روستای مهاباد فیروزکوه ، تهران | Mahabad

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای مهاباد فیروزکوه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با روستای مهاباد فیروزکوه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این روستای زیبا در فیروزکوه در استان تهران در ادامه با ما همراه باشید.

مهاباد (Mahabad) روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه در استان تهران است. این روستا در دهستان شهرآباد قرار دارد. جمعیت آن ۷۳۷ نفر (۱۷۰خانوار) است و مردم آن به زبان مازندرانی صحبت می کنند. روستای مهاباد که در 15 کیلومتری جنوب فیروزکوه قرار دارد، یکی از زیباترین جاذبه‏ های طبیعی این شهرستان محسوب می‏ شود.

قدمت مهاباد به دوران صفویه و شاه عباس برمی‏گردد. راه‏های اصلی روستا، راه آسفالته و راه‌آهن است. اين روستا از شمال به روستای هرانده، از جنوب به روستاهای درده و پیرده، از غرب به روستای فرح ‏آباد و از شرق به روستای جلیل‏ آباد و مراتع فیروزکوه می‏رسد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


اين روستای چهار فصل دارای وسعت دو هزار و 100 هکتار است که دو هزار هکتار آن را کوه و مراتع و 100 هکتار را باغات تشکیل می‏دهد. محصولات درختی روستا شامل گردو، سیب، گلابی، زردآلود، آلبالو، هلو، گیلاس و بادام و انواع توت و کمی انگور است و گونه‌های درختی آن شامل سرو، بید، ون و بوته ‏های زرشک و کتیرا و شیر گرگ و شیرین بیان مي باشد.

دیدنی های روستا

رودخانه مهاباد

رودخانه مهاباد که در چند سال اخیر رودخانه‏ ای فصلی شده است، در زمستان‏ ها پر از آب بوده و منشأ اصلی آن، آبشار ساواشی و تنگ واشی است و شاخه اصلی آن به حبله‏رود برمی‏گردد.

حمام تاریخی روستا

حمام روستای مهاباد فیروزکوه از دیدنی‌های فیروزکوه در استان تهران است. قدمت بنای این حمام به دوران قاجار بازمی‌گردد و شالوده‌ آن مربوط به دوران صفوی است. این بنای تاریخی به تازگی مرمت شده و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

روستای مهاباد فیروزکوه
روستای مهاباد فیروزکوه

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:



 الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨