کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور ترکیه سلام پرواز
 

در هنگام استفاده از رمزارزها، به کاربر یک آدرس عمومی و یک کلید خصوصی داده می‌شود که از آنها برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده می‌شود. آدرس عمومی برای واریز و دریافت ارز استفاده می‌شود و حکم همان شماره حساب یا شماره کارت را دارد. کلید خصوصی نیز مانند همان رمز عبور کارت شماست. این کلید تنها برای مالک کیف پول است و نباید آن را با کسی به اشتراک بگذارید. به عبارت ساده، هر کسی که بتواند به این کلید دسترسی داشته باشد عمل می‌تواند اقدام به انتقال آنها به حساب خودش کند.

کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی یا Private Key به عبارت ساده، مانند یک رمز عبور است که به شما امکان می‌دهد به رمزارزهای خود دسترسی پیدا کرده و آنها را مدیریت کنید.

کلید خصوصی رشته‌ای طولانی از حروف و اعداد است که برای برداشت از کیف پول و امضای دیجیتالی تراکنش‌ها استفاده می‌شوند.

طول کلید خصوصی در ارزهای دیجیتال مختلف متفاوتی است. برای مثال، بیت کوین از کلیدهای خصوصی 256 بیتی استفاده می‌کند که بسیار طولانی و بسیار پیچیده هستند. کلیدهای خصوصی همچنین می‌توانند به شکل کدهای QR و کدهای هگزادسیمال 64 بیتی باشند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


هر صاحب کیف پول رمزنگاری کلید خصوصی منحصر به فرد خود را دارد و خود کلید در کیف پول ذخیره می‌شود. یک تصور غلط رایج در مورد کیف پول‌های رمزنگاری این است که آنها به معنای واقعی کلمه وجوه رمزنگاری‌شده را ذخیره می‌کنند، اما این فقط به معنای بسیار غیرمستقیم صادق است.

هنگامی که برای اولین بار ارز دیجیتال را خریداری می‌کنید، دو کلید برای شما صادر می‌شود: یک کلید عمومی که مانند یک آدرس یا شماره کارت عابر کار می‌کند (به این معنی که می‌توانید با خیال راحت آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و به شما امکان ارسال یا دریافت وجه را می‌دهد) و یک کلید خصوصی که معمولاً رشته‌ای از حروف و اعداد است (و نباید با کسی به اشتراک بگذارید). می‌توانید کلید خصوصی را رمز عبوری در نظر بگیرید که قفل کیف پول مجازی شما را باز می‌کند. تا زمانی که فقط شما به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید ، ارزهای دیجیتال شما امن است و در هر نقطه از جهان با اتصال به اینترنت می‌توانید آنها را مدیریت کنید.

امضای رمزنگاری شده چیست ؟

زمانی که یک تراکنش در شبکه بلاکچین انجام میشود، کاربر باید تراکنش را با کلید خصوصی خودش امضا کند. این امضای رمزنگاری شده، به کاربر اجازه می­‌دهد که مالکیت خود بر ارز دیجیتال را اثبات کند.

هنگامی که یک پیام از یک کانال ناامن ارسال می‌شود، یک امضای رمزنگاری شده می‌تواند برای شخص گیرنده پیام، دلیلی باشد تا ادعای شخص فرستنده را باور کند یا به عبارت بهتر، شخص گیرنده از طریق امضای دیجیتال می‌تواند این اطمینان را حاصل کند که همان شخص فرستنده، نامه را امضا کرده‌است و نامه جعلی نیست.

اهمیت کلید خصوصی در چیست؟

کلید خصوصی یکی از نوآوری‌های رمزنگاری است که امنیت ارز دیجیتال شما را تأمین می‌کند.

رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم غیرمتمرکز هستند، به این معنی که هیچ بانک یا موسسه دیگری در این میان وجود ندارد که  از ارز دیجیتال شما نگهداری کند. در عوض، ارز دیجیتال شما از طریق فناوری به نام بلاک چین در سرتاسر شبکه‌ای از رایانه‌ها توزیع می‌شود. یکی از ویژگی‌های بلاک چین ها عمومی بودن آنهاست: یعنی تمام کلیدهای عمومی و تراکنش‌ها برای همه قابل رویت است.

در واقع، کلید عمومی شما توسط کلید خصوصی شما و از طریق برخی معادلات ریاضی پیچیده تولید می‌شود. وقتی با استفاده از کلید عمومی تراکنش انجام می‌دهید، با وارد کردن کلید خصوصی خود تأیید می‌کنید که این واقعاً خود شما هستید که در حال انجام تراکنش هستید.

اگرچه همه چیز در یک فضای عمومی و قابل رویت رخ میدهد،  اما شما ناشناس هستید، چراکه برای استفاده از ارز دیجیتال نیازی به ارائه نام یا آدرس یا اطلاعات دیگری ندارید.

برای مثال بیت کوین را در نظر بگیرید. با وجود اینکه هر شخصی می‌تواند ببیند که  بیت کوین چه زمانی خریداری یا فروخته شده یا مورد استفاده قرار گرفته است، اما تنها دارنده کلید خصوصی آن می‌تواند تراکنش را انجام دهد.

نحوه کار کلید خصوصی و کلید عمومی ؟

هدف از تولید کلید عمومی دو چیز است: تأیید هویت مالک ارز دیجیتال و حفظ محرمانگی. اگر تجربه تراکنش ارزهای دیجیتال را داشته باشید، با طرز کار کلید خصوصی و عمومی نیز آشنا هستید. این مراحل به زبان ساده به این ترتیب است:

  1. فرستنده کلید عمومی (Public Key) گیرنده را دریافت می‌کند.
  2. فرستنده با کلید عمومی گیرنده، اطلاعات را رمزگذاری می‌کند.
  3. فرستنده اطلاعات رمزگذاری شده را برای گیرنده ارسال می‌کند.
  4. گیرنده با استفاده از کلید خصوصی خودش داده‌ها را رمزگشایی می‌کند.

کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی خود را باید کجا ذخیره کنیم؟

مانند هر رمز عبوری، حفظ امنیت کلیدهای خصوصی بسیار مهم است. دو راه اصلی برای نگهداری از کلید خصوصی  وجود دارد که عبارت‌اند از:

ذخیره  کلید خصوصی به صورت آنلاین در یک کیف پول ارز دیجیتال: بهترین و ساده ترین گزینه برای اکثر مردم استفاده از یک کیف پول ارز دیجیتال، مانند تراست والت است. این کیف پول‌ها تحت عنوان کیف پول‌ گرم شناخته می‌شوند، زیرا کلیدهای خصوصی شما در اینترنت ذخیره می‌شوند. این نوع ذخیره سازی، خرید، فروش یا استفاده از پول دیجیتال شما را به اندازه استفاده از کارت اعتباری آنلاین راحت و قابل دسترس می‌کند.

ذخیره  کلید خصوصی به صورت آفلاین در مکانی امن: برخی از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند کلیدهای خصوصی خود را در رایانه‌ای که به اینترنت متصل نیست، روی کاغذ نوشته شده یا حتی به خاطر بسپارند. به این نوع ذخیره سازی «ذخیره‌سازی سرد» گفته می‌شود. گرچه در این روش از کلید خصوصی شما در برابر سرقت محافظت می‌شود، اما استفاده از ارز دیجیتال برای شما سخت می‌شود.

مزایا و معایب کلید خصوصی

کلیدهای خصوصی مزایا و معایب خود را دارند. نکته مثبت این است که کلیدهای خصوصی سطح امنیت بالایی را برای تراکنش‌های ارز دیجیتال فراهم می‌کنند. با توجه به اندازه بزرگ آنها، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا قفل یک کلید خصوصی شکسته شود. همچنین رمزنگاری کلیدهای خصوصی در بلاک چین سریع و آسان است.

کلید خصوصی یا Private Key ارز دیجیتال چیست؟

با این حال، یک عیب بزرگ وجود دارد و آن اینکه در صورت گم کردن کلید خصوصی خود، دیگر امکان دسترسی به رمزارزهای خود نخواهید داشت. اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، هیچ کس نمی‌تواند داده‌های دریافتی را رمزگشایی کند. این یعنی اگر مالک ارز دیجیتال کلید خصوصی خود را گم کند، هیچ کس نمی‌تواند به ارز دیجیتال موجود در کیف پول او دسترسی پیدا کند. همچنین، اگر کلید خصوصی خود را در مکانی ناامن ذخیره کنید، شخص دیگری می‌تواند آن را – و تمام ارزهای دیجیتال شما را بدزدد.

جمع بندی

به طور کلی، کلید خصوصی تنها مدرکی است که با آن می‌توانید اثبات کنید که  صاحب یک ارز دیجیتال هستید. مانند کلید خانه شما، کلید خصوصی امکان دسترسی به دارایی هایتان را می‌دهد. به همین دلیل ضروری است که آن را در مکانی امن ذخیره کنید تا بتوانید ارز دیجیتال خود را ایمن نگه دارید و زمانی که می‌خواهید از سرمایه خود استفاده کنید به آن دسترسی داشته باشید. در آخر توصیه ما به شما این است جهت خرید ارز دیجیتال از صرافی تبدیل استفاده کنید که یکی از امن‌ترین صرافی‌های ایرانی محسوب می‌شود. الی گشت    

                تور کیش