لیدوما تریپ

امامزاده نوح نوشهر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره امامزاده نوح نوشهر صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این جاذبه در نزدیکی نوشهر در ادامه با ما همراه باشید.

بنای امامزاده نوح مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نوشهر، بخش کجور، روستای چلندر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بر اساس یک افسانه رایج در میان مردم استان مازندران، نسب و اصالت امامزاده را از خانواده پیامبر نوح می دانند و مردم بومی اعتقاد دارند کشتی حضرت نوح در البرز آرمیده است.

در تابلوی درب ورودی امامزاده نوح قید شده است؛ بقعه مبارکه امامزاده نوح ابن امام موسی کاظم، در حالیکه اهالی معتقدند امامزاده نوح اصل و نسبش به حضرت نوح می رسد! درب محوطه آرامستان و امامزاده نوح از شمال می باشد و غسالخانه (مرده شورخانه) خارج از محوطه و در جنوب غربی خیابان اصلی ساخته شده است. در بازدید از این امامزاده می توانید سری هم به آبشار چلندر بزنید و از طبیعت اطراف آن لذت ببرید.

امامزاده نوح نوشهر
امامزاده نوح نوشهر

معماری

ساختمان اصلی بنای امامزاده بصورت هشت ضلعی و با سقف شیروانی است که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. تمامی بار سقف بر روی ستون چوبی مرکزی می باشد. پیش ورودی (ایوان) امامزاده نوح به مساحت حدود ۲ با ۸ پایه چوبی در ابتدای ورودی امامزاده وجود دارد. در آرامستان امامزاده نوح قبرها دارای نظم خاصی نبوده و نکته جالب آنکه سنگ قبرها هم هر کدام بک جهت گذاشته شده اند.

در داخل بنای امامزاده نوح ۶ طاقچه در اطراف دیده می شود که هر کدامشان یک سری از وسایل بر روی آنها قرار گرفته است و سه نور گیر مشبک چوبی در غرب ، شرق و جنوب آن دیده می شود. مشبک نور گیرها از تکرار زنجیر وار یک طرح چند ضلعی در ردیفهای عمودی و افقی پدید آمده است. اهالی می گفتند قبلا دو ضریح چوبی در داخل امامزاده بوده که یکی از آنها به سرقت رفته است.

دسترسی

برای رسیدن به امامزاده نوح چلندر، یک تابلو در جاده ساحلی نوشهر به نور که از طرف سازمان اوقاف و امور خیریه نصب شده است، شما را برای رسیدن به امامزاده راهنمایی می کند و بهترین راه این است که دیوار نویسهای مسیر آبشار چلندر را دنبال کنید تا به نتیجه برسید. بعد از حدود ۳ کیلومتر رانندگی به انتهای جاده آسفالته که رسیدید در قسمت چپ جاده تابلوی امامزاده نوح را مشاهده خواهید کرد.

امامزاده نوح نوشهر - Photo: www.aliakbargonbad.com
امامزاده نوح نوشهر – Photo: www.aliakbargonbad.com

آدرس: استان مازندران، ۱۸ کیلومتری جاده نوشهر به نور، بخش بلده کجور ،روستای چلندر

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:


   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *