باغ و عمارت معین زنجان ، بنایی از عصر قاجار | Zanjan

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

باغ و عمارت معین زنجان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با باغ و عمارت معین زنجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این بنای تاریخی در زنجان در ادامه با ما همراه باشید.

زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق ترک‌‌نشین محسوب می‌شود. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این استان را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا زنجان با داشتن آب و هوایی خاص و خنک، به عنوان بهشتی معتدل شناخته می‌شود که هر ساله و به خصوص در تابستان، میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است. یکی از بناهای تاریخی و دیدنی این شهر باغ عمارت معین است.

باغ و عمارت تاریخی معین در ضلع جنوب غربی شهر زنجان، از شمال در مجاورت رودخانه زنجان رود و در غرب پل سردار قرار دارد. این بنای زیبا توسط یکی از متمولان شهر در دوره قاجاریه ساخته شده است. این اثر تاریخی از دو قسمت خانه و باغ تشکیل شده که لمبه کوبی های زیبای سقف و سر ستون های منقوش از تزیینات شاخص این بنا است. خانه در وسط باغی مشجر قرار دارد که یک حوض با چند جوی انشعابی، آب را به نقاط مختلف باغ هدایت می کنند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


معماری و مشخصات بنا

بنای داخل باغ با معماری قاجاری و الهام گرفته از قصرهای آن دوران ولی در ابعاد کوچکتر احداث شده است. بنا دارای طرح محوری تقارن بوده و به جای حیاط در وسط باغ بزرگ زیبایی قرار گرفته است. دو اتاق این بنا از همه زوایا به باغ اشراف دارند. به دلیل دارا بودن باغی زیبا با درختان بلند و تنومند که زیبایی آن را نیز دو چندان کرده است، این عمارت در کنار نام خود لقب باغ را هم به خود گرفته است.

ایوان سرتاسر ضلع جنوبی را در برگرفته و از طریق پله ای شرقی و غربی به کف حیاط مرتبط می شوند. بالای پله دو ستون بزرگ آجری قرار دارد که تا ارتفاع ۵۰ سانتی متر از سنگ در ساختار این ستون ها استفاده شده است. این ستون ها دارای سرستون های تزئین شده با آجر و قالب های گچی هستند. چهار ستون چوبی نیز حدفاصل دو ستون آجری قرار گرفته است که فاصله آنها را با نرده های چوبی آراسته اند.

باغ و عمارت معین زنجان
باغ و عمارت معین زنجان

درها و پنجره ها از جنس چوب گردو و با قاب بندی چوبی هستند که شیشه های شفافی درون قابهایشان کار گذاشته شده است. اطراف نمای خارجی درها و پنجره ها تزئینات آجری منحصر بفردی به چشم می آید. سقف بنا شیروانی بوده که با نقش گل و بوته نقاشی شده است. این بنا زیرزمینی سرتاسری دارد که دو درب چوبی برایش در نظر گرفته شده است و دو پنجره مشبک آبی رنگ روشنایی فضا را تأمین می کند.

سقف خانه باغ معینی زنجان، از نوع شیروانی می باشد و نقش و نگارهای گل بوته روی آن مشاهده می شود. این عمارت دارای زیرزمینی وسیع می باشد که درب های آن را هم با چوب درخت گردو کار کرده و برای تهویه و روشنایی آن از دو پنجره مشبک کمک گرفته شده است.

مهمترین شاخصه خانه معین زنجان، این اثر تاریخی زیبا، لمبه کوبی های سقف و سرستون های منقوش آن است که توانسته به واسطه زیبایی تحسین برانگیزش، این خانه را جزو جاذبه های گردشگری استان زنجان قرار دهد.

باغ و عمارت معین زنجان
باغ و عمارت معین زنجان

چطور به باغ عمارت معین برویم ؟

این باغ عمارت در جنوب غربی شهر زنجان واقع شده است. برای بازدید از این بنای تاریخی باید به سمت جنوب شهر و رودخانه زنجانرود بروید. این عمارت در شمال رودخانه واقع شده است. در بازدید از این بنای تاریخی می توانید سری هم به پل تاریخی میربهاءالدین در نزدیکی این جاذبه بزنید.

آدرس: ضلع جنوب غربی زنجان، مجاورت شمال رودخانه زنجانرود و غرب پل سردارخانه

شماره تماس: 7626 960 910 98+

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨