کویرهای اصفهان

کویرهای اصفهان؛ گشت و گذار در دل کویر ایران

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

بسیاری اصفهان را با جاهای تاریخی‌اش مثل میدان نقش جهان، سی و سه پل، عمارت عالی قاپو یا اماکن مذهبی مثل مسجد شیخ لطف الله و کلیسای وانک می شناسند. اما این شهر دیدنی که که جاذبه های بسیاری را در دل خود جای داده و میان هم وطنان نصف جهان لقب گرفته، دیدنی های بسیاری نیز دارد که ساخته دست بشر نیست. دیدنی هایی که از جاذبه های طبیعی اصفهان به شمار می رود. از جمله این دیدنی ها، کویرهای اصفهان هستند که در آنجا می‌توانید نظاره‌گر آسمان صاف و پرستاره باشید. در ادامه به معرفی کویرهای اصفهان می‌پردازیم تا با گشت و گذار در دل کویر ایران، شما هم بیشنتر با دیدنی های بکر اصفهان آشنا شوبد.

اصفهان کویر مصر

در اولین معرفی خود از لیست کویرهای اصفهان به کویر مصر می‌پردازیم که با نام‌های کلاته یوسف و یا چاه دراز شناخته می‌شود. این کویر زیبا از شهر جندق ۴۵ کیلومتر و از شهرستان خور ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. برای اینکه از کویر مصر اصفهان دیدن کنید بهتر است روزهای سرد سال را برای کویرگردی انتخاب کنید. تابستان‌های کویر مصر آب و هوایی بسیار گرم و طاقت فرسا دارد باعث می‌شود لذتی از کویرگردی نصیبتان نشود اما در روزهای سرد سال مانند اواسط فصل پاییز و یا اواخر زمستان بهترین زمان برای بازدید از این کویر است. با تورهای کویرگردی می‌توانید بهترین تجربه‌ها را در کویر مصر داشته باشید که از جمله آنها می‌توان به کمپینگ تماشای آسمان پرستاره و همچنین دورهمی‌ها و شب نشینی‌های دور آتیش اشاره کرد. همچنین، با بلیط قطار فوری یوتراوز و سفر به اصفهان می‌توانید از این کویر زیبا دیدن کنید.

کویرهای اصفهان

تفریحات کویر مصر اصفهان

لذت کویرگردی در کویر مصر تنها به شب نشینی‌ها و قدم زدن روی تپه‌های شنی روان ختم نمی‌شود، تفریحات هیجان انگیز دیگری در این کویر وجود دارد که خالی از لطف است از آن‌ها استقبال نکنید.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


  • آفرودسواری

بسیاری از افراد هستند که به طبیعت گردی و بازدید از کویرهای ایران علاقه زیادی دارند و همراه خود ماشین آفرود به همراه دارند. آنها معمولا به همراه دوستان و آشنایان خود در آخر هفته‌ها به کویرگردی و یا طبیعت گردی می‌روند. لذت آفرود سواری در کویر مصر یکی از تجربه‌های هیجان انگیزی است که نصیبتان خواهد شد، پس اگر ماشین آفرود به همراه ندارید می‌توانید با همسفران خود یک خودرو آفرود کرایه کرده و سرعت و هیجان را در تپه‌های شنی کویر از آن خود کنید.

  • شترسواری

از دیگر تفریحات هیجان انگیزی که در کویر مصر می‌توان آن را تجربه کرد، هیجان شترسواری است که خیلی از گردشگران از آن استقبال می‌کنند. اگر به کویر مصر سفر کنید خواهید دید که محلیان با شترهای خود در آنجا حضور دارند تا با دریافت کرایه بتوانند شما را از لذت شترسواری در تپه‌های شنی بهره‌مند کنند.

  • موتورسواری کویر

آخرین تفریح هیجان انگیزی که در کویرگردی مصر به شما پیشنهاد می‌کنیم، تجربه موتورهای چهارچرخ است که هیجان زیادی دارند و کاملاً بی‌خطر هستند. حرکت دادن این موتورها نیاز به مهارت زیادی ندارد و تنها بهترین خاطره‌های حرکت روی شن‌های کویر و به رقص درآوردن آنها برایتان خواهد ماند.

کویر ورزنه اصفهان

در نزدیکی شهر ورزنه که در قسمت شرقی استان اصفهان واقع شده، در فاصله ۱۱۷ کیلومتری از شهر اصفهان، یکی از بهترین کویرهای ایران با نام کویر ورزنه قرار دارد. این کویر در قسمت جنوبی تالاب گاوخونی و در ۱۰ کیلومتری شهر ورزنه واقع شده است. خرید بلیط قطار اصفهان در بهترین فصل می‌تواند در این سفر انتخاب مناسبی باشد. یکی از ویژگی‌های مهم و جذاب کویر ورزنه در استان اصفهان، وزش بادهایی است که باعث می‌شود های متفاوتی از تپه‌های ماسه‌ای مانند ماسه‌های طولی و هلالی و یا هرم‌های ماسه‌ای ایجاد شوند. از دیگر ویژگی‌های مهم کویر ورزنه وجود پوشش گیاهی و جانوری قابل توجهی است و دلیل آن هم نزدیکی به تالاب گاوخونی است. گیاه اسکنبیل جزو گیاهانی است که در شهرهای مختلف کشور مانند کرمان، دامغان و استان سیستان و بلوچستان و بیابان ورزنه رشد می‌کند. درختچه‌هایی نیز که از دسته تاج خروسان هستند و در برابر گرما مقاوم‌اند، در این کویر رشد می‌کنند. از جمله جانوران و حیواناتی که در بیابان ورزنه رؤیت می‌شوند می‌توان به روباه شنی، سارگپه (نوعی پرنده شکاری)، خرگوش، شاهین، شغال و پامسواکی (نوعی موش) اشاره کرد. اگر با بلیط قطار بندرعباس اصفهان برای دیدن کویر ورزنه اقدام می‌کنید، خرید آنلاین گزینه مناسبی است.

کویر خارا از کویرهای اصفهان

طبق اطلاعاتی که وجود دارد در گذشته به تمام منطقه کویری ورزنه بیابان خارا گفته می‌شده است، دلیل آن هم ریگزارهایی بودند که زیر مجموعه مناطق بیابانی محسوب می‌شدند. امروزه این منطقه به دلیل تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند به دو بخش تقسیم شده است، در واقع کویر ورزنه در نزدیکی شهر ورزنه و کویر خارا در نزدیکی روستای خارا قرار دارد. تپه‌های شنی که در بیابان خارا وجود دارند به دلیل سست بودن زیاد مکان مناسبی برای کویرگردی تفریح در آن به شمار نمی‌روند.

کویرهای اصفهان

پارک ملی کویر، از بهترین کویرهای اصفهان

اگر به دنبال کویر نزدیک به اصفهان هستید، از بهترین‌ها و قدیمی‌ترین آنها مناطق حفاظت شده پارک ملی کویر است که قسمت اعظم آن در شهرستان گرمسار استان سمنان واقع شده و بخش کوچکی هم در استان‌های قم و اصفهان قرار دارد. این پارک ملی که آب و هوایی خشک و بیابانی دارد، اغلب بارندگی‌های آن در ماه‌های آبان و اردیبهشت است. از اوایل خرداد تا پایان مهرماه نیز گرمای شدید این منطقه را احساس خواهید کرد. در این پارک ملی حفاظت شده چشمه‌هایی نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به چشمه سفیداب چشمه آبشار نمکی و همچنین چشمه سیاه کوه اشاره کرد. بهتر است برای سفر به این پارک ملی تجهیزات لازم و مهم مانند آب کافی، ماشین مناسب مانند آفرود، بنزین کافی و همچنین کمک‌های اولیه به همراه داشته باشید. در پارک ملی کویر حیوانات وحشی کمیاب و جانوران مختلف مانند قوچ، میش وحشی، گربه شنی، روباه قرمز، سیاه گوش، کفتار، جبیر و همچنین یوزپلنگ ایرانی دیده می‌شود.

کویر مرنجاب، بهترین کویر اصفهان

شاید سخت باشد که بخواهیم بگوییم در بین کویرهای اصفهان این کویر یکی از بهترین‌ها در میان بیابان‌های اطراف خود است. کویر مرنجاب مسیر نسبتا بهتری نسبت به دیگر کویرهای ایران دارد و رفت و آمد در آن آسان‌تر است. یکی از ویژگی‌های مهمی که باعث می‌شود گردشگران و کویرگردان مرنجاب را بیشتر دوست داشته باشند وجود امکانات مناسب برای اقامت است. این کویر یکی از وسیع‌ترین کویرهای ایران است که شاید از نظر شما بیابانی بی‌آب و علف و به دور از آبادانی باشد اما قدم زدن در شن‌های آن و تفریح روی تپه‌ها هرگز باعث خستگی در این سفر نخواهد شد. با اینکه امکانات در این کویر مناسب است اما بهتر است به تنهایی و بدون امکانات سفر نکنید و همراه با دوستان و خانواده خود باشید. با اینکه ذات کویر اینگونه است که روزهایی گرمی دارد، اما با نزدیک شدن به شب دما به حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد پس بهتر است هم برای روز و هم برای شب لباس مناسب به همراه داشته باشید. تصورتان از یک بیابان بی‌آب و علف و خالی از سکنه را هم دور بریزید، زیرا در این کویر شگفتی‌هایی وجود دارد که تصورتان را تغییر خواهد داد. وجود دریاچه نمک و چاه هندوانه از جمله پدیده‌هایی است که می‌توانید مشاهده کنید.

کویر افسانه ای ریگ جن اصفهان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کویر ریگ جن در گذشته لقب مثلث برمودای ایران را داشت، دلیل آن هم ناشناخته بودن این کویر و شرایط سخت جغرافیایی آن بود. این کویر یکی از وسیع‌ترین بیابان‌هایی است که در مرز استان سمنان و استان اصفهان قرار دارد و مسیر رسیدن به آن تقریباً صعب العبور است. می‌توان گفت که در این بیابان اثری از حیات دیده نمی‌شود و دلیل آن هم وجود شن زارهای باتلاق مانند است. بسیاری از افراد و گردشگران این بیابان را یکی از ترسناک‌ترین کویرهای ایران میدانند. پیشنهاد می‌کنیم به تنهایی در این بیابان گشت و گذار نکنید تا به تله باتلاق‌های شنی وارد نشوید. در کویر افسانه‌ای ریگ جن اثری از چشمه یا چاه آب نیست و تنها یک رود از کوه گوگرد وارد ریگ جن می‌شود و آب شوری دارد. متاسفانه به دلیل خطرناک بودن این منطقه و اتفاقات ناگواری که در آن رخ داد تا مدت‌ها به آن توجهی نمی‌شد. بسیاری از افراد نابلد و موجودات دیگر در گل و لجن‌های مرگبار این منطقه جان خود را از دست داده‌اند.

کویرهای اصفهان

اکو کمپ کویری متین آباد اصفهان

از دیگر جاهای هیجان انگیز و زیبایی که برای کویرگردی می‌توانید در اطراف اصفهان انتخاب کنید، اکو کمپ متین آباد است که به سبک خانه‌های کویری با سقف گنبدی شکل طراحی شده است. این اکو کمپ با هدف گردشگری به عنوان نخستین کمپ کویری ایران شناخته شد. در گذشته این اکو کمپ کاملاً ساده بود و برای اقامت چادرهای خاصی ایجاد شده بود. اما بعدها با استقبال گردشگران و افزایش آنها این اکوکمپ ساده تبدیل به کاروانسرایی به سبک قدیمی شد. به دلیل وجود کویر مرکزی در نزدیکی این اکوکمپ گردشگران به نسبت بیشتری از این منطقه استقبال کردند. وجود حیوانات اهلی مانند شتر اسب بز گوسفند و شترمرغ به تهیه مواد غذایی در این اکو کمپ کمک خواهد کرد. اولین تفریحی که می‌توانید در اکو کمپ متین آباد از آن استقبال کنید تماشای شب‌های پرستاره این منطقه بیابانی است. در این منطقه مزرعه‌های پرورش شترمرغ شتر و اسب نیز وجود دارد که برای برخی از گردشگران جذاب و دیدنی است. در کمپ متین آباد انواع میوه‌ها و سبزیجات به صورت طبیعی پرورش داده می‌شوند و از ویژگی‌های مهم و جذاب این اکوکمپ است. در طبقه دوم کاروانسرا نیز می‌توانید به تماشای ستارگان شب کویر بپردازید و از آسمان اسرارآمیز آن لذت ببرید.

کویر ابوزیدآباد اصفهان

آخرین معرفی خود از کویرهای اصفهان را به کویر ابو زیدآباد در ۳۸ کیلومتری شهر کاشان اختصاص می‌دهیم که یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان نیز به شمار می‌رود. از آنجایی که در اطراف کویر ابوزید آباد روستاهای مختلفی وجود دارد می‌توانید برای اقامت از هتل‌ها و کاروانسراها یا خانه‌های سنتی آنها استفاده کنید. این کویر به دلیل وجود آب‌های زیر زمینی، پوشش گیاهی مناسبی دارد و انواع حیوانات مانند شاهین، روباه شنی، هوبره، عقاب، پامسواکی، مار و… دیده می‌شود. از تفریحات لذت بخشی که در کویر ابوزید آباد می‌توانید از آن استقبال کنید این است که پابرهنه روی تپه‌های شنی آن قدم بزنید. پیشنهاد می‌کنیم عکاسی در این منطقه را از دست ندهید و همراه با دوستان و آشنایان خود خاطرات کویرگردی خود را در قاب کوچکی ماندگار کنید. آفرود سواری و موتورهای چهار چرخ نیز از تفریحات هیجان انگیزی هستند که در کویر ابوزید آباد می‌توان تجربه کرد. اگر اکیپی از دوستان به کویر ابوزید آباد سفر می‌کنید دورهمی‌های شبانه در کنار آتش و تماشای آسمان پرستاره را از دست ندهید.

در پایان

امیدواریم که توانسته باشیم با ارائه این مطلب و معرفی وسیع‌ترین و زیباترین کویرهای اصفهان نظر شما را درباره آنها تغییر دهیم. پیشنهاد می‌شود که قدم زدن در تپه‌های شنی و دیدن ستارگان آسمان کویر را از دست ندهید در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و خرید بلیط قطار با یوتراوز همراه باشید. الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید