گردنه هزارچم جاده چالوس | Chalus Road

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

گردنه هزارچم

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با گردنه هزارچم آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این گردنه زیبا در جاده چالوس کرج در استان مازندران با ما همراه باشید.

وقتی از زیباترین جاده‌های ایران حرف می‌زنیم، اولین جاده‌ای که به ذهن اکثر مردم می‌رسد، جاده چالوس است. جاده‌ی چالوس به طول 163 کیلومتر، شهر کرج و چالوس را به هم متصل می‌کند.

این جاده که حدود 86 سال پیش در استان البرز احداث شده است، به خاطر جاذبه‌هایی مانند باغ‌های کنار جاده، مناظر کوه‌های سرسبز و مه گرفته، منظره‌ی زیبای سد امیرکبیر، رودهای کرج و چالوس و رستوران‌های کنار جاده یکی از زیباترین جاده‌های ایران و جهان محسوب می‌شود.

افراد زیادی هم فقط برای لذت بردن از جاذبه‌هایی که در جاده چالوس وجود دارد، مانند غار یخ مراد یا پیست اسکی دیزین، این جاده را به عنوان مقصد خود و نه تنها مسیری برای سفر انتخاب می‌کنند. جاده چالوس چهارمین جاده ی زیبای جهان است.

گردنه هزارچم (Hezar Cham) را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال زیباترین بخش‌های جاده چالوس دانست. اگر قرار است شما رانندگی کنید، بهتر است چشم خود را به جاده بدوزید. اما سایر سرنشینان خودرو می‌توانند از مناظر کوهستانی جاده لذت ببرند.

گردنه هزارچم پس از سیاه بیشه قرار گرفته و شیب بسیار تندی به سمت بالا دارد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار محدود است و در فصل زمستان اکثرا جاده دچار یخ‌زدگی می‌شود. پس در عبور از این گردنه به شدت احتیاط کنید و اصلا با سرعت بالا رانندگی نکنید.

گردنه هزارچم
گردنه هزارچم

جاده چالوس و گردنه هزارچم به واسطه ی رودخانه های خروشان کرج، مسیر سرسبز و طبیعت بکر شهرت زیادی پیدا کرده و هرساله تعداد زیادی از گردشگران این مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب می کنند. اگر می خواهید از این جاده گذر کنید بهتر است از روستاهای حاشیه‌ی این جاده نیز دیدن کنید.

گردنه هزارچم
گردنه هزارچم

آبشار هریجان در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران چالوس است که ارتفاعی ۹ متری دارد و از بالای صخره‌ها به بیشه‌ای سرسبز و پر درخت می‌ریزد. آب وقتی از ارتفاع ۹ متری فرومی‌ریزد به نظر می‌آید به پودری پر از قطره‌های خنک و ریز تبدیل می‌شود.

گردنه هزارچم
گردنه هزارچم

آدرس گردنه هزارچم: ایران، استان مازندران، جاده چالوس

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨