انواع اتاق ها در هتل را بشناسید

انواع اتاق ها در هتل را بشناسید

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

اهمیت هتل و مکان اقامت در سفر قابل چشم پوشی نیست. لذت سفر با تجربه اقامت در یک هتل خوب، چند برابر می شود. به هر حال فرقی نمی کند که علت و هدف شما برای سفر چه چیزی است، در هر صورت اقامتگاه مناسب می تواند به سطح رضایت شما از سفر بیافزاید.

فرض کنید که قصد سفر به مشهد مقدس و رزرو هتل های مشهد را دارید. در این صورت چه هتل و چه اتاقی را انتخاب می کنید؟ انتخاب شما قطعا با توجه به بودجه، نیازها، سلیقه و تعداد همراهان شما بستگی دارد. اتاق ها در هتل ها با معیار های خاصی دسته بندی می شوند از جمله این معیارها می توان به ظرفیت اتاق، دکور و مبلمان، تعداد تخت ها و خدمات خاص اشاره کرد. امروزه برخی هتل ها در دنیا حتی امکان انتخاب رنگ و تم اتاق را نیز به مسافران می دهند.همراه ما باشید تا تعریف های مربوط به انواع اتاق و دسته بندی های مختلف هتل ها و اتاق ها در صنعت هتلداری را مرور کنیم.

انواع اتاق ها در هتل را بشناسید

اتاق های هتل ها را می توان بر اساس مساحت، تعداد تخت، امکانات اتاق و تجملات آن دسته بندی کرد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


دسته بندی هتل ها بر اساس مساحت

در کشور های مختلف احتمالا با استاندارد های مختلفی برای اندازه اتاق ها روبرو می شوید. به شکلی که ممکن است در هتلی، یک اتاق دو تخته قابلیت جای دادن به تعداد 4 نفر را داشته باشد و در هتلی دیگر این امکان وجود نداشته باشد. برای اینکه از مساحت اتاق اطمینان حاصل کنید، بهتر است هتل هایی را انتخاب کنید که ظرفیتی متناسب با تعداد همراهان شما داشته باشد. انواع اتاق ها بر اساس مساحت شامل موارد زیر هستند:

 • اتاق استاندارد / استودیو
 • اتاق دلوکس
 • اتاق مشترک
 • سوئیت: مینی، جونیور، مستر
 • آپارتمان

دسته‌بندی بر اساس تعداد تخت

از مهمترین دسته بندی ها برای اتاق ها در رزرو هتل، تعداد تخت های هر اتاق است. اتاق های یک هتل ممکن است دارای یک تخت دونفره، دو تخت یک ‌نفره یا دو تخت یک ‌و ‌نیم ‌نفره، یک تخت کویین، یک تخت کینگ و یک تخت یک ‌نفره یا غیره باشد. تعریف متداول از این لحاظ در هتل های مختلف بر اساس دسته بندی زیر است:

 • اتاق یک ‌نفره
 • اتاق دو نفره
 • اتاق سه نفره
 • اتاق چهار نفره

اما اینکه در هر کدام از اتاق ها چند نفر می توانند اقامت داشته باشند، بسته به نظر هتل مورد نظر دارد. بعضی هتل ها اجازه حضور افراد بیشتر از ظرفیت اتاق را نمی دهند و بعضی حتی مجوز استفاده 3 نفر بیشتر از ظرفیت اتاق را نیز صادر می می کنند.

دسته بندی بر اساس تجملات

اما در مورد امکانات و تجملات اتاق های هتل می توان دسته بندی زیر را معرفی کرد:

 • سوئیت استاندارد: یک اتاق خواب
 • سوئیت دو خوابه
 • سوئیت پرزیدنتال
 • پنت هاوس
 • ویلا

در ادامه معرفی انواع دسته بندی مختلف اتاق ها در هتل ها می پردازیم:

اتاق یک ‌نفره یا سینگل

اتاق های سینگل برای یک مهمان طراحی شده اند و مساحتی بین 37 تا 45 متر مربع دارند. این نوع اتاق ها بسته به هتلی که در آن اقامت دارید می تواند دارای تخت های متفاوتی باشد.

انواع اتاق ها در هتل را بشناسید

 اتاق دونفره دابل

اتاق دو نفره نیز برای دو مهمان طراحی شده است. این اتاق ها معمولا دارای یک تخت دو نفره است و مساحت تقریبی آن بین 40 تا 45 متر مربع است.

اتاق دو نفره تویین

تویین به معنای دو قلو است. این اتاق ها دارای دو تخت یک نفره است. مساحت این اتاق ها بین 32 تا 40 متر مربع می باشد.

اتاق سه نفره یا تریپل

اتاق های تریپل برای اقامت سه مهمان طراحی شده است ولی اندازه تخت ها متفاوت است. این نوع اتاق ها می توانند شامل 3 تخت یک نفره، دو تخت دو نفره، یک تخت دو نفره و یک تخت یک نفره باشد. مساحت این اتاق ها بین 45 تا 60 متر مربع است.

انواع اتاق ها در هتل را بشناسید

اتاق چهار نفره

این اتاق های که برای 4 مهمان طراحی شده اند، می تواند شامل 4 تخت 1 نفره، دو تخت دو نفره، یک تخت دو نفره و دو تخت یک نفره باشد. مساحت این اتاق ها هم چیزی بین 32 تا 50 متر مربع است.

اتاق کینگ

این اتاق دارای یک تخت کینگ به ابعاد 180 در 200 سانتی متر است. مساحت این اتاق ها 32 تا 50 متر مربع است.

اتاق های تویین هالیوود

این اتاق ها دارای دو تخت یک نفره است که با یک سر تختی به هم وصل شده اند. این اتاق های را بیشتر در هتل های اقتصادی خواهید دید. این نوع اتاق ها هم برای زوج ها مناسب است و هم برای دوستان یا همکاران! مساحت این اتاق ها معمولا بین ۳۲ تا ۴۰ متر مربع است.

اتاق های دابل دابل

این اتاق ها نیز دارای دو تخت دو نفره یا دو تخت کویین می باشد. دو تا 4 نفر می توانند در این اتاق ها اقامت کنند. اتاق های دابل دابل مساحت 50 تا 70 متر مربعی دارند.

اتاق دلوکس

این اتاق های دو نوع یک نفره و دو نفره هستند. این اتاق ها مبله هستند  و امکانات زیادی را برای مسافران فراهم کرده اند. تخت این اتاق ها از نوع کینگ است. سرویس بهداشتی داخل اتاق، پاتختی، میز اتو، یک میز کوچک، تلویزیون و یک یخچال کوچک از امکانات این اتاق ها هستند.

اتاق استودیو

این اتاق ها اندکی کوچکتر از یک سوییت و مانند آپارتمان های مبله هستند. یک تخت و گاهی یک مبل تختخواب شو در این اتاق ها وجود دارد. این اتاق های دارای یک آشپرخانه کوچک با اجاق گاز و یخچال می باشند.

از دیگر انواع اتاق های هتل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتاق دوبلکس، اتاق پارلر، سوئیت و سوئیت دوخوابه، سوئیت مینی یا جونیور، سوئیت پرزیدنتال، سوئیت‌های پنت‌هاوس، آپارتمان‌ها یا اتاق‌هایی برای اقامت طولانی، اتاق‌های تو در تو، اتاق مورفی، اتاق مناسب برای افراد توان‌یاب، کابانا، اتاق‌های مجاور، اتاق‌های همسایه، ویلا، اتاق‌های طبقه اصلی، اتاق‌هایی سیگار ممنوع یا سیگار مجاز و… الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید