خرید تور

کاخ گلستان تهران

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با کاخ گلستان تهران آشنا خواهیم کرد. برای دیدن اطلاعات و تصاویر این مجموعه تاریخی در شهر تهران در ادامه با ما باشید.


   تبلیغات    

            | تور لحظه آخری استانبول |


کلان‌شهر تهران سومین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است. تهران یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می‌آید. یکی از مکان های معروف و تاریخی کاخ گلستان تهران است که از بناهای مهم شهر می باشد. در ادامه بیشتر راجع به این کاخ تاریخی خواهیم گفت.

کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری بنام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد دارد.

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍. ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست؛ و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود.

مجموعه گلستان سال ها میزبان شاهان بوده و آقا محمدخان قاجار، فتحعلی شاه، محمد شاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار، مظفرالدین شاه قاجار، محمدعلی شاه قاجار و احمدشاه قاجار در آن سکونت داشته اند. امروزه کاخ گلستان با وسعتی برابر با 5/4 هکتار که تنها یک دهم وسعت اولیه آن است در گوشه ای از شهر تهران زیر گرد و غبار فراموشی کمر خم کرده است و روزگار می گذراند. از آن همه شکوه فقط چند ساختمان باقی مانده که در میان ساخت و سازهای جدید گم شده اند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
بهترین جاهای دیدنی شیراز را بشناسید

تاریخچه کاخ گلستان تهران

اگر چه تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی( 988 ه.ق ) بر می گردد و بخشی از سفرنامه پیترو دلاواله (در سال 1028 ه.ق که شهر تهران را با چنارستانی که قصر سلطنتی را احاطه کرده بوده، توصیف نموده است / سر آغازی بر ارگ سلطنتی ) خود موید این نکته است، و در سلسله های بعد کم یا بیش نیز مورد توجه واقع شده تا اینکه در عهد کریمخان زند ما بین سالهای 1173 تا 1180 ه.ق نیز این مجموعه با ساخت دیوانخانه ای دچار تغییرات اساسی گردیده، ولی اهمیت واقعی ارگ را می توان به دوران آغامحمدخان قاجار نسبت داد.

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

وی در اواخر دوران زندیه و پس از مرگ کریمخان( 1193 ه.ق ) از بحران داخلی ایران استفاده نموده، ایلات قاجار را از دشت گرگان که مرکز سکونت آنان بود به دامنه های جنوبی البرز یعنی ولایات تهران و دامغان سوق داد و سعی کرد که بتدریج راه خود را به طرف فارس یعنی مرکز حکومت و قدرت زندیه باز کند. ( هر چند که لرد کرزن در کتاب ایران و قضیه ایران، در باره انتخاب تهران به پایتختی توسط آقا محمد خان و ایجاد مقر سلطنتی در این شهر نزدیکی به املاک و مقر طایفه خویش در گرگان و نزدیکی به روس ها و تحت مراقبت داشتن آنها را جزء عوامل این انتخاب می شمارد.) آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلی خان زند در شعبان 1209 ه.ق به تهران برگشته و در نوروز 1210 ه.ق به نام پادشاه ایران تاجگذاری می کند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
حمام تاریخی قلعه ، همدان | Hamadan
کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

این حرکت آغامحمد خان به اهمیت ارگ سلطنتی بیش از پیش افزوده و در عهد فتحعلی شاه قاجار هم به خاطر تاجگذاری وی در این شهر( 24 ربیع الاول 1212 ه.ق / 1797 میلادی در آستانه قرن 19 و همزمان با ناپلئون ) و هم بواسطه خیالات شکو همند این پادشاه کاخ گلستان توسعه بیشتر و آراستگی بهتری را تجربه کرد. در عهد ناصرالدین شاه قاجار ( تاجگذاری جمعه 21 ذی القعده 1264 ه.ق / کاخ گلستان ) کاخ گلستان بواسطه مدت حکومت وی ( قریب به 49 سال ) و دیدار او بعنوان اولین پادشاه ایران از اروپا در سه سفر خود به سال های 1290 ، 1295 و 1306 ه.ق دستخوش تغییرات اساسی و متاثر از اروپا گردید.

با این اوصاف، کاخ گلستان با قدمتی که از لحاظ حافظه تاریخی به 442 سال می رسد یکی از منحصر بفرد ترین مجمو عه های تاریخی ایران می باشد، این مجموعه با این قدمت نه تنها بیانگر بخش مهمی از تاریخ هنر این مرز وبوم است بلکه بواسطه رخدادهای فوق العاده موثر اتفاق افتاده در آن یا به نوعی مرتبط با آن، به مجموعه ای بی بدیل و سندی زنده از مهمترین بخش تاریخ ایران تبدیل گشته است.

معماری کاخ گلستان تهران

معماری این مجموعه نشانی از دوران تحول معماری ایرانی و انتقال در آن است. در این دوران معماری بومی ایران تحت تاثیر مراودات سیاسی، تجاری و فرهنگی با کشورهای اروپایی قرار گرفت و از معماری نئوکلاسیک اروپا الگوبرداری کرد. تاثیری که همه چیز را از معماری و عناصر وابسته به آن گرفته تا خصوصی ترین جنبه ها مانند پوشش زنان حرم و … را دگرگون کرد. نتیجه این اتفاق به وجود آمدن سبکی نو بود که از آن با عنوان مکتب معماری تهران یاد می شود.

این مطلب را هم مطالعه کنید
سوغات معروف اراک چیست ؟ | Arak
کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

 

این مجموعه طوری طراحی و ساخته شده که در زمان قاجار، هم برای حکمرانی و اقامتگاه سلطنتی به کار می رفته و هم حکم محلی برای تعلیم و تربیت هنرمندان و معماران را داشته است. این مجموعه را می توان مکانی برای تولید هنر در قرن نوزدهم برشمرد و آن را مهم ترین مرکز هنری قاجار دانست. زبان معماری و هنر دکوراسیون بی بدیل قاجاری به ویژه در دوران ناصر الدین شاه را می توان به خوبی در این مجموعه دید. گلستان، اثرپذیری ایرانیان از هنر اروپا را نشان می دهد و حکایت ادغام هر دو سبک توسط ایرانیان را روایت می کند.

شاهان قاجار به ویژه ناصرالدین شاه، با سلیقه های شخصی، دنیای تصویرگری آن دوران را به سویی سوق دادند که به تدریج نقاشی ایران از جلوه های سنتی اش فاصله گرفت و تغییراتی چشم گیر در هنر ایران به وجود آمد. در این دوران باید به نقش دیدگاه ها و فعالیت های هنری افرادی همچون فرصت الدوله شیرازی، کمال الملک، صنیع الملک و … نیز توجه کرد که آثارشان الگویی برای هنرمندان دیگر بودند و آنها را به سوی غربی تر شدن سوق دادند. در نقش کاشی کاری های این مجموعه به خوبی می توان تاثیر نقاشان اروپایی به خصوص آثار نقاشان رنسانس و باروک را دید.

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

از سوی دیگر توجه و علاقه ناصرالدین شاه به عکاسی از اشخاص، اماکن و سوژه های دیگر نیز تاثیر خود را بر این نقوش گذاشته است. تعداد قابل توجهی از کاشی کاری ها تصویرهایی از بناها و اماکن تاریخی ایران هستند؛ عکس هایی که به دستور ناصرالدین شاه در سفرهایش گرفته می شدند و یا حاکمان برای او می فرستادند.

این مطلب را هم مطالعه کنید
دریاچه الندان ساری ، مازندران | Sari

از جمله عناصر معماری منحصر به فرد و با ارزش به کار رفته در کاخ گلستان می توان به کاشی کاری های بی بدیل، آینه کاری و طلاکاری اشاره کرد که هر بخش از این کاخ را به گنجینه ای از معماری منحصر به فرد تبدیل کرده است.

بخش های مجموعه کاخ گلستان تهران

 • محوطه مجموعه

pXRZU6B4pjXUyxIu 1528187270308 - کاخ گلستان تهران | Tehran

 • شمس العماره
 • ایوان تخت مرمر
کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران
 • خلوت کریمخانی
 • تالار اصلی
 • تالار سلام یا اتاق موزه

TLEXa8Do5nKQ8vFN 1528441504091 - کاخ گلستان تهران | Tehran

 • تالار آینه
کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران
 • تالار عاج
 • تالار ظروف
 • تالار برلیان

i7FdoaflQEdbXCEP 1528470416451 - کاخ گلستان تهران | Tehran

 • عمارت بادگیر
کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران
 • عکسخانه (حوضخانه عمارت بادگیر)
 • حوضخانه تالار سلام
 • موزه مردم شناسی
 • تالار الماس

بناهایی نیز در کاخ گلستان بوده اند که امروزه دیگر وجود ندارند. این بناها شامل تکیه دولت، عمارت اندرونی، خوابگاه ناصری، تالار خاقان مغفور، عمارت خروجی، عمارت صندوق خانه و رخت دارخانه سلطنتی و دروازه نقاره خانه می باشد.

دسترسی به کاخ گلستان 

بهترین راه برای رسیدن به کاخ گلستان استفاده از مترو است. برای رسیدن به این مجموعه کافی‌ست در ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق بروید تا به خیابان داور برسید. ورودی کاخ گلستان در این خیابان قرار دارد و از ایستگاه مترو تا این ورودی تنها پنج دقیقه پیاده‌روی لازم است.

آدرس کاخ گلستان تهران ؛ استان تهران، شهر تهران، منطقه 12، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ

هزینه ورودی کاخ گلستان تهران ؛ ورودی مجموعه 2500 تومان , مجموع ورودی بناها 21000 تومان، اتباع خارجی 102000 تومان

این مطلب را هم مطالعه کنید
محله جلفا اصفهان ، تجربه کافه گردی در محله ارامنه | Isfahan

ساعت بازدید کاخ گلستان تهران ؛ شش ماه اول سال همه روزه از ساعت 09:00 تا 18:00 ، شش ماه دوم سال از ساعت 09:00 تا 17:00

مقالات بیشتر درباره تهران بخوانید :


  تبلیغات   

            | لمینت دندان | کامپوزیت دندان | ایمپلنت دندان | ارتودنسی |


 • متناسب بودن مقاله
 • کیفیت تصاویر ارائه شده
 • ارزشمند بودن اطلاعات ارائه شده
امتیاز کل
4.5
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Load More In ایران

دیدگاه خود را ثبت کنید