بلیط هواپیما

بازار تبریز

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره بازار تبریز صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این بازار معروف و شناخته شده در سطح جهان در شهر تبریز در ادامه با ما همراه باشید.


   تبلیغات    

            | تور لحظه آخری استانبول |


بازار سرپوشیده تبریز بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به‌شمار می‌رود که در شهر تبریز در ایران واقع شده‌ است. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است. بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

این بازار از بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته‌ است. پیش‌تر به جهت قرارگرفتن شهر تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده‌ است. تیمچه مظفریه و راسته قیصریه این بازار، از معروفترین و زیباترین تیمچه ها و راسته ها در میان بازارهای مختلف ایران هستند.

2 - بازار تبریز ، مهمترین و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان | Tabriz

تاریخچه بازار سرپوشیده تبریز

تاریخ دقیق ساخت بنای این مجموعه مشخص نیست؛ ولی بسیاری از جهانگردانی که از سده چهارم هجری تا دوره قاجاریان از این بازار بازدید کرده اند، درباره آن اطلاعاتی را ارائه داده اند.

4 - بازار تبریز ، مهمترین و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان | Tabriz

همان طور که پیشتر گفتیم شهر تبریز بر سر جاده ی ابریشم قرار گرفته است و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، باعث شده تبریز و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار باشد. این بازار حدود ۳ سده پیش پس از وقوع یک زلزله تاریخی در تبریز به صورت کامل تخریب گشت و در سال ۱۱۹۳ قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز مجددا بازسازی شد. در نتیجه ساختمان کنونی بازار مربوط به اواخر حکومت زندیه و عصر قاجار می باشد.

این مطلب را هم مطالعه کنید
کتابخانه ملی کرمان ، بنایی از دوره پهلوی | Kerman

tabriz bazar - بازار تبریز ، مهمترین و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان | Tabriz

معماری بازار سرپوشیده تبریز

اغلب تیمچه‌ها و سراهای‌ بازار دارای سه طبقه‌ می‌باشند که طبقه زیرین مخصوص انبار کالا، طبقه دوم تجارتخانه و محل کار و طبقه سوم جهت استراحت و آسایش طراحی شده‌ است. راسته‌های اصلی توسط راسته‌های فرعی به هم متصل شده‌اند و در فضاهای بین آن‌ها تیمچه‌ها و سراها بنا شده‌ است. تقاطع راسته‌ها در سه راهی‌ها و چهار راهی‌ها را طاق‌های آجری گنبدی پوشانده است که بزرگترین گنبد بازار، گنبد تیمچه امیر و زیباترین نوع معماری آن تیمچه مظفریه است.

rrr0 - بازار تبریز ، مهمترین و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان | Tabriz

بازار سرپوشیده تبریز از حدود ۵۵۰۰ حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل مختلف، ۳۵ سرا، ۲۵ عدد تیمچه، ۳۰ مسجد و ۲۰ راسته، ۱۱ دالان، ۵ حمام و ۱۲ مدرسه تشکیل شده است. بافت اصلی بازار از دو راسته که شمال را به جنوب و شرق بازار را به غرب آن متصل می کند، تشکیل شده است. عرض بازار ها چیزی در حدود ۴ الی ۵ متر می باشد و سقف بازار به دلیل هوای سرد تبریز نسبت به دیگر شهرها در ارتفاعی بین ۵ الی ۶ متر ساخته شده است.

1 - بازار تبریز ، مهمترین و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان | Tabriz

پروژه نوسازی این بازار به عنوان یکی از پنج طرح برگزیده هیئت داوران جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۳ شد. جایزه به «سازمان میراث فرهنگی ایران، دفتر آذربایجان شرقی» به عنوان مجری این طرح تعلق گرفت و محمد بهشتی، مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی از طرف ایران این جایزه را دریافت کرد.

بازار تبریز
بازار تبریز

آدرس ؛ استان آذربایجان شرقی، تبریز، بازار بزرگ تبریز

این مطلب را هم مطالعه کنید
آشنایی با برج میلاد تهران | Tehran

هزینه ورودی ؛ رایگان

ساعت کاری ؛ همه روزه از ساعت 06:30 تا 21:00

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید؛

 

بلیط هواپیما

 | لمینت دندان | کامپوزیت دندان | ایمپلنت دندان | ارتودنسی |

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Load More In آذربایجان شرقی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *