تنگ تامرادی ، مکانی بکر در کهگیلویه و بویر احمد | Tang-e Tamoradi

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

تنگ تامرادی

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با تنگ تامرادی در استان کهگیلویه و بویراحمد آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا درباره این آبشار و تنگ زیبا بیشتر بدانید.

تنگ تامرادی (Tang-e Tamoradi Waterfall) در 45 کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده سپیدار واقع شده است. این تنگ و روستای آن را می‌توان یکی از بکرترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد دانست که تا چند سال پیش دسترسی به آن با سختی زیادی صورت می‌پذیرفت اما امروزه به‌دلیل جاده سازی‌های نسبی این امر کمی آسان‌تر شده است. علت نام‌گذاری این تنگه به این اسم به‌دلیل حضور یکی از طوایف بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی در این ناحیه است. ارتفاعات بلند با پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و سرسبز، آبشاری زیبا و آب‌وهوای خنک و مطبوع از مهم‌ترین ویژگی‌های این تنگه محسوب می‌شوند.

شاید بتوان آبشار زیبای تنگ تامرادی را مهم‌ترین جاذبه‌ی این منطقه معرفی کرد. این آبشار ۱۵ متری به‌همراه چهار آبشار دیگر با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متر به‌علاوه‌ی حوضچه‌های در کنار غارهایی که به گذرگاه آب تبدیل شده‌اند، طبیعت زیبایی را خلق کرده‌اند که هر ببینده ای را به تحسین وادار می‌کند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


تنگ تامرادی
تنگ تامرادی

در نزدیکی‌های این آبشار، جنگل بلوط وجود دارد که یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای این منطقه بوده و وجود گیاهی به نام جاشیر در سراسر مسیر این آبشار، جلوه‌ بسیار خاصی به طبیعت آن داده است. همچنین ارتفاع یکی از آبشارهای این ناحیه به بیش از ۵۰ متر می‌رسد که البته دسترسی به آن کمی مشکل است اما می‌توان آن را از کنار جاده تماشا کرد.

جاذبه های طبیعی در تنگ تامرادی

  • آبشارها و حوضچه ها
  • غارها
  • چشمه بلوط عسلی
  • جنگل بلوط

بهترین فصل سفر

با توجه به این که شهر یاسوج دارای آب و هوای تقریبا سردسیری است، برای سفر به این شهر بهترین زمان می تواند بهار و تابستان باشد، چرا که شرایط آب و هوایی در این منطقه بسیار معتدل و با ثبات است و مسافران می توانند با خیال راحت در این منطقه به تفریح و گذراندن اوقات فراغتشان بنمایند. اما با شروع فصول سرما، دمای هوا به شدت کاهش می یابد و سرمای سختی بر منطقه حاکم می شود.

اقامت

گردشگران و توریست ها می توانند در هتل ها و مهمان سراهای شهرهای اطراف اقامت داشته باشند، زیرا در روستایی که تنگ تامراد قرار دارد، مکان مناسبی جهت اسکان مسافران وجود ندارد. اگر می خواهید تجربه جدیدی نیز داشته باشید، می توانید در طبیعت چادر بزنید و برای خود کمپی ایجاد کنید، که در آن شب را سپری کنید. برای این کار باید چادر مسافرتی با خود همراه داشته باشید. همچنین تمام وسایل مورد نیاز از قبیل غذا، آب و… را برای این سفر از قبل آماده کنید.

تنگ تامرادی
تنگ تامرادی

نکته مهم در سفر به تنگ تامرادی

از مهمترین مشکلات این منطقه گردشگری می توان به عدم وجود هر گونه علائم راهنمایی و رانندگی در ۱۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم منتهی به این مکان اشاره کرد. عدم وجود امکانات رفاهی از جمله رستوران ، سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب برای شب از دیگر مسائلی است که این مکان تفریحی را در انزوا نگه داشته است. البته در این محل امکانات اولیه ای برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

چطور به تنگ تامرادی برویم ؟

به منظور دسترسی به منطقه تنگ تامرادی باید ابتدا به سمت شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید. زمانی که وارد این شهر می شوید بایستی وارد جاده یاسوج بابا شده که با طی کردن مسیری حدود ۲۵ کیلومتر وادر جاده اصلی این منطقه که جاده سپیدار است. از اینجا به بعد با جاده‌ای کوهستانی، پر پیچ و خم به همراه مناظری بسیار زیبا روبرو هستید. همان طور که گفتیم در گذشته دسترسی به این مکان مشکل بود اما امروزه تا حدی از این مشکلات کاسته شده است و می توان از جاده آسفالته استفاده کرد، با این حال با دقت زیادی رانندگی کنید.

مقالات گردشگری بیشتری بخوانید: الی گشت    

                تور مسافرتی


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨