تالاب هشیلان ، جاذبه ای زیبا در کرمانشاه | Kermanshah

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

تالاب هشیلان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با تالاب هشیلان کرمانشاه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این جاذبه عجیب و زیبا در ادامه با ما همراه باشید.

کرمانشاه یکی از شهرهای ایران است که حرف های بسیاری را در زمینه تاریخ و فرهنگ کشور برای گفتن دارد و به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخی در دنیا شهرت یافته است. کرمانشـاه با داشتن بیش از 5000 اثر دیدنی به عنوان اولین پایتخت گردشگری جهان اسلام از سوی سازمان ملل انتخاب شد و همچنین سومین شهر از لحاظ گردشگری بعد از شهرهای شیراز و اصفهان می باشد.

تالاب هشیلان (Hashilan Wetland) تالابی است که در روستای هشیلان در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه قرار دارد. این تالاب در مسیر جاده کرمانشاه به روانسر در ۲۶ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در دهستان الهیار خانی واقع شده و مساحت تقریبی آن ۴۵۰ هکتار است که در دشتی گسترده و اراضی پست دامنه کوه‌های خورین و ویس قرار دارد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


در گذشته مالکیت اراضی منطقۀ تالاب هشیلان در دست خوانین این روستا بوده‌ است. در دوره‌ای علی‌یاور خان مرادی هشیلانی مالکیت آن را در دست داشته‌ است. نام تالاب در زبان کردی، مرکب از دو بخش «هه‌شی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بنابراین نام هشیلان به معنی لانۀ ماران می‌باشد.

تالاب هشیلان
تالاب هشیلان

ویژگی های تالاب

آب تالاب هشیلان از سرآب سبزعلی تأمین می‌شود. آب تالاب در بالا دست به صورت سرآب و چشمه جوشان می‌باشد و در پهنهٔ تالاب به صورت کانال‌های بزرگ و کوچک پخش شده‌ است.

پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ شکل گرفته‌ است. ارتفاع متوسط تالاب از سطح دریا ۱۳۰۰ متر است و زیستگاهی مناسب برای پرندگانی مثل لک لک، حواصیل، بوتیمار، غار خاکستری و انواع اردک محسوب می‌شود.

میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلی‌متر است و در سراسر سال باد در جهت مختلف در این منطقه می‌وزد. هشیلان تنها تالاب استان کرمانشاه است و به عنوان یک اکوسیستم آبی همواره مورد توجه علاقه‌مندان به طبیعت گردی بوده و محلی بسیار مناسب جهت پژوهش های پرنده شناسی و طبیعت گردی است.

تالاب هشیلان
تالاب هشیلان

گونه‌های گیاهی و جانوری

سطح تالاب دارای پوشش گیاهی با گل‌های متنوع است. در داخل محدودهٔ تالاب هیچ درخت خودرویی وجود ندارد و فقط گونه‌های بید به صورت خیلی پراکنده و بسیار اندک در چند نقطه از تالاب رویش داشته‌اند. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده‌اند.

در داخل و حاشیه تالاب جوندگانی از خانواده موش‌ها و پستاندارانی همچون یوزپلنگ ایرانی، گرگ، گراز وحشی، روباه، خرگوش، شغال، بز کوهی، گربه وحشی زندگی می‌کنند. هشیلان به دلیل مأوا دادن به پرنده‌های مهاجر جز مناطق حفاظت‌شده در نظر گرفته شده‌ است.

این تالاب زیستگاه چندگونه مار، به ویژه مار آبی و مار چلیپر است. از گونه‌های عمدۀ ماهیان تالاب می‌توان به عروس ماهی، سیاه ماهی، سفید کولی، زردک و سس ماهی از خانوادۀ ماهیان کپور اشاره کرد. همچنین این تالاب دارای چندین گونه از سخت پوستان و دوزیستان می‌باشد، از جمله خرچنگ، قورباغه و لاک پشت.

تالاب هشیلان یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های پرندگان مهاجر در استان کرمانشاه است. هرساله پرندگانی مانند غاز خاکستری، اگرت، حواصیل، سرسبز و… به این تالاب مهاجرت می‌کنند.

تالاب هشیلان
تالاب هشیلان

چطور به تالاب هشیلان برویم ؟

برای رسیدن به این تالاب باید در مسیر جاده ای شهر کرمانشاه به روانسر در محور سه راهی قزانچی شهرستان جاوه به سمت امیرآباد بروید و سپس به سوی ملک تپه حرکت کنید. پس از رسیدن به ملک تپه در 26 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه در نزدیکی دهستان الهیارخوانی به تالاب هشیلان خواهید رسید.

آدرس: استان کرمانشاه، 26 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه، دهستان الهیار خانی

هزینه بازدید: رایگان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨