتان لذت ببرید.

اقامت در جزیره لاوان

برای شب ماندن و اقامت در جزیره لاوان باید حواستان به این موضوع باشد که بخش گسترده‌ای از جزیره و سواحل آن در اختیار دولت است. بنابراین اگر قصد کمپینگ در طبیعت و اقامت در جزیره را دارید باید کمی از شهر دور شوید و به سمت سواحلی مانند ساحل گرت بروید.

گزینه دیگر پیش روی شما اجاره سوئیت‌هایی است که بنا به بودجه خود و هزینه‌ای که برای اقامت در نظر گرفته‌اید می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. تنوع قیمتی این سوئیت ها از تقریبا شبی 50 هزار تومان تا 300 هزار تومان است. امکانات لاوان، بیشتر از جزیره‌هایی مثل هندورابی و جزایر ناز است. برای اقامت، هم می‌توان در چادر ماند و هم روی سوئیت‌های جزیره حساب کرد.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨