دره اخلمد مشهد ، طبیعتی بکر و زیبا | Mashhad

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

اخلمد مشهد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره اخلمد مشهد صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این منطقه طبیعی زیبا در مشهد در ادامه با ما همراه باشید.

اخلمد که از گردشگاه‌های طبیعی اطراف مشهد بوده و قدمتی چند هزار ساله دارد، در دره‌ای در میان کوه بینالود واقع شده‌است که در ابتدای دره، انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغ‌های فراوان میوه به چشم می‌خورد. اخلمد از ییلاق‌های استان خراسان رضوی است که در شمال شرقی ایران در شهرستان چناران در ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد و ۲۴ کیلومتری چناران قرار گرفته است.

وقتی به اخلمد می رسید پس از طی مسیری آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است مشاهده شده و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی در حدود ۸۵ متر مشاهده می‌شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشارها قرار دارد. آبشارهای این منطقه یکی از زیبایی ها و جاذبه های اصلی آن می باشد. در طول مسیر حرکت رستوران ها و کافه های زیادی وجود دارد که گردشگران می توانند لحظات خود را در آلاچیق های آنها سپری کنند و غذا و خوراکی هایی که در طول روز نیاز دارند را در آنجا تهیه نمایند. البته گردشگران ترجیح می دهند زمان خود را صرف تماشای طبیعت و عبور از رودخانه کنند تا اینکه در آلاچیق ها بنشینند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


اخلمد مشهد
اخلمد مشهد

تاریخچه روستای اخلمد

از هزارها سال پیش آثاری دیده می‌شود که نشان از قدمت اخلمد دارد. یکی از این نشانه ها این است که اطراف این آبادی دامنه کوه باروهایی قطور و برج‌هایی عظیم است که بی‌شک هزارها سال قبل ساخته شده است. این باروها و حصارها که در بخش شرقی و جنوبی روستا مانده است در حدود ۲ کیلومتراز کف رودخانه و بخش های مسکونی فاصله و ارتفاع دارد و اینگونه به نظر می رسد که در زمان ساخت آنها، کف رودخانه بالا بوده است، در غیر این صورت امکان پذیر نیست که چنین قلعه‌های عظیمی در دامن کوه با آب رودخانه با وضع فعلی ساخته شده باشند.

علاوه بر معروف بودن سیب در این روستا، کوه‌های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و شمایل خاص و زیبایی فوق‌العاده هر سال سنگ‌نوردان، کوه‌نوردان و مسافران زیادی را میزبان است. جنس کوه‌های اخلمد آهکی است که باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است. این دره شامل دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر است که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای تفریح  و ورزش سنگ‌نوردی است و دارای چندین آبشار است که ۴ تای آن‌ها دائمی و مابقی فصلی است. آبشار اصلی اخلمد دارای ۴۰ متر ارتفاع است.

اخلمد مشهد
اخلمد مشهد

آبشارهای اخلمد

در ابتدای دره انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغ های فراوان میوه به چشم می‌خورد و پس از طی مسیری ۳ کیلومتری آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است، مشاهده می شود و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی حدودا ۴۰ متری مشاهده می شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشارها قرار دارد.

اخلمد مشهد
اخلمد مشهد

در طول مسیر تعداد زیادی رستوران و کافه وجود دارد. به خاطر داشته باشید که در طول مسیر باید از داخل آب عبور کنید پس حتما کفش کوهنوردی یا صندل مناسب با خود داشته باشید در غیر این صورت می توانید آن را از مغازه هایی که در آنجا وجود دارد تهیه نمایید.

اخلمد مشهد
اخلمد مشهد

آب و هوا

اخلمد به دلیل داشتن کوه ها و آبشارها از هوای لطیفی برخوردار است به همین خاطر اخلمد از شدت گرمای تابستان و سرمای زمستان در امان است. به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان اخلمد، در ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب بوده و زیبایی فریبنده ای دارد.

اخلمد مشهد
اخلمد مشهد

دسترسی 

آبشار اخلمد در امتداد جاده مشهد- قوچان و ۷۵ کیلومتری مشهد و ۱۷ کیلومتری شهر چناران قرار گرفته است. برای رسیدن به این روستا باید ۵ کیلومتر از شهر چناران که خود شهری تاریخی است بگذرید و بعد از پلیس راه دور برگردان را دور بزنید. کمی بعد تابلوی اخلمد را مقابلتان خواهید دید. پس از عبور از کوه، ابتدا به بند و بعد از گذشتن از باغ‌های میوه و مغازه‌های پر از لواشک‌های محلی و با طی کردن مسیری ۳ کیلومتری به رودخانه و آبشارهای چندپاره اخلمد می‌رسید.

آدرس اخلمد مشهد ؛ استان خراسان، شهرستان چناران، روستای اخلمد

هزینه ورودی اخلمد مشهد ؛ رایگان

ساعت بازدید اخلمد مشهد ؛ همه روزه 24 ساعته

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨