ارز مسافرتی
ارز مسافرتی

ارز مسافرتی چیست؟ راهنمای دریافت ارز مسافرتی

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

ارز مسافرتی چیست؟ راهنمای دریافت ارز مسافرتی

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با این که ارز مسافرتی چیست و راهنمای دریافت ارز مسافرتی بیشتر آشنا می کنیم. برای آشنایی بیشتر با ما باشید.

یکی از نکات مهم قبل از سفر به کشورهای خارجی تهیه ارز دولتی است. با توجه به نوسان قیمت ارز به‌خصوص در سال‌های گذشته قوانینی که در رابطه با ارز دولتی وضع می‌شوند مدام در حال تغییر هستند. اگر می‌خواهید بدانید ارز مسافرتی چیست و راهنمای دریافت آن چگونه است این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

ارز مسافرتی چیست؟

در واقع به ارز دولتی و کمک‌هزینه سفر به کشورهای خارجی ارز مسافرتی گفته می‌شود. این ارز سالی یک‌بار به افرادی که قصد دارند به یکی از کشورهای خارجی سفر کنند تعلق می‌گیرد. قیمت آن نسبت به ارز بازار آزاد پایین‌تر بوده و توسط بانک مرکزی ارائه می‌شود. قبل از تهیه ارز دولتی باید بلیط هواپیمای سفر خارجی خود را تهیه کنید و سپس با مراجعه به سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی بانک‌های تعیین شده اقدام به تهیه ارز نمایید.

مقدار ارز دولتی در هر سال به‌خاطر نوسانات بازار تغییر می‌کند. مقدار قابل دریافت ارز مسافرتی طبق آخرین اطلاعیه بانک مرکزی برای سفرهای هوایی ۵۰۰ یورو و برای سفرهای زمینی، ریلی و دریایی ۳۰۰ یورو است. ارز دولتی به‌صورت یورو محاسبه می‌شود که در صورت نیاز به سایر ارزها می‌توانید آن را حین دریافت به ارز موردنظر خود تبدیل کنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


راهنمای دریافت ارز مسافرتی
راهنمای دریافت ارز مسافرتی

دریافت ارز مسافرتی چه شرایطی دارد و به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

افرادی که قصد دریافت ارز مسافرتی دارند باید واجد شرایط زیر باشند:

 • مقصد شما حتماً باید یک کشور خارجی باشد و باید بلیط سفر خود را ارائه دهید تا بتوانید سهمیه ارز مسافرتی را دریافت کنید.
 • ارز دولتی یک‌بار در سال به هر فرد تعلق می‌گیرد که در صورت گرفتن آن نمی‌توانید دوباره درخواست دهید.
 • افراد بالای ۱۲ سال مشمول دریافت ارز می‌شوند.
 • مبلغ ارز تنها توسط فرودگاه‌های امام خمینی، اصفهان، شیراز، ارومیه، اهواز و تبریز ارائه می‌شود و باید به‌صورت حضوری و همراه با مدارک شناسایی برای دریافت ارز اقدام کنید.

علاوه بر شرایط گفته شده افرادی که مشمول دریافت ارز دولتی نخواهند شد در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • افرادی که کمتر از ۱۲ سال سن دارند.
 • ارز دولتی به افرادی که دارای گذرنامه خدماتی یا سیاسی هستند تعلق نمی‌گیرد.
 • ایرانیانی که دو تابعیتی و مقیم یکی از کشورهای خارجی هستند نمی‌توانند ارز بگیرند.
 • افرادی که فرودگاه مبدأ آنها یکی از فرودگاه‌های امام خمینی، اصفهان، تبریز، شیراز، ارومیه و اهواز نیست.

چه مدارکی برای دریافت ارز مسافرتی لازم است؟

هنگام درخواست ارز مسافرتی باید مدارک زیر را آماده کنید:

اصل و کپی پاسپورت

گذرنامه باید حداقل به مدت ۶ ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانید ارز دریافت کنید.

اصل و کپی بلیط هواپیما

بلیط هواپیما باید دارای مهر آژانس هواپیمایی باشد. همچنین اگر به‌صورت اینترنتی بلیط خود را خریداری کرده‌اید باید کد رهگیری، تاریخ، زمان و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط بر روی آن درج شده باشد.

اصل و کپی بلیط هواپیما
اصل و کپی بلیط هواپیما

اصل و کپی کارت ملی

مدارک هویتی باید با واقعیت شخص تطابق داشته باشند.

اصل و کپی ویزا

این مدرک برای کشورهایی که نیاز به ویزا دارند باید تهیه شوند.

رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

برای هر بار خروج از کشور باید مبلغی را به‌عنوان عوارض خروج از کشور پرداخت کنید. شایان ذکر است وجه عوارض با توجه به چندمین سفر خارجی شما متفاوت است.

رسید پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی

در صورتی که صرافی‌های دولتی علاوه بر هزینه روز ارز درخواستی مبلغی را به‌عنوان کارمزد فروش از شما دریافت کنند باید رسید آن را تحویل دهید.

تکمیل فرم درخواست ارز

فرم باید به‌صورت کامل و صحیح پر شود. در غیر این صورت برایتان دردسرساز خواهد شد.

تکمیل فرم درخواست ارز
تکمیل فرم درخواست ارز

شماره حساب بانکی معتبر و موبایل

باید شماره حساب بانکی و شماره تماس خود را به صرافی دولتی اعلام کنید.

نحوه دریافت ارز مسافرتی

روش‌های مختلفی برای دریافت ارز مسافرتی وجود دارد که عبارت‌اند از:

دریافت ارز مسافرتی با مراجعه به بانک

پنج بانک توسط بانک مرکزی برای دریافت ارز اعلام شده‌اند. این مراکز شامل بانک ملی و ملت هستند که برای دریافت ارز باید به شعب ارزی آنها مراجعه کنید. یک هفته قبل از پرواز باید مدارک نام برده شده را تهیه کنید و به شعب یکی از بانک‌های ملی یا ملت مراجعه کنید. جهت پرداخت هزینه برای دریافت حواله ارز باید بین ساعات ۹ الی ۱۲:۳۰ به بانک بروید. زیرا قیمتی که برای دریافت ارز دولتی توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود تا این ساعات اعتبار دارد. روز سفر در شعب بانک فرودگاه حواله ارز خود را ارائه دهید تا پس از عبور از گیت مسافران ارز دولتی به شما تحویل داده شود. در این صورت دلالان ارز نمی‌توانند از شما کلاهبرداری کنند و با خیال راحت ارز خود را تحویل خواهید گرفت.

دریافت ارز مسافرتی از اپلیکیشن بله

بانک ملی برای راحتی مسافران و جلوگیری از اتلاف وقت از طریق اپلیکیشن بله این امکان را به وجود آورده تا به‌صورت غیرحضوری موفق به دریافت ارز دولتی شوید. با ایجاد حساب کاربری در اپلیکیشن بله به قسمت بانک من مراجعه کنید و گزینه ارز مسافرتی را کلیک نمایید. اطلاعات فردی خود را وارد کنید که پس از تأیید تعهدنامه به قسمت صفحه پروازی وارد خواهید شد. کشور مقصد، تاریخ پرواز، اسم فرودگاه و مقدار ارز را وارد کنید تا وارد مرحله پرداخت شوید. پس از پرداخت هزینه یک شناسه فروش ۱۵ رقمی برایتان نمایان می‌شود. این شناسه را روز پرواز به باجه بانک ملی ایران در فرودگاه یا دستگاه دریافت ارز تحویل دهید تا ارز خود را دریافت کنید.

دریافت ارز مسافرتی از اپلیکیشن بله
دریافت ارز دولتی از اپلیکیشن بله

دریافت ارز مسافرتی از بانک ملت

به یکی از شعب ارزی بانک ملت مراجعه کنید و فرم درخواست ارز مسافرتی را تکمیل نمایید. همچنین مدارکی مانند کارت ملی، پاسپورت، رسید پرداخت عوارض خروج از کشور و بلیط مسافرت هوایی را به مسئول مربوطه ارائه دهید. در نهایت معادل ریالی ارز موردنظر خود را پرداخت و رسید حواله آن را دریافت کنید. در روز پرواز از طریق پایانه‌های خودپرداز ارزی بانک ملت ارز خود را تحویل بگیرید. همچنین می‌توانید در سالن ترانزیت فرودگاه به باجه بانک ملت مراجعه کنید و با ارائه گذرنامه و رسید حواله ارز خود را دریافت کنید.

ثبت‌نام ارز مسافرتی بانک ملی

وارد سامانه my.ice.ir شوید، میزان و نوع ارز مورد‌نظر را به همراه نزدیک‌ترین شعبه صرافی وارد کنید. بعد از تکمیل مراحل برای تأیید یا عدم تأیید شعبه مربوطه یک پیامک ارسال می‌شود که جزئیات دقیق تاریخ و محل دریافت ارز دولتی در آن اعلام خواهد شد.

قیمت ارز مسافرتی و اختلاف آن با ارز آزاد

ارز مسافرتی نرخ ثابتی ندارد و مانند نرخ ارز بازار آزاد در حال تغییر و نوسان است. هر روز توسط بانک مرکزی قیمت ارز دولتی مسافرتی در شعب بانک‌های منتخب بین ساعات ۹:۳۰ الی ۱۲:۳۰ اعلام می‌شود. البته پنجشنبه‌ها تا ساعت ۱۱:۳۰ اعلام می‌شود. از طریق وبگاه صرافی ملی ایران به آدرس mex.co.ir می‌توانید به‌روزترین نرخ ارز را مشاهده کنید و ساعت ۹:۳۰ به بعد درخواست حواله ارز دهید. ارز آزاد به‌عنوان رایج‌ترین ارز در بازار شناخته می‌شود و مردم مبادلات مالی خود را بر اساس ارز آزاد انجام می‌دهند که به طور مرتب در حال نوسان است.

نرخ ارز دولتی از ارز بازار آزاد همیشه ارزان‌تر بوده و به‌عنوان کمک‌هزینه سفر به مسافران تعلق می‌گیرد. در واقع دریافت ارز مسافرتی فرصت خوبی است تا هزینه‌های سفرهای خارجی خود را مدیریت کنید. برای مقایسه و پی بردن به تفاوت نرخ ارز در بازار آزاد باید پس از اعلام نرخ ارز مسافرتی توسط بانک مرکزی به صرافی‌های آنلاین مراجعه کنید و قیمت روز ارز آزاد را استعلام بگیرید. ارز مسافرتی تنها نوعی از ارز دولتی بوده و برای واردات برخی اقلام و تحصیل دانشجویان نیز ارز دولتی ارائه می‌شود.

قیمت ارز مسافرتی و اختلاف آن با ارز آزاد
قیمت ارز مسافرتی و اختلاف آن با ارز آزاد

نکات مهم در مورد ارز مسافرتی

بهتر است در رابطه با دریافت ارز دولتی نکاتی را بدانید. عدم رعایت این نکات می‌تواند مشکلاتی برایتان به وجود آورد:

 • مقصد مسافران با مقدار ارز رابطه مستقیمی دارد و از اهمیت بالایی هنگام دریافت ارز برخوردار است.
 • متقاضیانی که موفق به دریافت حواله ارز از صرافی و بانک شدند می‌توانند به محض تحویل کارت پرواز در فرودگاه ارز خود را تحویل بگیرند.
 • در صورتی که حواله ارزی خود را همراه نداشته باشید نمی‌توانید از فرودگاه ارز دریافت کنید. در این صورت تنها می‌توانید پول خود را پس بگیرید
 • ارز مسافرتی تنها با واحد یورو عرضه می‌شود.
 • در صورت تعویض گذرنامه یا داشتن گذرنامه المثنی باید گذرنامه قدیمی خود را به کارمند صرافی دولتی ارائه دهید تا با گذرنامه جدید تطبیق داده شود.
 • هر فرد برای دریافت ارز دولتی باید به‌صورت حضوری به بانک یا صرافی دولتی مراجعه کند. به‌عنوان مثال در یک خانواده چهارنفره هر چهار نفرشان باید با مدارک شناسایی در شعبه موردنظر حاضر شوند.
 • اگر قصد سفر زیارتی دارید برای دریافت ارز باید نام خود را در پورتال سازمان حج و زیارت ثبت کنید.
 • فرم تقاضای دریافت ارز را می‌توانید از صرافی دولتی دریافت و تکمیل کنید. قیمت روز مبادلاتی این نوع ارز توسط صرافی در همان لحظه استعلام می‌شود.

سخن پایانی

در شرایط نابسامان اقتصادی کشور به‌خصوص نوسان ارز سفر به کشورهای خارجی بدون سهمیه دشوار است. اگر قصد دارید به یکی از کشورهای خارجی سفر کنید می‌توانید یک‌بار از سهمیه ارز استفاده کنید و هزینه‌های سفر خود را مدیریت نمایید. در این مقاله اطلاعات کامل و مفیدی از ارز مسافرتی توضیح داده شد که امیدواریم که برایتان سودبخش باشد. الی گشت    

                تور کیش