مرداب نشتارود تنکابن ، مازندران | Tonekabon

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

مرداب نشتارود

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره مرداب نشتارود صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این مرداب زیبا در استان مازندران در ادامه با ما همراه باشید.

تنکابن یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. شهرستان باصفا و زیبای تنکابن با زیبایی های وصف ناپذیر طبیعت خود که در آن رودخانه ها، آبشارها، چشمه ها و سرسبزی و شگفتی خودنمایی می کند، یکی از بهترین انتخاب ها برای تجربه سفر به طبیعت است. یکی از شهرهای دیدنی تنکابن که با مرداب زیبای خود معروف است، شهر نشتارود است.

مرداب نشتارود (Nashtaroud) در 5 کیلومتری تنکابن و در مرکز شهر نشتارود قرار دارد. با سه کیلومتر طول و ۵۰ متر عرض، این مرداب به طور کامل در مرکز شهر قرار گرفته است و تقریبا تمام کوچه‌های شمالی جنوبی شهر نشتارود، به این مرداب منتهی می‌شود. این مرداب درواقع رودخانه‌ای است در تنکابن که به علت عمق و عرض زیاد جریانی بسیار آرام دارد و علت نام گذاری آن به عنوان مرداب نیز همین است.

این مرداب محل تخم‌گذاری ماهی‌های کپور، سفید، کفال و اردک‌ماهی است و در فصل زمستان نیز می‌توان در آن شاهد مرغابی و خودکا بود. اگر به صید و صیادی علاقه دارید، می‌توانید مکانی زیبا، آرام و دل‌انگیز را در کناره‌های این مرداب بیابید.

این مرداب در مرکز شهر و به طول ۳ کیلومتر و عرض ۵۰ متر و عمق ۶ تا ۱۰ متر همانند مرداب انزلی و بابلسر موقعیت کم نظیری را برای جذب گردشگران در این منطقه فراهم آورده است. رودخانه ای که از سلسله جبال البرز سرچشمه گرفته و از جنگل معروف خشکه داران و مزارع نشتارود گذشته و سرانجام از وسط بازار نشتارود عبور می کند و به دریا می ریزد و به عکس همه رودهای این منطقه، نسبتا عمیق و آرام است، آنقدر آرام که لقب مرداب گرفته است.

گاهی اوقات قایق هایی در این منطقه برای سوار شدن وجود دارد که اندک فرصت تماشای این مرداب است ، هرچند نگهداری و مدیریت غیر اصولی، فرصت تبدیل شدن به یک جاذبه بکر و زیبا را از این مرداب دریغ کرده است.

چطور به مرداب نشتارود برویم ؟

این مرداب در شهر نشتارود تنکابن قرار گرفته است. ابتدا باید از مسیر جاده تنکابن به عباس آباد در استان مازندران حرکت کنید تا به شهر نشتارود برسید، سپس برای دسترسی به مرداب خیابان اصلی جنوبی شهر را به سمت پایین بروید، پس از گذر چند صد متری مرداب را در سمت شرق خواهید دید.

مرداب نشتارود
مرداب نشتارود

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨